Mektup 04 KASIM 2017 / 11:00

Bilişim Zirvesi ’17 için hazırız

Yeni bir haftadan merhaba,
Bilişim Zirvesi ’17 için geri sayımda yine verimli bir içerik için çılgınca uğraşıyoruz ve her yıl olduğu gibi bu yıl da olumlu geri dönüşleri seninle paylaşacağım. Her yıl olduğu gibi bu yıl da emeklerimizin karşılığını alacağımıza inancım sonsuz.
Gelelim gündemime… Her yıl 31 Ekim'de kutlanan Dünya Tasarruf Günü, enerji kaynaklarının fazlaca sarf edildiği günümüzde her geçen yıl daha da önem kazanıyor. Cosa’nın Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin, bu önemli günde, “Geliştirdiğimiz %100 yerli akıllı oda termostatı ile haneleri, tasarruf etmeye ve enerjiyi gereksiz yere harcamamaya teşvik ediyoruz. Kullanıcılar yaşam konforlarından ödün vermeden %30’lara varan tasarruf sağlayabiliyorlar. Türkiye’de 10 milyon hane var ve tüm bu hanelerde akıllı oda termostatı kullanımı olsa, Türkiye yılda 3 - 5 milyar TL tasarruf edebilir” analizini yapıyor, ki hiç de haksız değil.
Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesini hedefleyen Fark Yaratanlar programı, böylece toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı da amaçlıyor. Dokuzuncu sezonun ilk Fark Yaratan’ı ise otizmli çocukların ihtiyaç duyduğu eğitime akıllı telefon ya da tabletler aracılığıyla ücretsiz destek olan Otsimo uygulaması. Otsimo ile uzman kişiler tarafından hazırlanmış içerik ve eğitsel oyunlara, akıllı telefon ya da tabletler üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Uygulama ile otizmli çocuklar, harfler, renkler ve sayılar gibi öğrenme üzerine geliştirilmiş oyunlarla temel kavramları öğrenebiliyor ve iletişim becerilerini geliştirebiliyorlar. Uygulamanın bir özelliği de otizmli çocuklar bir şeyi başardığı zaman, arkadan alkış sesinin gelmesi. Bu alkış sesi ile otizmli çocuklar öğrenmeye teşvik ediliyor ve takdir edilme duygusunu tatmış oluyor.
Geri sayımda, maratonsuz mektubum olmaz biliyorsun. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda “Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz” temasıyla 12 Kasım Pazar günü düzenlenecek Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda kullanılacak yeni parkurlar belli olmuş. Her 15 dakikada bir koşunun startının verileceği Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda 42K yarışı Sultanahmet'te, 15K yarışı Yenikapı'da, 10K yarışı Eminönü'nde, 8K halk koşusu da Vodafone Park’ta sona erecekmiş. Vodafone 39. İstanbul Maratonu ile ilgili bilgilere resmi Facebook etkinlik sayfasından ve www.maraton.istanbul adresinden ulaşabildiğini ben sana hatırlatmış olayım.
2016 sonunda, gayrimenkul sektörüne teknoloji altyapısını kullanarak yenilikçi bakış açısı getirmek üzere İstanbul’da faaliyete başlayan Evtiko, birinci yılını doldururken sektörde benzeri olmayan “iade garantisi” hizmetini de sunmuş. Evtiko’nun kurucusu ve CEO’su Sina Afra, ilk yurtdışı şubesini Madrid’de açmaya hazırlandıklarını belirterek, Türkiye’den Avrupa’ya açılan ve 10 Avrupa şehrinde aktif olan bir Türk şirketi olmayı hedeflediklerini kaydetmiş.
Sırada çevresel gündemim var. Zira Türkiye’nin yenilenebilir enerji ülke çekiciliği endeksindeki yerini üç basamak birden yükselterek, 40 ülke arasında 16. sırada yer aldığı tespit edilmiş. Interpress’in EY Türkiye’nin yayınladığı rapordan derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin son yıllarda yenilebilir enerjide daha fazla yabancı yatırımcının ilgisini çektiği, güneş enerjisi kapasitesinin bir yılda üç kat artarak 1.5 GW’ye ulaştığı belirlenmiş. Raporda en dikkat çekici ilk 5 ülke ise Çin, Hindistan, Amerika, Almanya ve Avustralya. Türkiye’nin endeksteki yükselişi ile ilgili olarak EY Türkiye Enerji Sektör Lideri Erkan Baykuş, Türkiye’nin, yerli ve yabancı yatırımcılar için özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi alanlarında cazip yatırım fırsatları sunduğu değerlendirmesini yaparken, yatırım ortamının iyileşmesini sağlayan gelişmeler ve enerji reformları alanında duruşun, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi yatırımcılar için daha cazip hale getireceği öngörüsünü paylaşmış. Sürdürülebilirlik alanında öncü rol oynayan Arçelik, küresel ısınmayla mücadelede önemli bir başarı daha elde etti ve dünyanın en önemli ve yaygın çevre girişimlerinden Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project-CDP) hem iklim hem su programında A Listesi’ne girerek, dünyada bu başarıyı elde eden 25 şirket arasında yer almış. Bu işin çevresel boyutu, ama bu kadar değil. Arçelik’in, tedarikçilerini sürdürülebilirlik alanında geliştirmek üzere yürüttüğü “İş’te Şeffaflık Projesi” (BTP- Business Transparency Project) Avrupa’nın en iyi satınalma uygulamalarını değerlendiren lider kuruluşu Chartered Institute of Procurement &Supply – CIPS tarafından “Kurumsal Sorumluluğa En İyi Katkı” büyük ödülüne layık bulunmuş.
Böylece gelelim ödüllere… OceanConnect IoT platformunda geliştirilen Huawei'nin Bağlantılı Araç çözümü, dünyanın en profesyonel konferanslarından Dünya Akıllı Araç Konferansı 2017’de (World Intelligent Vehicle Conference 2017) 'En İyi IoV İnovasyon Ödülü'ne layık görülmüş. Ödül, Huawei'nin esnek hizmet operasyonu ve dağıtımı, güvenli ağ erişimi ve müşterilere ve ortaklara yönelik ticari destekte elde ettiği başarıların bir kanıtı niteliğinde değerlendirilmiş.    
Gurur veren içeriklerim bu sefer sahnede… Lokman Hekim Akay Hastanesi çalışanları, tiyatro sahnesinde. Akay Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak görev yapan Doktor Tarhun Yosunkaya, yıllardır içinde uhde kalan tiyatroculuğu, çalışma arkadaşlarıyla hayata geçirmiş. Sağlıkçılar tarafından sahneye konulan “Fermanlı Deli Hazretleri” isimli Osmanlı Komedisi oyununun prömiyeri, 29 Ekim’de gerçekleştirildi. Kadroda doktor da var, asistan da… Takibimizde olsun…
Haftaya noktayı bir kitapla değil ama değerli bir kitabın yazarı ve onun İstanbul etkinliği ile koyacağım. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından 14-15 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, Şikago Üniversitesi öğretim üyesi ünlü siyaset bilimci ve ekonomist Prof. James A. Robinson’u ağırlayacak. “Ulusların Düşüşü” kitabının eş yazarı olan Robinson, kongrenin açılış konuşmacıları arasında ve Kongre’de düzenlenecek kitap imzalama etkinliğiyle de katılımcılarla buluşacak. Detaylı bilgilere www.sermayepiyasalarikongresi.org.tr  adresinden ulaşılabiliriz.
 
Haftaya yine dopdolu bir gündemle buluşmak dileğiyle,