Mektup 13 MART 2016 / 10:00

BT’de geri dönüşüm farkındalığı gelişiyor

Bahar günlerinden merhaba,
 
Haftaya vazgeçilmezimizle ilgili bir ödülle başlıyorum. Arçelik tarafından,  Selamlique katkısı ile tasarlanan, 21 patentle korunan Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi, dünyanın en saygın tasarım ödüllerinden IF Design’da Türkiye’ye ilk kez mutfak ürünleri alanında Altın Ödül’ü getirmiş. Arçelik, IF Design’dan bu yıl toplam 6 ödülle dönmüş. Türk kahvesi yapmak hiç bu kadar pratik olmamıştı diyerek, bir orta şekerli için kolları sıvıyorum.

Barselona’da gerçekleştirilen GSMA her zamanki gibi birçok yeniliğe ev sahipliği yaptı. Bunlardan biri de tüketicilerin yaşamlarını iyileştirmeye odaklanan P&G markasının Oral-B yeniliği olan, Oral-B'nin bugüne kadar ürettiği en akıllı diş fırçalama sistemi Oral-B GENIUS. Oral-B GENIUS, fırça içerisinde yer alan hareket sensörü ile Bluetooth üzerinden bağlayacağın akıllı telefonun kamerasını kullanarak seni takip ediyor ve hiçbir alanı atlamadan diş fırçalamayı sağlayan Konum Algılama Teknolojisi’ne sahip. Kullanıcılar akıllı telefonlarına yükledikleri Oral-B App 4.1 aracılığıyla her bölgeye uyguladıkları basınç, fırçalama süreleri konusunda bilgi alarak, tam olarak diş hekimlerinin tavsiye ettiği gibi dişlerini fırçalayabiliyor. Bu özellikler, Oral-B'nin Salınım-Dönme ve Titreşim teknolojisi ve yuvarlak fırça başlığı ile buluşuyor, bireylerin ağız sağlıklarını iyileştirmesine yardımcı oluyor. Diş macunu satışı en düşük ülkelerden biriyiz, ama teknoloji takibinde hızımız dünyayı imrendiriyor madem, bu da diş sağlığını geliştirme adına fırsat olur umarım.

Diş sağlığını koruduk madem, biraz da enerjiden tasarruf edelim. Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip üzerinden yapılan elektrik fiyatları hesaplamalarına göre, Şubat ayında elektrik tedarikçisi değiştiren ev tüketicileri, tedarikçi değiştirmeyenlere göre ortalama yüzde 9,64 daha ucuz elektrik kullanırken, iş yeri kullanıcıları da ortalama yüzde 11,33 oranında tasarruflu elektrik kullanmış. Buna göre, aylık elektrik faturası 200 TL olan bir tüketicinin yıllık tasarruf ortalaması 231 TL’ye ulaşmış. Fatura yüzünden dizleri dövmek yerine alternatifler hakkında bilgi edinmek gerek.
Kadıköy Belediyesi önemli çalışmalara imza atmayı sürdürüyor. Merdivenköy'deki atık getirme merkezine elektronik atıklarını getirenleri sürpriz hediyeler bekliyormuş. Detayları www.atikyonetimi.kadikoy.bl.tr adresinde görebilirsin. Ama bu kadar da değil. Farkındalık çocuk yaşta başlar malum. Bu amaçla Kadıköy Belediyesi, Atık Elektrikli Elektronik Eşya Toplama Yarışması düzenliyor. Son katılım tarihi 27 Mayıs ve Kadıköy ilçesindeki ilkokul ve ortaokullar arasında. Bu konuda çevremizi bilgilendirelim, kadikoy.bel.tr adresi konusunda farkındalık yaratalım. Kadıköylü olduğum için ilçeme iltimas geçiyor olabilirim, ama benzer çalışmaları yapan yerel yönetimler varsa, dilerim onlardan da bilgi almak mümkün olur.

Çocuk yaşta farkındalık, gençlikte yaratıcılık demek ve işte bunun bir örneği. Tıp eğitimi alan tasarımcı Adem Arıbaş’ın “diz eklemi çapraz bağlarını” temel alarak, tasarım danışmanı Gürçağ Özler ile birlikte Hobi Endüstriyel Tasarım bünyesinde geliştirdiği dünyanın ilk katlanabilir ahşap tuğlası ‘’Brick B’’, İstanbul Kongre Merkezi’nde Uluslararası Buluş Fuarı’nda görücüye çıkmış. Alet-edevat, yapıştırıcı gerektirmeden katlanabilir ahşap tuğlalarla başta ev olmak üzere masa, yatak, köpek kulübesi gibi birçok eşya tasarlanabiliyor. Fuar vesilesiyle uluslararası yatırımcıların da tanıma fırsatı elde ettiği Türk malı katlanabilir ahşap tuğla; inşaat, iç mimari, dekorasyon ve fuar sektöründe önemli gelişmeleri beraberinde getirecek desem abartmış olmam herhalde.

Yine gençler ve yine P&G… P&G Türkiye’nin kişisel bakım markalarıyla başlattığı #banabak Gençlik Hareketi, YouTube kanalında 1 ayda ortalamanın 25 kat üzerinde takipçi çekerek Türkiye’nin en fazla aboneye sahip marka kanalı olmuş. Ünlü Vlogger’lardan videolar içeren Salon #banabak kanalında bu dönemde görüntülenme 7.5 milyonu, takipçi sayısı 200 bini, beğeni ise 29 bini aşmış. Hatta bu hareketin yüzü olan Özge Özpirinççi ile Vlogger’ın bir araya gelerek Salon #banabak’ın açılışını duyurduğu video, Ocak 2016’da YouTube reklamları içinde tüm kategorilerde 2’inci olarak önemli bir başarıya imza atmış.

Başarı haberlerime devam ediyorum. BT şirketi EMC ile uzun yıllardır işbirliği yapan NGN, 2015 yılında elde ettiği başarılı performans ile EMC’nin En Yüksek Ciro İş Ortağı Ödülü’nü almaya hak kazanmış. Özellikle ayranı ile pek sevdiğimiz Eker de, bu yıl 15’üncüsü düzenlenen Kariyer.net İnsana Saygı Ödülleri kapsamında üçüncü kez İnsana Saygı Ödülü'nün sahibi olmuş.

Haftaya noktayı, yine gurur veren bir ödülle koyuyorum: Ağ ve iletişim teknolojileri alanında eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunan, 2014 yılında EMEAR bölgesinin “Yılın Eğitim İş Ortağı” seçilen BT Eğitim, bu sefer dünya çapında 200’den fazla Cisco Eğitim İş Ortağı arasından sıyrılarak, Global Learning Partner Organization ve Logical Operations tarafından “Yılın Eğitim İş Ortağı” (Indirect Learning Partner of the Year) seçilmiş. BT Eğitim’i ‘dünyanın en iyi Cisco eğitim şirketlerinden biri’ yapan ödül, ABD’nin San Diego kentinde düzenlenen “2016 Cisco Global Learning Partner Conference” etkinliğinde, 28 Şubat’ta düzenlenen törende duyurulmuş. Birçok ilk’e imza atan şirketin bu başarısı da küresel yetkinliğimizi göstermemiz adına önemli.
 
Bu hafta da bu kadar, haftaya yine burada buluşmak üzere.
ETİKETLER : mektup 1063

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics