Mektup 24 AĞUSTOS 2015 / 06:01

Biraz da biz hava alalım dedik

Bu haftaya bizden güzel bir haberle başlıyorum. BThaber ekibi olarak hiç bitmeyen yoğun gündemde biraz olsun soluklanmak adına 14 Ağustos’ta Şile Façiba’da biraraya geldik. İşler çok, çok şükür sonu gelmiyor, gün geliyor ofiste birbirimizi görüp hal hatır soramıyoruz. Ama bu buluşma bizim için resmen ilaç oldu.

Gelelim senin pek sevdiğin uygulama ile ilgili bir yeni habere: BiTaksi, yolculukları harita üzerinden gerçek zamanlı olarak paylaşımına ve takibine olanak veren yeni özelliğini duyurmuş. Bu özellikle, bindiğin taksinin sürücü ve plaka bilgilerini, sürücü puanını, aracın haritada nerde bulunduğunu, SMS, WhatsApp ya da diğer sosyal ağlar aracılığıyla istediğin kişiyle paylaşabilir, onların yaptığın yolculuğu gerçek zamanlı takip etmesini sağlayabilirsin. Çocuğunu veya yaşlı ana babasını taksiye bindirip merakta kalmamak adına güzel bir hizmet.

Sırada üç boyutlu bir acı gerçek var: Dassault Systèmes’in yaptırdığı araştırmaya göre, Türkiye’de üç boyutlu yazılımların getireceği faydalar konusunda farkındalık düzeyi yüksekmiş. Ama yine de yüzde 56’lık bir kesimin 3D çözümleri henüz üretim süreçlerine dahil etmediği görülürken, yüzde 12’lik bir kesim ise ileriye yönelik planlarında buna yer vermeyi düşünüyormuş. Sözün özü, Türkiye’deki üretici şirketlerin kendi tasarımlarını yapmak yerine, hazır tasarımlar üzerinden üretime gittikleri değerlendirmesini yapmak mümkün. Oysa bu kadar teknoloji, hele de 3D’nin taşıdığı fırsatlar ile biz ‘yaratsak’ fena mı?

Geldik haftanın çevresel gündemine… Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu tarafından güneş pillerinde verimliliği artırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalarda rekor seviyeye ulaşılmış. Piyasadaki güneş hücreleri, yapılarına göre genellikle yüzde 5 ile yüzde 30 arasında verimlilikle çalışırken, Doç. Dr. Cumali Sabah’ın koordinatörlüğünde iki yıldır süren çalışmalar sonucunda yüzde 30 seviyeleri aşılmış. Hedef, çalışmaları geliştirip yeni sürümler çıkarmak ve Doç. Dr. Cumali Sabah’ın sözleriyle “Güneş enerjisinden elektrik üretimi, yeni nesil güneş hücreleri ile birlikte daha ciddi rakamlara ulaşabilmesi”.

Sıra bol bulmadığımız için saçmamamız gereken suda… Düşük su tüketimini rahat kullanıcı deneyimi ile bir araya getiren GROHE tek kumanda kollu bataryalar, her tip, boyut ve dekordaki banyolara uygun çok çeşitli estetik tasarım varyantları ile sunuluyormuş. Bu bataryalardaki SilkMove teknolojisi kumanda kolunun uzun ömürlü olmasını sağlıyor, böylece kullanıcılar su hacim ve sıcaklığını kolayca ayarlayabiliyor. Hem de su, vakit alan deneme ve yeniden ayarlamalar olmaksızın her zaman arzulanan miktar ve sıcaklıkta akıyor. GROHE EcoJoy® ile tek kumanda kollu bataryalar, basınçtaki herhangi bir oynamaya bakılmaksızın dakikada sadece 5,7 litrelik akış hacmini güvence altına alıyor. Musluğu açıp akan suya bakanlar için gelsin…

Sosyal eTicaret platformu incir.com tarafından 7’incisi düzenlenen Girişimci Akademisi yaklaşık bin girişimciyi bir araya getirmiş. 7-9 Ağustos tarihlerinde Silence İstanbul’daki etkinlikte, eğitmen Sinan Ergin ve başarılı girişimciler paylaşımları ile katkıda bulunmuş. Bu yapıların verimli büyümesi dileğiyle.

Girişimciliğe devam ediyorum, hem de oyunla… StartersHub bünyesinde hayata geçen Gamebootcamp İstanbul’un tanıtım toplantısı dijital oyun sektörüne adım atmak isteyen 300’den fazla girişimciyi bir araya getirmiş. Program kapsamında, seçilen en iyi 10 sayısal oyun girişimine 250 bin dolara varan finansal yatırımın yanı sıra, ücretsiz ofis alanları, altyapı destekleri, mentor ve danışman destekleri ile eğitim ve atölye çalışmaları da sunulacakmış. ‘Oyun’ başlığının sunduğu faydaları herkesin görebilmesi dileğiyle…

Bu kadar temenniden sonra biraz mutfağa bakalım… Turkcell’in abonelerine özel hazırladığı Turkcell Yemek Guru; 2,5 milyonu aşan kullanıcılarının bilgileriyle Anadolu’daki sofraların zenginliğini, çeşitliliğini gösteren Türkiye’nin en lezzetli haritasını ortaya çıkartmış. Buna göre balığı en çok seven İstanbul. Doğal olarak İzmir zeytinyağlılardan vazgeçmezken; hamur işinin müdavimi ise Bursa. Memleketin her köşesi binbir seçenekle yüklü, bu yüzden yiyoruz.

Etrafını haberdar etmende fayda var: Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2016 başvuruları devam ediyormuş. Çeşitli düzeylerdeki fotoğrafçılar, eserlerini yarışmanın Profesyonel, Açık, Genç, Ulusal Ödüller ve Öğrenci olan beş kategorisinden istediklerine gönderebiliyor. Hem de başvurular www.worldphoto.org üzerinden ücretsiz.

Gelelim haftanın başarı hikayelerine… Açılışı, senin alışverişi pek sevdiğin Mudo ile yapıyorum. Mudo; perakende sektörünün en prestijli ödülü olan World Retail Awards / Dünya Perakende Ödülleri’nde 2015’te  “Yılın e-Ticaret Perakende Şirketi” kategorisinde finale kalan tek Türk marka olmuş. Ödüller, 10 Eylül’de Roma’da sahiplerini bulacakmış.

Sırada, yine bir ödül dileğim var ve finali de bununla yapıyorum. Türk Telekom Grubu ekonomik, sosyal veya fiziksel sebeplerle toplumsal hayata katılamayan vatandaşların bilgiye erişimine katkıda bulunma vizyonuyla hayata geçirdiği, görme ve işitme engelli bireyler için sunulan "Engelsiz Tivibu" projesiyle Ethical Corporation Sorumlu İş Ödülleri’nde (Responsible Business Awards) finale kalmış. Ödülü de alır umarım.

Bu hafta da bu kadar, daha fazlası ile haftaya biraz daha serinde buluşmak dileğiyle…
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics