Mektup 10 TEMMUZ 2016 / 10:07

Çevreye saygı YouTube’da

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Bu mektubuma, daha önce paylaşmış olabileceğim bir bilgiyi yineleyerek başlıyorum: Türk insanı için spor, yürüyüş yapmaktan öteye geçmiyor. Tanıdık geldi değil mi, devam edeyim o zaman. DORinsight tarafından yapılan “Sağlık ve Spor Araştırması”na göre, Türk insanının en çok tercih ettiği spor ‘yürüyüş’ olurken, sadece hasta olduğunda doktora gidenlerin oranı yüzde 52, diyet yapmayanların oranı ise yüzde 66. Bu da bizlere ders olsun, çıkartırsak tabi L
Bu acı gerçeği bir kenara bırakıp harika bir haberle devam ediyorum. Usta oyuncu Genco Erkal, açıkhava tiyatrosuna dönüştürdüğü tarihi Mahmut Muhtar Paşa Konağı’nın bahçesini Dostlar Tiyatrosu’nun yeni oyunuyla açtı. İstanbul Kadıköy Lisesi’nin içinde bulunan ve uzun yıllardır kullanılmayan tarihi konağın bahçesi 7 Temmuz’da prömiyeri gerçekleşen “Güneşin Sofrasında - Nâzım ile Brecht” adlı yeni oyuna evsahipliği yapıyor. Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyuna piyanoda Yiğit Özatalay, viyolonselde Deniz Doğangün, klarnet ve saksafonda Çağdaş Engin eşlik ediyor.
Yine bizlik bir haber. Bildiğin gibi, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi için kullanılan şifre makinesi Enigma; savaşın kaderini belirleyici rolüyle çok önemli. İşte Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde sergilenmeye başlayan  “A17306” nolu Enigma 1’in üreticisi “jla” (Heimsoeth&Rinke, Berlin) ve son derece nadir bir şifre makinesi. Takriben 1935-1943 yılları arasında ortaya çıkmış ve Alman ordusu istihbarat servisleri, hava kuvvetleri ve donanma tarafından kullanılmış. Bu özel Enigma’da doğru kombinasyonu bulma olasılığı 3,560,761,236,879,310,464,000’ da 1 ihtimal. Bu özel Enigma makinesini Hisart Canlı tarih ve Diorama Müzesi’nde görelim.
Bu arada dünyanın önde gelen modern sanat müzelerini oturduğun yerden hiçbir ücret ödemeden gezebilirsin. Ücretsiz öğrenme platformu Khan Academy Türkçe ile MoMA’dan British Museum’a, Metropolitan Sanat Müzesi’nden Asya Sanat Müzesi’ne kadar pek çok ünlü müzedeki sanat eserlerini incelemek, sanatçılarla yapılan röportajları ve ünlü sanatçıların performanslarını izlemek mümkün. www.khanacademy.org.tr bizi bekler.
NVIDIA, derin öğrenme alanındaki teknolojisiyle MIT Technology Review'un seçtiği ‘en akıllı 50 şirket’ arasında yer almış. Bu arada, dünya çapında milyonlarca öğrencinin takımlar kurarak teknoloji alanında proje geliştirdiği Microsoft Imagine Cup 2016’nın 26-29 Temmuz’da Seattle’da gerçekleşecek finallerinde Türkiye’yi ‘İnovasyon’ kategorisinde LadyBug temsil edecekmiş. LadyBug’ın Dünya Finalleri’nde yarışacak projesi AnalytiKids, çocukların LadyBug adını verdikleri robotu hareket ettirerek labirenti çözmelerini amaçlıyor. LadyBug’a kart okutarak sağa ve sola hareket etmesini sağlayan projede hedef, robotun doğru şekilde ilerleyip labirenti tamamlamasını sağlamak. Bu sayfalarda yine başarılı haberlerini paylaşırız umarım.
Gelelim haftanın çevresel başlıklarına… “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu ile gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için çalışan Arçelik, çevre konusunda yaptığı faaliyetleri, hazırladığı 3 belgesel filmle aktarıyor. Enerji verimliliği, su verimliliği ve geri dönüşüm konularını ele alan belgesellerde, Arçelik’in son 5 yılda 233 bin ton sera gazı salınımını önlendiği, 774 bin m3 su tasarrufu yaptığı ve son 2 yılda elektrik tüketiminde 40 GWh tasarruf sağlandığı da anlatılıyor. Enerji Verimliliği filmi www.youtube.com/watch?v=ovS752w5x4Y, Su Verimliliği filmi www.youtube.com/watch?v=S2VZJysCTDI, Geri Dönüşüm filmi de www.youtube.com/watch?v=Bh2vqlPnZ-k adreslerinde bizi bekler.
Sürdürülebilir bir gelecek için aydınlatma çözümlerinde ve yeşil ürünlerde enerji verimliliği önemli role sahip malum. Anel Grup da projelerinde LED teknolojisini kullanarak sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlıyor.
Ar-Ge merkezlerinin kurumsal kapasitelerinin arttırılması ve yönetimsel yetkinliklerinin geliştirilmesi amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca "Ar-Ge Merkezleri İyi Uygulama Örnekleri" toplantısı Antalya'da yapıldı ve 21 başarılı uygulamanın paylaşıldığı toplantıda, DemirDöküm'ün geliştirdiği "Kişisel Gelişim Asistanı", 248 Ar-Ge merkezi arasında "Girişimcilik" alanında en iyi 4 uygulama arasına girmeyi başarmış.
Bu vesileyle gelelim haftanın ödüllerine… Vodafone Türkiye, dünyanın en başarılı müşteri sadakati programlarını ödüllendiren The Loyalty Magazine Awards 2016’da iki ödül birden almış. Vodafone’un esnaf abonelerine özel geliştirdiği “Avantajlı Dükkan” platformu “En İyi B2B Sadakat Programı” ve “Telekomünikasyon Sektöründe En İyi Sadakat Programı” kategorilerinde büyük ödülün sahibi olmuş.
Oyak Renault da, düzenlediği Tedarikçiler Toplantısı’nda birlikte çalıştığı dört firmaya “2015 Yılı Yan Sanayi Başarı Ödülü” (Best Supplier Awards 2015) vermiş. Her yıl verilen Oyak Renault Yan Sanayi Başarı Ödülü’nün seçim kriterleri, bir yıl içerisinde kalite, maliyet, süre, geliştirme, yönetim hedeflerine ulaşmaya dayanıyor. Bu ödülle, yan sanayi firmalarının performanslarını daha da iyileştirmelerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor. “2015 yılı Yan Sanayi Başarı Ödülleri” için Erdemir, MAHLE Motor Piston, Mutlu Akü ve ONS Makina firmaları seçilmiş. Vestel de bu yıl 13’üncü kez düzenlenen ve geleceğin ürünlerinin ödüllendirildiği Plus X Awards’tan ‘2015-2016 Best Design Brand’ ödülünü almış. Vestel, Venus’ten LED TV’ye, buzdolabından çamaşır makinesine kadar 6 farklı kategoride 18 tasarım ödülünü bizzat toplamış. 
Haftaya noktayı yine bir kitapla koyuyorum ve yine Yitik Ülke Yayınları’ndan… ‘Tatavla’da Bir Delirme Vakası’ adlı öykü kitabıyla yazar Bade Osma Erbayav, bu sefer çok katmanlı bir anlatımla ve ustalıklı dille kurguladığı ilk romanı ‘Maruha’da kadınların her türden saldırıya uğradığı günümüz dünyasına nitelikli bir yanıt veriyor. Belgesel anlatımlarla kurgunun iç içe geçtiği kitabı, ‘Maruha’yı edinelim…
 
Bu hafta da bu kadar, haftaya buluşmak dileğiyle, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics