Mektup 09 MART 2015 / 09:00

Bahara siftah yaptık ama merhabam hüzünlü bu sefer,

"İnsan, evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar."

Türk edebiyatının dev ismi Yaşar Kemal’in vefatının ardından, haftanın ilk günü cenaze töreni için Teşvikiye Camii’ne gittik. Orada biraraya gelen insanların hüznü, edebiyatta yitirilen bir zenginlik ve güçlü bir duruşu yansıtıyordu. Yeri doldurulamayacak bir isimdi, ama onun yokluğu eserlerini tekrar tekrar okumamız, fikirlerini savunmamız için engel değil.

Kemal’in edebi değerinin her zaman güçlü biçimde anlaşılması dileğiyle, gündemime devam ediyorum: Hepsiburada.com ve iyilikpaylas.org bağış platformunun işbirliği ile düzenlenen "#mamapaylas” kampanyası ile barınaklara mama yardımı yapılacakmış. Kampanyaya, Oktay Kaynarca da tanıtım filminde rol alarak destek vermiş. Hayvan severlerin, hepsiburada.com’un ‘pet shop’ kategorisinde açılan “bağış maması” bölümünden aldıkları mamalar, seçili barınaklara teslim ediliyormuş. Mamalar, bağış yapan hayvan severlerin adına hepsiburada.com tarafından teslim ediliyor, kargo ücreti de yok. Kampanya videosu https://www.youtube.com/watch?v=WWMBdeNhJ9M&feature=youtu.be linkinde, mamalar da sitede.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi’nin hazırladığı Yeni Ufuklar podcast programları sesli içerik platformu Yodiviki üzerinden ücretsiz dinlenebiliyormuş. Bu programda daha üretken, daha yeşil, daha sağlıklı bir gelecek için yapılan çalışmalar ve projeler, konularının uzmanları ile anlatılıyormuş. Takip etmekte fayda var.

Bu yaşa geldik, vazgeçemedik çizgi filmlerden malum, yerli yapım çizgi filmler de 20’nin üstünde ülkede nam salmış, haberi okuyunca çok sevindim. Avrasya’nın TV içerik organizasyonu DISCOP İstanbul 2015’te ilk olarak 2009 yılında ekranlara gelen ve bugün 23 ülkede farklı dillerle gösterilen yerli yapım çizgi filmler Pepee, Leliko, Mete, Tospik, Murat ve Ailesi ile Ayas öne çıkmış.

Görsel sanatlarda yola devam… Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne bu yıl 171 ülkeden 170 bini aşkın başvuru yapılmış. “Yılın Fotoğrafçısı” unvanı ile 25 bin dolarlık ödülün yanı sıra Sony’den profesyonel fotoğraf ekipmanları kazanma şansını yakalamak üzere yarışacak adayların final listesi açıklanmış ve kazananlar 23 Nisan’da duyurulacak. Takipte olalım, güncel bilgiler #SWPA etiketi ve @WorldPhotoOrg Twitter hesabındaymış.

Çekirdekten fotoğrafçı olmak isteyenler için de ERA Kolejleri devrede ve Instagram’da "FARKINDAYIM” isimli yarışma başlatmış. Katılım için yarışmacıların "yardımseverlik" ile ilgili fotoğraflarını #farkindayim hashtag'i ile Instagram'da yayınlaması kafi. Son tarih 8 Mart.

Yarışma haberlerine devam. Enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için farkındalık oluşturmak amacıyla projeler geliştiren Enerji Verimliliği Derneği’nin Denizli Şubesi, Türkiye genelindeki tüm üniversite öğrencilerine yönelik ödüllü bir yarışma başlatıyormuş. Yarışmaya son katılım tarihi 31 Mart, detaylar da www.enerjiyarismasi.com sitesinde.

Bu yıl beşincisi düzenlenen Google Bilim Fuarı da LEGO Education, National Geographic, Scientific American ve Virgin Galactic işbirliğiyle yarışmasına ev sahipliği yapacak. 18 Mayıs’a kadar 13-18 yaş arasındaki öğrenciler biyolojiden bilgisayar bilimlerine, antropolojiye kadar istedikleri alanda projelerini sunabilecekler. Detaylar www.googlesciencefair.com/tr sitesinde.

Bu arada Türkiye’nin en önemli bilişim odaklı tarım projesi TARSEY (Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi); Başbakanlık ve Tarım Bakanlığı’nın liderliğinde hayata geçmiş. Huawei’nin teknolojik altyapısını üstlendiği proje, Türk tarımının geleceği açısından büyük önem taşıyor, detayları takipte olalım.

Başkentten güzel bir haber vereyim sana: Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Ankara Şubesi tarafından, kamu sektöründe yönetim kalitesini artırmak amacıyla 26 Şubat’ta “G20 ve Kamu Yönetiminde Kalite” ana temasıyla 16. Kamu Kalite Sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda TBMM, Mükemmellikte Kararlılık Belgesini aldı. Bu belgenin, kamunun bütünü için taşıdığı önemi tahmin edebilirsin.

Haftanın finalini Darüşşafaka’dan gurur veren bir haberle yapıyorum: Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü, ABD’de düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından robotların yarıştığı FIRST Robot Yarışması’na katılacakmış. Kulübün “Sultans of Türkiye” adlı takımı, 11-14 Mart’ta gerçekleşecek organizasyonda “Recycle Rush” temalı robotla yarışacakmış. Darüşşafaka Robot Kulübü Öğrencileri Kerem Tolu, Emirhan Subaşı, Sinem Kayan, Asil Can Dönmez, Ecem Kaval, Barış Demirci, Elif Çağla Karanfil, Buğra Uca, Veysel Kazancı, Güney Kılıç, Zeynep Tuna, Ahmet Turhan Ay, Emine Şevval Aygül, Mertcan Gür, Berk Durgut, Ahmet Cüce’nin ve öğretmenlerinin ABD’den başarılı haberlerini almak dileğiyle.

Bu hafta da bu kadar olsun, yeni haftada yeni haberlerle buluşalım.

 

 
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics