Mektup 20 KASIM 2016 / 10:46

Çocuklar kodlama ile büyüyor

Yeni haftadan merhaba,
 
Gurur veren bir haberle mektubuma başlıyorum: Yerli bir yazılım firması olan DECE Yazılım geliştirdiği özel bir akıllı arama motoru ile Atatürk’ün eseri Nutuk’u ve Osmanlı Tarihi’ni Türkiye’de ilk kez online haritaya aktarmış. Yani tarihi bilgilere de artık harita üzerinden erişmek mümkün. Harita destekli akıllı bir arama motoru olan GEODI; belediyeler, kamu kurumları, özel sektör firmaları ve üniversiteler tarafından kullanılan bir yazılım ve böylece tarih ile coğrafyayı da bir araya getirmiş. GEODI videosunu Nutuk örneği ile www.youtube.com/watch?v=LNrU0uKC-TU sitesinden izleyebilirsin.
Bir yenilik haberim var: Şehir içinde VIP araçlarla adresten adrese ulaşımı yasal bir zemine taşıyan mobil uygulama Olev, hizmete başladı ve pazarda yabancı rakipleri ile boy ölçüşecek. iOS ve Android tabanlı cihazlarda çalışan Olev ilk etapta sadece İstanbul’da ve kullanmaya başlamak için de yolcunun gideceği adres bilgisini girip ‘Çağır’ butonuna dokunması yeterli. Ardından kullanıcı yolculuk sonunda ödeyeceği yaklaşık tutarı ve rotayı görüntüleyip işlemi onaylıyor ve bulunduğu konuma en yakın araç sistem tarafından yönlendiriliyor.  
Gücümüzü ABD’de TEMSA ile gösteriyoruz, işte detaylar… Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketleri Facebook, Google, Yahoo ve Netflix’in ardından elektrikli otomobil üretimi ile öne çıkan Tesla’nın da tercihi TEMSA olmuş. Bölgede 200'ü aşkın otobüs ile önde gelen operatörlerin filosunda yer alan TEMSA'nın 75 adet otobüsü, yüksek teknoloji ve internet şirketleri tarafından kullanılıyormuş. 
Schneider Electric, akıllı şehirler için yenilikçi enerji çözümleri bulmaya odaklanan uluslararası öğrenci yarışması Çevreci Şehirler'in altıncısının final turu için seçtiği 12 ekibi Paris'te ağırlamış. Dört gün boyunca, dünyanın her yerinden gelen finalist öğrenciler, pratik kariyer tavsiyeleri edinmenin yanı sıra uzmanlık alanları ve inovasyon kültürü ile birlikte Schneider Electric'i keşfetme fırsatı bulmuş. Yarışmayı kazanan takım ise yenilikçi bir şebeke dışı rüzgar ve pompa çözümü fikri ile Almanya'da Uygulamalı Bilimler FH Aachen Üniversitesi'nden Takım Anemoi olmuş.  
Bu arada, Schneider Electric, sürdürülebilir ekonomileri destekleyen kâr amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan CDP tarafından düzenlenen İklim A Listesi'nde yer almış. Emisyonları azaltmaya yönelik eylemleri ve sürdürülebilirliğe bağlılığı ile listeye girmeye hak kazanan Schneider Electric, kendi sektöründe de altı yıl üst üste A sınıfı olarak değerlendirilen tek şirket.
Vodafone’un Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında, Habitat Derneği işbirliğiyle çocukları dijital geleceğe hazırlamak amacıyla hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi devam ediyor. İlk etapta İstanbul, Samsun, İzmir, Kayseri ve Mardin olmak üzere 5 ilde yaşları 7-14 arasında değişen çocukların katılımıyla gerçekleşen kodlama eğitimlerinin ardından başlayan hackathon etkinliklerinin ilk durağı İzmir olmuş. Etkinliğe 100’e yakın çocuk katılım gösterirken, 10’ar kişilik takımlara bölünen çocuklara 20 mentor eşlik etmiş.
Garanti Bankası’nın da çocuklara teknoloji ve yaratıcılık kültürünü aşılamak amacıyla başlattığı kodlama ve robotik eğitimleri devam ediyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Tasarım Odaklı Düşünme” temalı eğitim, son olarak Bursa’da gerçekleştirilmiş ve eğitime 8-13 yaş arasında 30 çocuk katılmış. Çocuklara önce Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili öğretilmiş, ardından, LEGO’nun WeDo 2.0 setinden yararlanarak birer robot yapmaları ve bunu çalıştıracak kod yazmaları istenmiş. Kodun, “Geleceğin bankalarında ihtiyaç duyulan robot tasarımı nasıl olmalı?” sorusuna cevap verecek şekilde tasarlanması hedeflenmiş. Etkinliğin sonunda da çocuklar, programını yazdıkları robotun prototipini eğitmenlere sunmuş.
Çocukların başarıları, bizim de ödüllere geçiş fırsatımız olsun. Logo Yazılım, başarılı büyüme performansıyla bir kez daha “Deloitte Teknoloji Fast 50”listesinde yer almaya hak kazanmış. Logo, 2010-2015 arasında satış gelirleri açısından sağladığı yıllık ortalama yüzde 44 büyüme ile ödüle layık görülmüş ve Logo, 2014 yılından bu yana listede yer almayı da başarıyor. Garanti Bankası’nın kurumsal web sitesi garanti.com.tr ise Global Finance’ın “2016 Dünyanın En İyi Dijital Bankaları” değerlendirmesinde “En İyi Web Sitesi Tasarımı” ödülüne layık bulunmuş, böylece sektöründe dünyanın en iyi web sitesi tasarımına sahip olduğunu tescillemiş.  
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışmasının sonuçları da açıklandı. Bu yıl “Bugünü Yaşa, Yarını Hesapla” temasıyla yola çıkan yarışmada 109 film arasından sıyrılarak ilk üçe giren filmlerin ve yönetmenlerin isimleri şöyle: Birinci ‘Birikime Hücum’ ile Volkan Ersin Kansız, ikinci ‘ParaKafa’ ile Necip Duman, üçüncü ise ‘Kumpara Birikim’ filmi ile Eda Beyaz. 
Türk Telekom Akademi, çalışanlara verdiği iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için iş güvenliği ekibi ile birlikte geliştirdiği sanal gerçeklik uygulaması ile Stevie Üstün İşveren Ödülleri’nde Altın Stevie ödülünün sahibi olmuş. Yunanistan’da yapılan 19 yaş Gençler Balkan Şampiyonası’nda finalde Bulgaristan ile karşılaşan Erzincanlı milli sporcular, 3-1’lik üstünlük elde ederek badmintonda 19 yaş Gençler Balkan Şampiyonu olmuş. Badminton Balkan Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden badminton takımına 5 oyuncu veren Türk Telekom Erzincan Badminton takımının yanında, yani Türk Telekom’un Badminton, Halter ve Taekwondo dallarında faaliyet gösteren genç sporcuları, Eylül-Ekim ayları içinde toplamda 4 altın, 5 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak önemli başarılara imza atmışlar. İşte destek böyle bir şey.
Yine bir başarı, hem de sağlık adına… Kistik Fibrozis hastalarının kendi tedavi süreçlerini takip edebilmeleri amacıyla geliştirilen KiFi uygulaması mobil kategorisinde “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kampanyası” dalında Felis Ödülü’nün sahibi olmuş. Roche’un desteği, KİFDER ve Scope Digital’in işbirliğiyle geliştirilen KiFi uygulaması hasta deneyimlerinden ve ihtiyaçlarından yola çıkılarak tasarlanmış.
 
Bu hafta da bu kadar olsun, haftaya yine bu sayfalarda buluşalım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics