Mektup 08 MAYIS 2016 / 09:28

Bisikletle yollara düşme vakti

Baharın son ayından merhaba,
 
Sana her belediyede görmeyi dilediğim bir haberle başlıyorum: Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıllık çalışmayla oluşturulan “Kedi Kasabası”. Burası yaklaşık 10 dönümlük ormanlık alanda, sokaktan toplanan kedi ve köpeklerin kısırlaştırılarak rahat bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi için yapılmış. Burada sokak kedileri için tekli ve çoklu yaşam alanının bulunduğu bungalov evler, köprü ve yürüyüş yolları da var. Barınak sakini yaklaşık 60’a yakın kedi, 80 civarı köpek mutlu, huzurlu ve tok.
Havalar güzelleşti, bisikleti elden geçirip yollara düşmenin zamanı da geldi. Bu arada, hepsiburada.com, ilkbahar ve yaz aylarında en çok ziyaret edilen kategorilerinden olan bisiklet kategorisinin satış verilerini açıklamış ve yapılan analize göre bisiklet kategorisinin, son dönemde yıllık yüzde 30 büyüme gösterdiği tespit edilmiş. En yüksek satış rakamlarına Haziran ayında ulaşan bisiklet kategorisindeki satışların büyük bölümü Nisan ve Ağustos ayları arasında. Ama son dönemde, kış aylarındaki bisiklet alımlarının arttığı gözleniyormuş.
Dört mevsim pedal çevirmek gibisi yok ve hazır yeri gelmişken bir uygulama bilgim var. 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sponsorluğunu üstlenen Vestel, bisiklet kullanımını artırmak ve bisiklet kullananların hayatını kolaylaştırmak için “Bisikletim VBen” uygulamasını geliştirmiş. Vestel uygulamayla, Türkiye’deki bisiklet yollarından, tehlike yaratabilecek alanlara kadar pek çok içeriği sürücülerin kullanımına sunuyormuş.
“Yok ille arabamla yol alacağım” ısrarında olanlar için de bir haberim var: Son teknolojilerle sürücüler için çözümler yaratan Radyo Trafik, dijital platformlarda yer alan yoğunluk haritasının ardından, şimdi de trafiğin sorunlu noktalarından drone’larla çekilen görüntüleri paylaşıyor. www.radyotrafik.com takipçileri, radyonun internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından çekilen video ve fotoğrafları görebiliyor. Yeni nesil drone yayınları Boğaziçi Köprüsü girişi, Mahmutbey Gişeleri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü girişi, Sultangazi Sapağı, Basın Ekspres Yolu, E-5 Şirinevler bağlantısı ve Kavacık Sapağı gibi trafiğin kilit noktalarını kapsıyor. İstanbul trafiğini bitiremedik madem, bari teknolojik olalım, yol durumunu drone’lardan öğrenelim.
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen EKODesign Konferansı’nda, Türkiye’nin örnek enerji verimli binası olan Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü`nde yer alan Yabancı Diller Okulu (ScOLa) Binası, anatomik olarak incelenmiş. ÖzÜ Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi'nin (EÇEM) yürüttüğü Avrupa Birliği 7. Çerçeve Projesi NEED4B: Yeni Binalarda Enerji Verimliliği Projesi’nin Türkiye’deki uygulama binası olarak inşa edilen ÖzÜ ScOLa, yenilikçi ve bütünleşik enerji uygulamalarıyla bu yıl EKODesign Konferansı’nda da örnek bina olarak ele alınmış.
Bu kadar da değil… Hem çevreye hem ekonomiye faydayı hedefleyen Astor Transformatör, güneş enerjisi bakımından Türkiye’nin en verimli bölgelerinden Şanlıurfa’ya rekor bir yatırım yapmış ve Güneş Enerji Santrali GES URFA’yı, yani bölgenin en büyük GES’ini kurmuş. GES URFA’dan yıllık yaklaşık 24 milyon kWh enerji üretilmesi, böylece yılda tahmini 12 milyon kg karbondioksitin doğaya salınımının engellenmesi hedefleniyormuş.
Sana bir etkinlik haberim var. Fujifilm Türkiye, amatör fotoğrafçılığın gelişmesi için gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini ekliyormuş. Türkiye’nin önde gelen gezi ve belgesel fotoğrafçılarından Faruk Akbaş ile Fujifilm Türkiye’nin deneyimli eğitim kadrosunu bir araya getiren “X-Büs”  Türkiye turuna başlıyor. 29 Nisan’da İstanbul’dan yola çıkan X-Büs, yaklaşık 7 bin km yol yaptıktan sonra 4 Haziran’da İstanbul’a geri dönecekmiş. Eğitimler de tahmin edeceğin gibi açık havada yapılacak. Fujifilm X-Büs’ün kapıları tüm fotoğrafseverlere açık ve seminerlerde kontenjan sınırı da yokmuş. Detaylar www.fujifilmshop.com/xbus adresinde, takip edelim. 
Fotoğrafa, bu sefer bir ödülle devam ediyorum: 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Barbaros Kayan, Onursal Jüri Heyeti tarafından ‘Kavramsal’ kategorisinde üçüncü seçilmiş.  Kayan, “Devingen Portreler” adlı çalışması ile, Türkiye’deki mülteci kamplarında yaşayan göçmenlerin dramına dikkat çekiyor. Fotoğrafta iki katman kullanarak önce mültecilerin STK kamplarındaki fotoğraflarını çeken Kayan, ardından portrelerini çıkartarak doğdukları şehirlerdeki mevcut yıkımın ortasına yerleştiriyor. 
Haftanın ödüllerine devam edeyim. Media Markt, Diplomacy Live tarafından geliştirilen ve markaların sosyal medya kullanımlarını mercek altına altına alan, Türkiye’de ilk kez uygulanan Dijital Varlık Reyting’inde sektöründe “en ön sırada” yer alan marka olmuş. Capital 500, ISO 500 ve popüler sosyal ağlarda öne çıkan markalarının web siteleri, mobil uygulamaları ve sosyal medya hesapları dikkate alınarak gerçekleştirilen SosyalMarka100 listesinde Media Markt sosyal medya kullanımında öncü firmalar arasında sektöründe ön sırada. 
Türkiye’nin en geniş sigorta platformu Sigortam.net de 2015 yılında yenilenen web sitesi ile 14. Altın Örümcek Web Ödülleri’nin Sigortacılık kategorisinde ‘Halkın Favorisi’ ödülüne layık bulunmuş. Sigortam.net, 2014 yılında aynı kategoride Halkın Favorisi seçilmiş, 2015 yılında ise Sigortacılık kategorisinin üçüncülük ödülüne layık görülmüştü. Sigorta dedik, devam edelim. Bu yıl yedincisi düzenlenen IDC CIO Summit Türkiye’de Aksigorta’nın “Facebook Anında Kasko” ve “Turkcell BiP Üzerinden Hızlı Kasko Teklifi” uygulamaları “Bilgi Teknolojileri Maliyet Verimliliği” dalında ödül kazanmış. Kaskodaki yenilikçi çözümler ödülü de getirmiş. Siber Güvenlik Mükemmeliyet Ödülleri Birliği de Comodo’nun geliştirdiği ‘Gelişmiş Uç Nokta Çözümü’ne ‘kötü amaçlı yazılımlara karşı 2016’nın en iyi çözümü’ ödülünü vermiş. 
Haftayı yine bir kitapla, uzun bir aradan sonra çocuklar için çok faydalı bir eserle noktalıyorum: Bu sefer dersimiz; çocuklar için 3D ve "3 Boyutlu Yazıcı ve Tarayıcı Dünyasına Giriş!". İlker Vardarlı’nın eseri olan kitapta 3D yazıcıları kullanmaya dair tüm detaylar var. Üretici gençlik için çocuklukta yetişmek adına çok güzel bir çalışma.
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle haftaya buradayım, 
ETİKETLER : 1071 kedi kasabası

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics