Mektup 04 MAYIS 2015 / 10:19

Baharın son ayından merhaba,

Bir önemli bayramımızı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı geride bıraktık, bu özel güne adanan başlıkları seninle paylaşmak istiyorum. Açılışı da kitaplarına, sohbetine, bilgisine hayran olduğumuz yazar Sunay Akın’ın Erenköy’de gezmeye doyamadığımız oyuncak müzesi ile yapıyorum. 10 yıl önce yine 23 Nisan’da hayata geçirilen Akın’ın tabiriyle bu mütevazi adım, İstanbul Oyuncak Müzesi, şehre “oyuncak müzelerinin başkenti” unvanını kazandırdı. Şimdi de Google tarafından Street View teknolojisi ile dijital ortama taşınarak 23 Nisan'da kapılarını tüm dünya çocuklarına açtı. Her yaştan insanı kucaklayan, Sunay Akın tarafından tüm dünyadan özel olarak toplanan 5 binden fazla oyuncak, 4 katta katılımcılarını artık sanal ortamda da bekliyor. İstanbul’a geldiğinde yine birlikte gideriz, ama sen şimdilik hasretini Google ile telafi et.

Çocuklar için bir keyifli gün, yazılım şirketi Logo’dan geldi ve şirket, 23 Nisan’da çalışanlarının çocuklarını özel bir şenlikte bir araya getirdi. İzmir ve Gebze’de düzenlenen Logo Çocuk Şenliği’nde yaşları 1 ile 12 arasında değişen 150’nin üzerinde çocuk bir araya geldi. Logo çalışanlarının çocuklarının yanı sıra, Çayırova Yenimahalle İlköğretim Okulu ve Demirsaç İlköğretim Okulu’ndan öğrencilerin de katıldığı şenlikte çocuklar eğlendi.

Bir gurur verici çalışma da Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nden. Bu yıl 9'uncusu düzenlenen 'Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği' kapsamında Azerbaycan, Bosna Hersek, Fas, Gürcistan, KKTC, Kosova, Litvanya, Makedonya, Rusya ve Türkiye’den yaklaşık 200 engelli ve engelsiz çocuk 20-25 Nisan tarihlerinde İstanbul’da biraraya geldi ve bu yıl çocuklara Işık Üniversiteli abi ve ablaları da rehberlik yaptı. Gezilerde Ayşe Arman, Burcu Kara, Burçin Terzioğlu, Metin Şentürk, Zahide Yetiş gibi birçok isim de çocuklara eşlik etti.

İşte sana İstanbul’a gelmen için bir sebep daha…  Tayvan’ın en son teknolojiyle üretilen ve önce doğaya hizmet amacı güden çevre dostu ürünleri İstinye Park’ta 15-19 Mayıs arasında Tayvan Doğa Dostu Ürünler Etkinliği ile tanıtılacakmış. Etkinlikte kurulacak Tayvan Çevre Dostu Ürünler Pavilyonu’nda çevre dostu özellikleri ile Guinness Rekorlar kitabına giren ve “Dünyanın en küçük insansı robotu” Berobot ile, güneş enerjisiyle çalışan “Dünyanın ilk katlanabilir elektrikli scooter’ı” da olacak. Haberi vermesi benden, ziyaret etmesi senden.

Hazır gezmekten bahsettik, turizm ve seyahat endüstrisinin ileri teknoloji çözümleri sağlayıcısı Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu’nun “Seyahatin Geleceğini Şekillendirmek” raporunu paylaşmasam olmaz. Buna göre, küresel seyahat endüstrisi önümüzdeki yıllarda istikrarlı gelişimini sürdürecek. Çalışmada Türkiye’ye dair tahminler de var: 2023’e kadar Türkiye’deki yurtdışı seyahat harcamalarının her yıl yüzde 5’in üzerinde oranda artacağına işaret ediliyor. Çin’in yurtdışı seyahat harcamaları da önümüzdeki 10 yılda, yurtdışına gidecek ekonomik güce sahip Çinlilerin sayısının ikiye katlanmasıyla tırmanacak. Artan gelir ve değişen tüketici alışkanlıkları ile Türkiye gibi Rusya, Brezilya, Hindistan ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerin de gelecek 10 yılda bu alanda yıllık yüzde 5’in üzerinde büyüme kaydedeceği hesaplanıyor.

Neredeyse her hafta burada bir ödül haberini paylaştığım Kuveyt Türk’te sıra. Kuveyt Türk Katılım Bankası, “XTM: eXtreme Transaction Machine” projesi ile IDC CIO Awards kapsamında 3 ödüle layık görüldü. Kuveyt Türk, XTM ile “Türkiye 2015 En İyi İnovasyon Projesi” alanında birincilik, “En İyi İş Etkinleştirme (Business Enablement)” alanında ikincilik ve “En iyi Bilgi Teknolojileri Yönetişimi (IT Governance)”  alanında üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Ödülleri Kuveyt Türk Katılım Bankası Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar aldı.

Güzel bir haber daha… Endüstri yapılarını mimari ve kentsel bağlamlarda ele alan ve mevcut potansiyelleri üzerinden nitelikli dönüşüm projeleri geliştiren Dila Gökalp Architects, yapıların dinamiklerini anlamak için hazırladığı ön çalışmalardan yola çıkarak İstanbul’un endüstri mirasını haritalandırmaya ve dijital ortamda sunmaya hazırlanıyormuş. Dila Gökalp Architects ekibinin, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileriyle birlikte endüstri mirasına dikkat çekerek, bu yapılarla ilgili farkındalık yaratmak ve kent hayatına katılmalarını sağlamak amaçlı başlatılan tasarım araştırması ışığında, İstanbul’un potansiyel endüstri mirası haritalandırılacak. Bu haritalama dijital ortama aktarılarak tasarlanan bir akıllı telefon uygulaması ve web sayfası aracılığıyla herkesin kullanımına açılıp gündelik hayatımızın bir parçası haline gelebilecek.

Bahar demek, üniversiteler için bahar şenlikleri demek. Koç Holding’in düzenlediği Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları, 21 Nisan’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde başladı. Koç Fest’te Bilkom, müzisyen, radyo sunucusu, gazeteci-yazar, reklamcı kimliğinin yanı sıra Bilkom’un dijital yaşam koçu unvanına da sahip Kaan Sezyum ile yerini aldı. 22 Nisan’da Muğla’da Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin ardından, 12 Mayıs’ta Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde gençlerle buluşulacak. Bu habere gençler daha sevinecektir: Bilkom, klasik karanlık fantezi hikayesi oyuncularının heyecanla beklediği The Witcher serisinin son oyunu ‘The Witcher 3’ün 19 Mayıs’taki Türkiye lansmanı öncesinde oyunun en önemli karakterlerini özel kostümleriyle festival taşıyacakmış.

Haftaya noktayı, seninle 2014 sonbaharında dinlediğimiz ama doyamadığımız Ceyl’an Ertem ile koyuyorum. Ertem, 2006’dan bu yana Almanya’nın Bremen şehrinde, “European Jazz Meeting” organizasyonu kapsamında düzenlenen ve önemli caz müzisyenlerinin sahne aldığı jazzahead! festivalinde sahne almaya hazırlanıyormuş. Bizim için en iyi haberi sona sakladım: Ertem; Bremen dönüşünde konserlerine devam edecek. 1 Mayıs’ta Bodrum’da Mandalin Bar’da, 2 Mayıs’ta İzmir Alsancak Hayal Kahvesi'nde, 8 Mayıs'ta Beyrut Performans Hall’da, 22 Mayıs'ta da Hayal Kahvesi Beyoğlu sahnesinde olacakmış Ertem ve bize de tahmin edeceğin üzere takvimlerimizde uygun zamanı kollamak kalıyor.

Bu hafta da bu kadar olsun, daha fazlası haftaya kalsın.

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics