Mektup 08 EKİM 2015 / 16:29

Bilinçli internet kullanıcısı olmalıyız

Yeni bir haftadan merhaba,

Mektubuma, bu haftanın çevre başlığı ile açılışı yapıyorum: Türkiye'nin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında kurulan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), 25'inci yaşını kutluyor. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in şu sözleri aklımızda kalsın: "Öncelikli gündemimiz,  Büyükşehir Yasasından sonra mahalle olan köylerimizin, kırsal yaşam değerlerimizin sürekliliği ve korunması. Geçtiğimiz günlerde TKB Buluşması için Çanakkale'ye gittik ve barışı konuştuk. Ülkede barış, insanlar arasında barış, kültürler arasında barış olduğu zaman ancak kültür oluşur. Savaş halinde kültürler yok olur ve savaşlar toplumları geri götürür.”

Kasım ayına kadar İstanbul’a gelirsen bir kez de seninle gezmeyi istediğim 14. İstanbul Bienali ile ilgili güzel bir haberi seninle paylaşayım. Vodafone, 2010 yılından bu yana resmi iletişim sponsoru olduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nı (İKSV) mobil gücüyle destekliyor, İKSV Mobil uygulaması ile tüm İKSV etkinlikleri kolayca takip edilebiliyor biliyorsun. Ama bu uygulama 1 Kasım’a kadar sürecek 14.İstanbul Bienali’ne özel olarak yenilenmiş.
Örnek olmasını dilediğim bir haberi paylaşayım. Akıllı telefon uygulaması Getir, Mars Gıda ile düzenlediği #barınakhayvanlarıdoysun temalı sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında Pedigree markalı mamaları barınak hayvanlarına ulaştırmış. Hayvan Hakları Federasyonu’nun (HAYTAP) desteğiyle 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında gerçekleşen kampanyada, 1-3 Ekim arasında Getir uygulamasını akıllı cep telefonuna indiren herkes “Mama Gönder” butonuna basarak ücretsiz olarak mama gönderme imkanına kavuşmuş.

Okullar açıldı, ama bazı çocuklar için bu zorlu bir süreç olabiliyor. Bazı çocukların kaygı düzeyi daha yüksek ve onların okula uyumunu sağlamak için ailenin okul yönetimiyle işbirliği içinde olması, gerektiğinde çocuk terapi merkezlerinden destek alması şart. Bir uyarı da bizler için gelsin: İnternet bir kaynak, ilaç değil. Ama hastalığa tanıyı doktor yerine internette dolaşan yanlış bilgiler aracılığıyla koyan vatandaşlar, sağlıklarını tehlikeye atıyor. “İnternet doktorluğu” denilen yöntemle birçok vatandaş, doktora gitmeden hastalığının teşhisini kendisi koyarak, tedavi sürecine başlıyor.

Bilinçli Sağlıklı Yaşam Dergisi’ne konuşan İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren de internette sağlık konusunda oluşturulan bilinçsiz içeriğin vatandaşları yanlış yönlendirdiğini belirterek, “Bilgi kirliliğine karşı bilinçli tüketiciler, bilinçli internet kullanıcıları olmalıyız” uyarısında bulunmuş.

Mevzu sağlık olduğunda, bilinçli desteğin önemini gösteren bir çalışmayı Novartis hayata geçiriyor uzun zamandır. MS (Multipl Skleroz) hastalığı konusunda önemli çalışmalar yürüten Novartis’in, Türkiye MS Derneği işbirliğinde hayata geçirdiği “GülüMSeten Turne” projesi yolculuğuna Sivas’la devam etmiş. MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak ve onlara en doğru bilgiyi ulaştırmak amacıyla bugüne kadar Samsun, Trabzon, Bursa, Ankara, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Malatya, Elazığ, Konya, Hatay, Kütahya ve Mersin’de gerçekleşen ve yaklaşık 8 bin kişiye ulaşan GülüMSeten Turne, 3 Ekim’de Sivas Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde sahnelenmiş. Hastalık kader değil, doğru çözümleri araştırmak ise boynumuzun borcu.

Sıra haftanın ödüllerinde… Bilkent Cyberpark, Dünya Teknoparklar Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, 60 ülkeden teknoparkların katıldığı “İlham Verici Çözümler Yarışması’nda ikinciliği elde etmiş. Hitachi Data Systems (HDS) ise TMC Medya tarafından düzenlenen Bulut Bilişim Mükemmellik Ödülleri’nde Hitachi Content Platform ürün ailesiyle ödüle layık bulunmuş.

Haftaya noktayı bir kitapla koyuyorum. Yaklaşık bir yıl önce aramızdan ayrılan, iş ve spor dünyasının yakından tanıdığı Uğur Ekşioğlu’nun, vefatından önce kaleme aldığı otobiyografisi “Kendi İşini Kendin Bul”, İnkilâp Kitabevi etiketiyle raflarda yerini aldı. Hazırlıkları iki yıldan fazla süren kitap, Koç Holding ve Beşiktaş’ın sembol isimleri arasında yer alan merhum Ekşioğlu’nun yaşamına dair bilinmeyen çok sayıda ayrıntı içeriyormuş.

Bu hafta da bu kadar olsun, zengin gündemle yine burada olacağım,
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics