Mektup 03 AĞUSTOS 2015 / 10:02

Daha etkin ölçümler artık hayal değil…

Senin bazı zamanlar derdin olur ya anahtarı evde veya ofiste unutmak. İşte Kale Kilit, senin gibiler için yaratıcılığını konuşturmuş. Yeni ürün Kale İkaz Silindiri ile anahtar kapıda unutulduğunda 8 veya opsiyonel 12 saniye içinde devreye giren alarm, 100 dBA ses ile kullanıcıyı uyarıyormuş. Farklı renk tonlarında özel anahtarları olan Kale İkaz Silindiri, girişte ya da çıkışta anahtar kapıda unutulduğunda 30 dakika sesle uyarıyor. Bir adet değiştirilebilir 9V alkalin pil ile çalışan bu yapının uyarı sesi de anahtar silindirden çıkarıldığı anda sona eriyormuş. Anahtar unutmak, kapıda kalmak kader olmasın.

Seni bir etkinlik konusunda haberdar etmek istiyorum ki takviminde yerini alsın: 13 Kasım’da Kozyatağı’nda Byotell’de gerçekleştirilecek Uzakrota Travel Summit. Singapur Airlines Pazarlama Müdürü Derya Pekruh Gerçeker, Yandex‘in Harita servisi yöneticisi Jasmin KocaerJollytur içerik yöneticisi Duygu Esirger gibi sektörün önde gelen 20 ismini buluşturacak etkinlikte pazarlama, blog’lar, sosyal medya, yenilikçi çözümler gibi konular ele alınacakmış. Program http://summit.uzakrota.com adresinde.

Yeni fikirleri bulmak için Software AG kolları sıvamış, etrafımızı bilgilendirsek fena olmaz. Software AG Üniversite İlişkileri Departmanı, dünya çapındaki öğrenci ve öğretim üyelerini Fikir Yarışması’nda buluşturuyor. Uygulama ve fayda modellemesinde Software AG’nin Dijital Dönüşüm Platformu’nu kullanarak en iyi çözümü geliştiren kişi, projesini hayata geçirmek için 10 bin avroya kadar fon desteği alacağı gibi, CeBIT 2016’da projesini basına ve Software AG müşterilerine sergileme imkânı bulacakmış. Fikri olanlar için bulunmaz fırsat.

Sıra sağlıkta Türkiye’nin başarısı olan ‘ilk’lerde… Oftalmoloji, yani ‘göz bilimi’ alanında faaliyet gösteren VSY Biotechnology; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Türkiye’nin ilk ve tek biyoteknoloji Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiği Acriva Reviol Tri-ED lensleri ile dünyada bir ilki gerçekleştirmiş. Trifokal özelliği ve EDOF teknolojisini bir arada bulunduran bu ilk lens, aynı zamanda göz kusurlarını düzelterek uzak- orta ve yakın mesafelerde kesintisiz sürekli görüş sağlıyormuş.

Bir gurur verici haber de Boğaziçi Üniversitesi’nden işitme kaybı teşhisine yönelik yeni bir teknoloji. Boğaziçi Üniversitesi, tablet tabanlı uygulama kullanarak, kablosuz ölçüm yapabilme özelliğine sahip odyometre cihazı geliştirmiş. Yeni nesil teknolojiyle uyumlu ve kablosuz cihaz, işitme kaybı teşhisinde önemli rol oynayacak. Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmed Özkan öncülüğünde üniversitenin öğrencilerinin katkılarıyla geliştirilen cihaz, hastane ve kliniklerde tanı, işyerlerinde de tarama amaçlı işitme kaybına yönelik ölçüm yapılmasına imkan sağlayacakmış. Daha etkin ölçümler artık hayal değil, gerçek.

Herkes için sağlık diliyor ve haftanın çevresel haberlerine başlıyorum. Siftah ise çevresel etkiye toplu taşıma motivasyonu ile tarih ve kültür turizminde ülkemizin en çok turist çeken kentlerinden Çanakkale’den yapıyorum. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Kentkart’ın ortak çalışması ile hayata geçirilen Çanakkale Ulaşım Projesi ile hem Çanakkaleliler hem yerli yabancı 2,5 milyon turist kolayca yolculuk edebiliyor. Çünkü artık Çanakkale’deki tüm özel toplu taşıma araçları ve belediye otobüslerinde ödemeler temassız özellikli kredi kartı, banka kartı, ön ödemeli kart veya temassız ödemeyi destekleyen cep telefonlarıyla yapılabiliyor.Toplu taşımayı motive ettik, sıra mülkün temeli olan adalet başlığında daha az kağıt kullanımında. E-dönüşüm sürecinde önemli yeri olan e-tebligat uygulaması, 29 Haziran’da başladı. Kurumlara ve bireylere tek tıkla tebligat gönderimini mümkün kılan sistemin yıllık 500 milyon TL tasarruf sağlaması öngörülüyor. Kâğıt israfını engelleyen e-tebligat ile saniyeler içinde tebligat yapılabilecek. Tüm maliyetlerin bertaraf edilmesi bir yana, kağıt tasarrufu bu çalışmanın bence en can alıcı yönü.

Çevrecilik ödülsüz kalmaz, buna örnek de Turkcell. Turkcell, Türkiye GSM sektöründe bir ilki gerçekleştirerek ISO 14064 - Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması belgesini alan ilk kurum olmuş. Turkcell ayrıca CDP (Carbon Disclosure Project- Karbon Saydamlık Projesi) 2014 anketini de tamamlayarak kamuoyuyla paylaşmaya hazır hale getirmiş. Herkese örnek olsun.

Sıra sanatsal açıdan gurur verici bir haberde: Tolga Karaçelik’in, dünya prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapılan ve büyük beğeni toplayan son filmi “Sarmaşık”; İngiltere'nin en önemli festivallerinden East End Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü almış. Karlovy Vary Film Festivali ve Sydney Film Festivali gibi önemli festivallerde yarışan, Türkiye galasının da İstanbul Film Festivali'nde yapılması planlanan film, hatırlarsın, sansür protestoları sebebiyle festivalden çekildiği için, İstanbullu sinemaseverlerle buluşamamıştı.

Bu haftaya noktayı iki kitapla koyuyorum. Tavsiye benden, alıp okumak senden. İlk önerim, BT projelerinin başarısı için kapsamlı bir kaynağı sunan, Koray Yitmen’in yazdığı ve Keytorc Inspiring Series kitaplarından olan, genişletilmiş 2’inci baskısıyla ‘Yazılım Testi, İş Analizi, Kullanılabilirlik’. İkinci önerim ise Türkiye’de ilk kez uygulanan bir pazarlama stratejisi ile okurların beğenisine sunulan, Ali Güner Temelli’nin ikinci romanı, Boşnakça “yangın” anlamına gelen ‘Vatra: Zamanın Kaldırma Kuvveti’. Kitabın ikinci ve son bölümü, yalnızca sosyal medyadan beğenisini paylaşanların erişimine açık. Bu yönüyle kitabın Türkiye’de ilk kez uygulanan bir tanıtım ve satış kampanyası var. www.kitapvatra.com sitesi de bu amaçla oluşturulmuş. Kitabı alanlar ve son bölümünü okumak isteyenler, sosyal medya kanallarıyla siteyi beğenmeleri halinde erişebilecekleri ikinci ve son bölümü bu sitede bulabilecekmiş. Kitap sadece Matbuat Yayın Grubu Beyoğlu ofisinde ve www.matbuat.com.tr üzerinde satışa sunuluyormuş.

Bu hafta bu kadar olsun, yeniliklerle haftaya buluşalım,
ETİKETLER : 1032