Mektup 26 KASIM 2016 / 16:21

Bilişim Zirvesi’nin ardından…

Bilişim Zirvesi’nin keyifli yorgunluğundan sonra yeni bir haftadan merhaba,
 
Yorgunluk geçici, bizi biliyorsun, yeni Bilişim Zirvesi için de ufak ama emin adımlarla çalışmalarımıza başladık bile, detayları bekle. Gelelim bu haftaki gündemime… Online firma rehberi Yellow Pages, gerek KOBİ’ler gerekse büyük ölçekli işletmeler için sunduğu lokasyon bazlı pazarlama hizmetleriyle önemli iş birlikteliklerine imza atıyor malum. Bunun bir sonucu olarak, Teknosa da lokasyon bazlı dijital pazarlama ajansı olarak Yellow Pages’ı seçmiş.
Sırada çevreye dair güzel bir haberim var: Asunim ve Phoenix Solar, Türkiye’nin ilk lisanslı güneş enerji santralini devreye almış. Phoenix Solar ile Asunim Grup’un üye firmalarından Asunim Türkiye 9.1 MWp büyüklüğündeki Solentegre GES’i yatırımcısı olan Akfen Yenilenebilir Enerji adına başarıyla devreye almış. Elazığ’daki santralin tüm bakanlık kabulleri de gerçekleştirildi. Arazi koşullarına rağmen santralin kurulumu 4 ayda tamamlanmış. Solentegre GES, lisanslı proje olması sebebiyle tek bir arazide devreye alınmış ve ayrı ayrı 1 MW santrallerden oluşmayan Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali konumunda, bu sayının artması dileğiyle…
Bu arada, AKEDAŞ ile elektrik dağıtım şirketlerinin çatı kuruluşu Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin (ELDER) işbirliğiyle hayata geçirilen e-kesinti mobil uygulaması, planlı elektrik kesintilerini akıllı telefonlar aracılığıyla önceden haber veriyormuş. Uygulamayı kullanan abone, mahallesindeki kesintiyi 48 saat önceden cep telefonundan öğrenirken, kesintiden 30 dakika önce telefonuna son bir uyarı daha geliyormuş. Maalesef kesintilerimiz bol, ama 81 il ve 970 ilçede geçerli uygulama için hiçbir ücret ödenmiyor. Böylece planlı elektrik kesintilerine habersiz yakalanma devri sona erdi diyebiliriz.
Türkiye’de 160’ıncı yılını kutlayan Siemens, Türkiye’nin sürdürülebilir gelişimine verdiği desteği, hazırladığı ‘Topluma Katkı Raporu’yla ortaya koymuş. Raporda Siemens Türkiye’nin hedefleri ve vizyonu da var.  Bu hedefler kapsamında Siemens Türkiye, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında karbon-nötr şirket olmak da var. Yerim sınırlı, iyisi mi Siemens Türkiye’nin Topluma Katkı Raporu’na www.siemens.com.tr/b2s adresinden ulaş ve detayları gör. 
WWF-Türkiye, Avrupa Birliği’nin (AB) finansal desteği ile beş ülkede yürüttüğü Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınma için Sivil Toplum Hareketi (CO-SEED) projesini duyurdu. Toplantıda, projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) ve Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) süreçlerinin iyileştirilmesine nasıl katkıda bulunacağının yanı sıra, yıl sonunda açıklanması beklenen ilk SÇD Yönetmeliği’yle ilgili görüşler de paylaşılmış.
Çevre dedik, ödül bilgisi vermezsem olmaz. Tarihi Kentler Birliği tarafından 15 yıldır düzenlenen, “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nın ödül töreni YAPEX Restorasyon Fuarı’nda yapıldı. Yarışmada Bursa Belediyesi “Muradiye Türbeleri Restorasyonu ve Kapalı Çarşı Sağlıklaştırma Projeleri” ile Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’ne, Söke Belediyesi ise “Kemalpaşa Mahallesi Canlandırma Projesi” ile Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Kazanan belediyelerin ödüllerini aldığı törende ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen “Tüm kesimleri bir araya getirmeyen bir ulus yarınlarını güçlü kılamaz. ÇEKÜL Vakfı’nın 26 yıldır vurguladığı kamu-yerel-sivil-özel işbirlikleri artık kurulmaya başladı” dedi. Her yıl restorasyon ve yapı sektörüyle tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları buluşturan fuar kapsamında düzenlenen yarışmaya 47 belediye 83 proje ile katılmış ve belediyelerin ödül aldığı koruma projeleri YAPEX Fuarı’ndaki Yarışma Sergisi’nde katılımcılarla da paylaşılmış.
Özendirici olmasını dilediğim bir haberim daha var. Çocukların STEM becerilerini geliştirmek ve bu alanlara ilgi duymalarını sağlamak amacıyla, Boeing mühendislerinin desteği ile geliştirilen “Curiosity Machine” (Merak Makinesi) mühendislik tasarım projesi artık Türkiye’de. Program, çocukların sorgulama, problem çözme becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını harekete geçirmeyi, mühendislik ve bilime olan ilgilerini arttırmayı hedeflerken, ilk yılında İstanbul’daki devlet okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarından bin 300 çocuğa erişmesi hedefleniyor. İlerleyen yıllarda farklı illerde de uygulaması gerçekleştirilecekmiş.
Senin kullanıcısı olduğun ve bir yıl içindeki üçüncü yatırımını alan özel sinema kulübü Sinemia, San Francisco merkezli venture capital firması 500 Startups’tan da yatırım almış. Aralık ayında ABD pazarına girecek Sinemia, böylece yeni operasyonunu 500 Startups’ın Silikon Vadisi’ndeki ofisinden yöneteceği gibi, fonun yatırımcısı olduğu girişimlerle işbirliği yaparak pazarda avantaj da yakalayacak.
Gelelim haftanın ödüllerine… Renault Talisman “2017 Yılı Business Car” seçilmiş. Renault’nun yeni D sedan modeli Talisman tasarımının yanı sıra sürüş deneyimine katkıda bulunan inovatif özellikleri ile de öne çıkıyormuş. Acer Predator ise bilgisayar donanımlarında en büyük ödül olarak tanımlanan CES En İyi İnovasyon Ödülü’nü, ayrıca dizüstü bilgisayar Swift 7 ve ince dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar Spin 7 ile de Bilgisayar Donanımları ve Parçaları kategorisinde Onur ödüllerini kazanmış. Vestel de çağrı merkezi sektöründeki en iyi projelerin seçildiği Contact Center World Awards’un Amerika’daki dünya finallerinden şampiyonlukla dönmüş. Haziran ayında Londra’da EMEA finallerinde katıldığı iki kategoride de birinci seçilerek dünya finallerine katılmaya hak kazanan Vestel Çağrı Merkezi, Amerika’da bir altın bir bronz ödüle layık bulunmuş. Senin de keyifle kullandığını bildiğim BiTaksi ve Getir ise 11. Felis Ödülleri’nde 3 Felis ve 2 Başarı Ödülü’nün sahibi olmuş.  
Bu hafta sana iki kitap önerim var. İlki çocuklar için fantastik bir macera ve uykusunun peşine düşen bir çocuğun fantastik macerasını anlatan resimli kitap ‘Uykum Kaçtı’. Ayla Çınaroğlu’nun yazdığı kitabı ressam ve illüstratör Mustafa Delioğlu resimlemiş. İkinci kitap tam bizlik: Ferudun Özdemir’den “Gülnihal.”  Bir şarkının sözlerinden yola çıkarak geçmişinde araştırmaya çıkan Murat, İstanbul’a ve Eyüp Sultan semtine dair birçok bilinmeyeni keşfediyor. Benden bu kadar ipucu olsun, dahasını okuyalım.  
 
Yeni haftada buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics