Mektup 08 OCAK 2017 / 04:26

Bisikletle tüm Afrika

Yeni yıldan merhaba,
 
Yeni yıl, biraz olsun teselli ile gelir dedik, ama tam yılbaşı gecesi yaşananlar yılın kalanı için içimizi karartmayı maalesef başardı. Dileriz tüm sorunlar bu kadarda kalır, başka üzücü haberler almayız. Bu sıkıntılı gündemde bir nebze olsun nefes alabilirsek ne ala… Açılışı, bu soğuk günlerde kıyas kabul etmeyen bir soğuk sunan kutupla yapıyorum. Zira Türkiye’nin bilimsel çalışmalar yürüten ilk ve tek kutup araştırma merkezi olan İTÜ PolReC, 2017 Antarktik sezonunu açıyormuş. Bu kapsamda İTÜ PolReC, Türkiye’nin Antarktik Bilim Üssü inşasının altyapılarını oluşturmak üzere farklı kurumlardan 4 Türk bilim insanını daha Antarktika’ya gönderecekmiş.
Soğuktan sıcağa, geze geze gelelim. Gazeteci Hasan Söylemez, Türkiye’yi yanına hiç para almadan bisikletle sekiz ay boyunca 10 bin km dolaştı, yolda sosyal sorumluluk projeleriyle birçok insanın hayatına dokundu, televizyon programları yaptı, kitap yazdı ve şimdi de dünyada bir ilki gerçekleştirmek üzere bisikletle Afrika'ya gidiyor. Söylemez, bisikletiyle Fas’tan başlayarak Afrika kıtasındaki 6 ada ülke dahil 54 ülkede yaklaşık 60 bin kilometre pedal çevirip belgesel çekecekmiş. Ocak 2017’de başlayan yolculuk en az üç yıl sürecek. Söylemez, “Hayallere Yolculuk’’ adını verdiği belgesel projede Afrikalılara ‘’En büyük hayalin ne?’’ sorusunu soracak, anlatılanlar fotoğraf, video ve yazılarla belgelenecek, hem İngilizce hem Türkçe olarak televizyon kanalları ve sosyal medya aracılığıyla tüm dünyayla paylaşılacak. Delta Bisiklet ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek projeye Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve TİKA da diplomatik destek verecek. www.facebook.com/hasannsoylemez/, www.instagram.com/hasansoylemez/ ve twitter.com/hasansoylemez linklerinden takibimizde olsun.
Gezdik dolaştık, şimdi de karnımızı doyuralım. Yurtdışı operasyonlarında emoji ile pizza siparişi, drone ile teslimat gibi uygulamalara imza atan Domino’s Pizza, geçen yaz Türkiye’de tanıttığı, tüm dijital platformlarda kullanılabilen Tek Tıkla Sipariş özelliğini Facebook Messenger’da da hayata geçirmiş. Aç kalmak bu devirde mümkün değil anlayacağın…
Zorlu sene bitti, yeni yıl da zorlu başladı. Ama umut etmeden kalan 360 küsür gün de geçmez. O yüzden umut yüklü bir haber vereyim. Alman Kültür Merkezi (Goethe-Institut İstanbul) tarafından, destekleyici “göç ve uyum programı” çerçevesinde ilk olarak Mardin’de hayata geçirilen “Uçan Kütüphane”nin ikincisi, 26 Aralık’ta İstanbul’da Sultanbeyli’de açılmış. Çocukların eğitimlerine ve hayal dünyalarına adanan “Uçan Kütüphane” bölgeden bölgeye uzanıp Suriye ve Türkiye’den çocuklara edebiyat, sanat, film, eğlence ve umut taşıyor. “Uçan Kütüphane” projesi kapsamında; her şehirde yüzlerce çocuk ve gence, uzman eğitmenler ve gönüllüler tarafından haftada 5 gün boyunca hizmet sunuluyor.
Biraz da çevreden bahsedelim. Schneider Electric, su endüstrisine 30 yıldan uzun zamandır hizmet sunan su dağıtım şebekesi yönetimi yazılımı Aquis’in yeni sürümünü sunmuş. Aquis 7.0, daha hızlı performans ve yükleme süresi, gelişmiş sistem günlüğü, güçlendirilmiş arama işlevi, daha iyi kullanıcı deneyimi ve mühendislik çalışmalarını kolaylaştırıcı geliştirmeleri içeriyor. Arka planda teknoloji yetkin olunca, tasarruf adına önemli bir fırsat da gündeme geliyor bence. Tabi işin bu tarafı biraz da kullanıcı bilincine bağlı.
Bilinç demişken, yerinde bir tasarruf haberi vereyim sana. Turkcell, altyapısında kullandığı ürünleri yenileyerek geniş frekans spektrumunu müşterilerine en yeni teknolojileri destekleyen ekipmanlar ile sunuyor. Çevre dostu olan bu dönüşüm projesi kapsamında yılda 73 milyon kWh enerji tasarrufu sağlanarak ülke ekonomisine de katkıda bulunulacak.
Gelelim karamsarlığımızı biraz daha azaltmak adına, haftanın ödüllerine… İkinci el alışveriş yapma kanalı letgo, ODTÜ’nün Genç Girişimciler Topluluğu tarafından verilen Kristal Ağaç Ödülleri’nde Yılın Dijital Girişimi seçilmiş. İnnova ise HPE (Hewlett Packard Enterprise) tarafından iki önemli ödüle layık bulunmuş. “HPE Yazılım Yılın İş Ortağı” ve “HPE Aruba Telekom Yılın En iyi İş Ortağı” ödüllerini alan İnnova, bu iki ödülle birlikte son beş yılda aldığı ödül sayısını da 52’ye yükseltmiş. PR ve iletişim alanında Avrupa'daki en prestijli ödül programı olarak görülen European Excellence Ödülleri’nde eBay’in Türkiye markası GittiGidiyor da Blog Kategorisi’nde beş finalist arasına girme başarısını gösteren tek Türk şirketi olmuş. Uzman bir ekip tarafından hazırlanan içerik platformu blog.gittigidiyor.com, alışverişte rehber içerikleriyle öne çıkıyor.  
Bu haftaya noktayı, herkes için 360 derece iletişimi mümkün kılan bir yapı ile koyuyorum:
Piar İletişim; girişimlerin ve KOBİ’lerin iletişim ihtiyaçlarına anında, güvenilir ve profesyonel bir çözüm sunmak üzere Türkiye’nin ilk online PR mağazası Piar Dijital’i açmış. Online mağaza, dediğim gibi 360 derece iletişim hizmetlerini, hem de iletişim paketi alternatifleriyle sunuyormuş. Bu arada, isteyen kurumlar kendilerine özel tasarlanmış paketler de yaratabiliyormuş. Yani iş hedefleri ve bütçelerine en uygun paketle start-up ve KOBİ’ler güçlü iletişim desteğiyle hedef kitlelerine etkili biçimde ulaşıp rekabet avantajını pekiştirebilecek. www.piardijital.com adresinden ulaşılabilen bu yapıda sunulan temel hizmetlerin yanı sıra şirketler, Piar Dijital iletişim danışmanlarına platform üzerinden ulaşarak tüm ihtiyaçları ile ilgili bilgi de alabiliyor. Piar İletişim Ajans Başkanı Selin Batı Oran da “Kaliteli bir PR hizmeti almak herkesin hakkı ve bizler de sektördeki bu açığı görüp, ihtiyaca yönelik esnek paketler geliştirdik. Tüm firmaların bu hizmetlerden faydalanmasını ve birlikte bu platformu daha da zenginleştirmeyi arzu ediyoruz” demiş.
 
Bu hafta da bu kadar, gündemde iyi haberlerle buluşabilmek dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics