Mektup 14 MAYIS 2017 / 19:24

BKM Yayınları, desteğiyle geliyor

Yanar döner bahar günlerinden merhaba,
 
Haftaya araç sahiplerini mutlu edecek bir haberle başlıyorum. Git gide işkence halini alan trafikte bir dert de park yeri bulma sorunu. İşte Yandex Navigasyon, park problemine karşı geliştirdiği çözümlere bir yenisini eklemiş. Daha önce haritasına binlerce park yeri bilgisini ekleyen Yandex Navigasyon, kullanıma sunduğu yeni “Park Yeri Asistanı” özelliğiyle varış noktasının etrafındaki park yerlerinden geçen trafiksiz bir park yeri rotası oluşturacakmış. Böylece sürücüler de varış noktalarının yakınlarındaki birden fazla park yeri seçeneğini görebilecek ve sokak sokak otopark aramak zorunda kalmayacak.
Sağlık içeriğim olmazsa olmaz malum. Kalp-damar rahatsızlıkları, diyabet ve uyku bozukluklarına bağlı psikolojik sorunlara yol açan uyku apnesinden yana dertli hastalar, robotik dil kökü cerrahisiyle daha az ağrı, daha az kanama ile herhangi bir dış kesi izi olmadan sağlıklarına kavuşup çok daha kaliteli bir yaşama adım atıyorlarmış. Maalesef hayati sorunların ortaya çıkmasına neden olan uyku apnesi, yüzde 5-10 civarında seyreden sıklığı ile ülkemizdeki en yaygın hastalıklar arasında. Acıbadem Altunizade Hastanesi KBB Uzmanı Doç Dr Murat Karaman, uyku apnesini, yarattığı tıbbi, sosyal ve apne nedeniyle meydana gelen kazalardan doğan hukuki sorunlar nedeniyle tedavi edilmesi gereken “toplumsal bir sorun” olarak tanımlamış ve son yıllarda KBB hastalıklarının tedavisinde yararlanılan robotik cerrahi ile uyku apnesi tedavisinde başarı oranlarının yükseldiğini, hatta uyku apnesinin kontrol edilebildiğini söylemiş. Bu dertle başa çıkmaya çalışan tanıdıklarımızı bilgilendirsek hiç de fena olmaz.
Şimdi de sıra gurur veren bir sosyal sorumluluk projesinde. Geliştirilen yeni uygulamayla artık bkm.com.tr sitesi altında yer alan BKM Yayınları’nda her e-kitabın bir QR kodu var. Okuyucular BKM Express dijital cüzdanının “QR ile ödeme” özelliği sayesinde STK’lara yaptıkları 1 TL’lik bağış ile diledikleri esere ulaşabiliyor. Uygulamayla sektöre ve ekosisteme değer katan eserler okuyucuyla buluşturulurken, STK’lara da destek sağlanıyor. BKM Yayınları hakkında bilgiye ve e-kitaplara ulaşmak için adresimiz http://bkm.com.tr/raporlar-ve-yayinlar/yayinlar/.
Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye’de bireysel bağış ve STK bilincini harekete geçirmek adına çalışmalarına devam ediyor. Her ay bir STK’nın tanıtılarak ayın ikinci perşembesinin Sosyal Bağış Günü olduğu hareketin ikinci STK’sı Bilim Kahramanları Derneği. MarjinalSosyal’in girişimi ve Facebook’un katkılarıyla başlatılan, 15 ay boyunca her ay bir STK’nın tanıtıldığı hareketin ikinci STK’sı Bilim Kahramanları Derneği için bağışlar 11 Mayıs Perşembe günü toplanmış. Bilim Kahramanları Derneği de bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın, toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi adına çocuk ve gençleri bilimle buluşturuyor. 5 yılda 56 ilden 14 bine yakın bilim kahramanına ulaşan dernek, çocuk ve gençlere fen, matematik, mühendislik, teknoloji, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme, araştırma, sunum, zaman kullanımı, iletişim, takım çalışması, organizasyon, tasarım, kodlama becerileri alanlarında özgüven kazandırıyor. Sosyal Bağış Hareketi sosyal medya hesaplarını da bir kez daha paylaşayım: facebook.com/sosyalbagishareketi, instagram.com/sosyalbagishareketi ve twitter.com/BagisHareketi.  
Bu haberim çocuklar ve teknoloji ile bağlarının doğru geliştirilmesi odaklı. Çünkü malum, küçük çocuklar teknolojiyi nasıl kullanacaklarını ailelerinden öğrenmeye başlıyorlar ve teknolojik cihazlara ayrılan zaman ile gerçek yaşam arasındaki dengeyi erken yaşta kurabilmelerini sağlamak şart. Teknolojik cihazlara ayrılan zaman ile gerçek yaşam arasındaki dengeyi kurmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda MediaMarkt da ailelere yönelik 5 denge noktası önerisini paylaşıyor: Çocuklarınıza örnek olun, iyi alışkanlıklar oluşturmaya erken yaşta başlayın, yani misal çocuklarınızın ekran karşısında geçirdiği zamana sınır getirmeye onlar henüz küçükken başlayın, TV’yi birlikte izleyin, oyunları birlikte oynayın, dikkatlerini dağıtacak şeyleri minimumda tutun, misal ödevlerini yapmaları gerektiğinde onlara telefonlarını kapatmaları gerektiğini söylerken, aynı şeyi siz de yapın, ve son olarak, çocuklarınıza daha fazla vakit ayırın.  
Konumuz yine çocuklar ve onların başarıları. TÜGVA Teknoloji Takımı öğrencilerinden Yağız Efe Karadayı; İEEE Koç Üniversitesi’nin düzenlediği ve dünyada aynı anda yapılan NASA Space App Challenge yarışmasında üniversite statüsünde birinci olan tek ortaokul öğrencisi olmuş. Koç Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde son sınıf öğrencisi olan takım arkadaşı Ahmet Serdar Kırıcı ile yaptıkları proje de ülkemizi temsilen 4 Mayıs’ta NASA'ya gönderilmiş. Projede hedef; kıtalararası göç eden kuşların bu göçte sürdürdükleri yaşamsal fonksiyonlarını bir datada toplayan mobil yazılım ve bu yazılımın NASA ve diğer kuruluşlarda kullanılması.
Teknolojiyi doğru kullanan çocukların büyüdükçe yaratıcılıkları, başarıları da beraberinde getiriyor. İşte örneğim: Türkiye’de bu yıl ikincisi 29-30 Nisan tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirilen "Uzaktan Kumandalı Sualtı Robotları" Yarışması’nda İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Takımı birinci, İstanbul Gedik Üniversitesi de ikinci olmuş. 
Teknoloji perakendeciliğinin gururu TeknoSA, ilk çeyrek sonuçlarını açıklamış. 2017 yılına aynı mağazalarda büyüyerek başlayan TeknoSA, 689 milyon ciro elde etmiş. Online kanalı teknosa.com’da çift haneli büyümesini sürdüren TeknoSA, hayata geçireceği yenilikler, insan kaynağı ve hizmetleri ile pozitif değer yaratmayı sürdürmeyi hedefliyor. 
Bu vesileyle, gelelim ödüllere… SAP, İnsan Kaynakları alanındaki çalışmalarıyla Top Employers Institute tarafından “En İyi İşveren’ sertifikası ile ödüllendirilmiş. Fotoğrafçılık ve görüntüleme ödülleri Technical Image Press Association (Teknik Fotoğraf Basın Birliği), kısa adıyla TIPA, 2017’nin en iyi görüntüleme cihazlarını seçmiş, 40 ayrı kategoride TIPA ödülleri sahiplerini bulmuş. En iyi akıllı telefon kamerası ödülü ise Huawei P10’a verilmiş.
Haftaya noktayı gurur veren bir diğer haberle koyuyorum, zira mevzu tarihe ve kültüre destek.  TP-Link, tarihi Aeneas Rotası Projesi’ne sponsor olmuş. Aeneas Destanı’nda anlatılan, Altınoluk’tan başlayıp İtalya’da Castro’da sona eren tarihi yolculuk, antik gemilerle yeniden yapılacak. TP-Link de bu projenin kablosuz ağ sponsoru. Aeneas Destanı’na göre Altınoluk’ta yer alan Antandros antik kentinden yola çıkarak İtalya’ya ulaşan Aeneas ve ailesi, Roma İmparatorluğu’nun da kurucuları. Aeneas Rotası Projesi, dört ülke ve 21 kenti kapsayan bu rotayı iki antik gemi inşa ederek yeniden gerçekleştirmeyi kapsıyor. Aeneas Çalıştay’ı ve rotayı önceden yapacak keşif teknesi İda’da kullanılacak TP-Link mobil WiFi cihazı M7300, içine 4G destekli bir SIM kart takılarak kolay ve hızlı bir kablosuz ağ oluşturuyor. 10 kablosuz, 1 kablolu cihazın bağlanabildiği ürün, 300Mbps WiFi hızına sahip. Antandros kazıları, Aeneas Destanı ve Aeneas Rotası Projesi’ne ilişkin daha fazla detay için www.antandros.org sitesi takibimizde olsun.  
 
Bu hafta da bu kadar, yine zengin bir içerikle haftaya buradayım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics