Mektup 06 MAYIS 2017 / 06:00

Çevreci ve enerji odaklı politikalar gurur veriyor

Yeni bir haftadan merhaba,
 
İyiden iyiye yaza geri sayımdayız, bahar tüm canlılığı ile gücünü gösteriyor. Ama geride kalan kış mevsimi, bünyelerimizde maalesef kiloları da bıraktı. Abuk subuk şok diyetlerden kaçınıp, sağlıklı kilo vermek şart ve bu yolda probiyotik besinler imdada yetişiyor. Nasıl mı? Probiyotikler; yeterli miktarda tüketildiğinde sağlık üzerinde birçok fayda sağlayan canlı mikroorganizmalar. Bağırsak florasını düzenleyen probiyotik besinler, vücutta enerji kullanımı ile kalorilerin harcanmasını düzenleyerek, kilo vermeye de katkı sağlıyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, yoğurt, kefir, tarhana, ekşi mayalı ekmek, peynir, boza ve turşunun probiyotik içerikleriyle öne çıktıklarını belirtmiş ve probiyotik açısından zengin beslenme düzeni oluşturmanın gerekli olduğunu söylemiş. Probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirip, üstüne bir de alerjik reaksiyonları hafiflettiğini belirtmezsem olmaz.
Kamu spotumun ardından sırada hem çevre gündemim hem ödüllerim var. Netaş, ürün ve çözümlerini tanıttığı Expo Turkey by Qatar Fuarı’nda ödüle layık görülmüş. Fuarın gala gecesinde düzenlenen Türkiye – Katar İş Liderleri Ödül Töreninde Netaş, Yılın Çevresel ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Ödülü’nün sahibi olmuş.
Zorlu Enerji Grubu ise “Enerjimiz Çocuklar İçin” projesiyle “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık bulunmuş. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen IV. İstanbul Karbon Zirvesi’nde konuşan Zorlu Enerji Grubu Ticaret Direktörü İnanç Salman da şirket olarak karbon salınımını azaltan ve yenilenebilir enerjinin artmasını sağlayan tüm çalışmalarda yer aldıklarını, Türkiye’deki portföylerinde yüzde 73 olan yenilenebilir enerji oranını yukarı taşımak için çalıştıklarını vurgulamış. Bu arada, geçtiğimiz yıllarda karbon yönetimi, sürdürülebilirlik ve temiz enerji sistemlerine geçiş çalışmalarıyla ödül alan Zorlu Enerji Grubu, üç yıldır “Düşük Karbon Kahramanı” seçiliyor. 
Konica Minolta da Japon Çevre Bakanlığı tarafından verilen Küresel Isınmayı Önleme Raporu Büyük Ödülü’ne layık bulunmuş. Çevre politikalarındaki kararlılığı ve kalitesi nedeniyle ödülü alan Konica Minolta, böylece üst üste iki yıl Büyük Ödülü de kazanmış oldu.
Uluslararası ölçekte hizmetler sunan bir grup şirketi olan Arvato ise Uluslararası Dış Kaynak Kullanımı Uzmanları Birliği (IAOP) tarafından 2017 yılı Global Dış Kaynak Kullanımı 100 listesinde “All Star Company” olarak seçilmiş.
Şimdi de sıra, eğitimle gelen bir başarıda. Türkiye’de STEM eğitiminin uygulandığı ilk okul olarak, Bahçeşehir Koleji tarafından 2006 yılında kurulan Fen ve Teknoloji Lisesi’nde Robotik ve Kodlama eğitimini uygulamalı olarak alan öğrenciler, ulusal ve uluslararası turnuvalarda önemli başarılar elde ediyor. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı “INTEGRA 3646”, ABD’nin Houston şehrinde düzenlenen FIRST Robotics Competition’da 2 ödül kazanarak önemli bir başarıya imza atmış. Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’da düzenlenen FRC Turnuvası’nda yarışmanın en saygın ödülü olan “Chairman’s Award”u ikinci kez Türkiye’ye getiren öğrenciler, Houston’daki dünya şampiyonasında da 4 bin takım arasında ilk 3’e girerek, “California Bölgesel Şampiyonluğu” ve “Chairman Dünya Finalistliği” ödüllerinin sahibi olmuş.
Türkiye’den bir başka başarı, dünyaya eğitim konusu oluyor ve Yemeksepeti’nin başarı hikayesi Harvard Business School’da öğrencilere okutuluyor. Böylece ilk kez Türkiye’den çıkan bir internet şirketi, okulun vaka çalışmaları arasına girmiş. “Growing and Expanding the Business Model Through Data – Veri Sayesinde İş Modelini Büyütme ve Geliştirme” isimli çalışma kapsamında, Yemeksepeti’nin iş modeli analiz edilmiş. Şirketin kaynaklarını yenilikçi ve yaratıcı şekilde kullanmasına imkan sunan özgün metotlarına, böylece büyümesini nasıl sürdürülebilir kıldığına yönelik detaylar bu derste yerini alıyormuş. 
Bu arada Arçelik, teknoloji ve inovasyon alanındaki yetkinlik ve becerisini uluslararası listelerdeki yükselişiyle tescilliyor. Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan ‘En Çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirketler’ listesinde geçtiğimiz yıl 78’inci sırada yer alan Arçelik, en güncel yıllık listede ise dört basamak daha ilerleyerek 74’üncü sıraya yerleşmiş. Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Yılda 300’den fazla buluşumuz için patent başvurusu yaparak, küresel teknoloji devlerinin yer aldığı bu listede ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz” demiş.
Finansal teknolojiler şirketi Cardtek ise küresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türkiye’nin potansiyelini dünyaya taşımak üzere Asya, Amerika, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde etkinliğini artırmak için atılıma geçen şirket, Türkiye’de üretilen teknolojik çözümlerini dünyanın dört bir yanına tanıtmaya hazırlanıyor. Mayıs başında Kanada’nın Niagara şehrinde ve Dubai’de olmak üzere eşzamanlı iki etkinliğe birden hazırlanan Cardtek, Mayıs ortasında Montreal’de düzenlenecek UITP Küresel Toplu Taşıma Zirvesi ve San Francisco‘da BayPay Forum’da ülkemizi temsil edecek. Cardtek bu etkinliklerde giyilebilir cihazlar ile ödeme sistemleri, toplu taşımaya yönelik akıllı çözümler, temassız ödeme çözümleri, mobil cüzdan uygulamaları ve sürücüsüz araba teknolojileri üzerine geliştirdiği yenilikçi ürünlerini sergileyecek.
Bu haftaki mektubuma noktayı bir festival haberi ile koyuyorum: Dört yaşına giren Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali. Söz konusu festival 11-15 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyanın en seçkin belgesel filmleri üzerinden hem sorunları hem de çözümleri paylaşmayı, tartışmayı amaçlayan festivale geçen yıl 58 ülkeden 280 film başvurdu ve bunlar arasından seçilen 60 film festivalde ya yarıştı ya da gösterildi. Bu yıl dediğim gibi 11-15 Ekim arasında Bozcaada’da gerçekleştirilecek olan festivalin Uluslararası Yarışma ve Uluslararası Gaia Öğrenci Ödülü bölümleri için başvurular açılmış. Başvuru için son tarih 15 Mayıs. Bozcaada Belediyesi, Boztid Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği ve tüm Bozcaadalıların desteği ile düzenlenen Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali BIFED, sonbahar gündemimiz için takvimlerimizde yerini alsın, detaylar da www.bifed.org sitesinden takibimizde olsun.
 
Bu hafta bu kadar, en yenilerle haftaya buluşmak dileğiyle,
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics