Mektup 30 TEMMUZ 2016 / 09:00

Deniz kaplumbağamızı takip edelim

Karmaşık bir haftanın ardından yine zorlu bir haftadan merhaba,
 
Bu haftaya gurur veren bir haberle başlıyorum. Çevremizde tanıdıklarımızın sahip olduğu bir rahatsızlık olan astım sebebiyle metabolizmamızdaki değişikliklerin tespiti yeni tedavi yollarının geliştirilmesini sağlamış. Astım ve obezite uzun zamandır birbirleri ile bağlantılandırılyordu ama hastalıklar arasında kesin biyolojik bağlantı bugüne kadar keşfedilememişti. İşte Cleveland Kliniği’nde göğüs hastalıkları ve yoğun bakım uzmanı, aynı zamanda Lerner Araştırma Enstitüsünde Patobiyoloji Departmanı Başkanı olan Dr. Serpil Erzurum liderliğindeki araştırma ekibi, astımı olanlarda enerji üretimi sürecinin normalden daha yüksek düzeyde gerçekleştiğini bulmuş. Bu metabolik artış da ‘arjinaz’ adındaki mitokondriyel enzimdeki değişimden kaynaklanıyormuş. Dr. Serpil Erzurumlu sonuçları bizim dilimizde şöyle anlatmış: "Sonuçlarımız güçlendirilmiş arjinaz metabolizmasının iltihaplanmayı etkisizleştirebileceğini ve muhtemelen, astımlı hastalara bir koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Bu durum, hem astım hem obezitenin temelinde yatanın biyoenerjik değişimler ve iltihaplanma olduğuna dair yığılan kanıtları destekliyor.” Sözün özü, Türk bilim insanları gurbette de çalışıp başarılara imza atıyor.
Bu karmaşık gündemde çevreye dair güzel haberler içimize su serpsin. WWF-Türkiye ve Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü, Adana’daki Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yuva yapan bir yeşil deniz kaplumbağasına uydu vericisi takmış. Böylece “Akyatan2016” adlı yeşil deniz kaplumbağasının kış boyunca Akdeniz’de izleyeceği göç rotası takip edilebilecekmiş. Akyatan2016 deniz kaplumbağasının rotası kısa bir süre sonra seaturtle.org internet sitesinden izlenebilecek. Desene yine bize takip işi düştü J
Sıra örnek olmasını dilediğim bir haberde. Gaziantep’te yer alan GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık ve Kuluçka Merkezi, sanayi ve bina sektörlerinde enerji verimliliğinin sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında kurulmuş. Proje, Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik desteği ile yürütülüyormuş. Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile kurulan EVD Kuluçka Merkezi, sanayi tesislerinde ve binalarda enerji verimliliğinin artırılması için etüt çalışmalarının yapılmasında, danışmanlık hizmetlerinin sağlanmasında ve sektörde istihdam yaratılmasında önemli bir rol oynuyor malum. Öyle ki, merkezin faaliyet gösterdiği ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan binanın, merkezin ana işlevine uyumlu olacak ve örnek teşkil edecek bir tadilat çalışması ile enerji verimliliği yükseltilmiş. Tüm yapısal, mekanik ve elektriksel tasarımın Alman Pasif Ev Enstitüsü’nün EnerPHit kriterlerine göre gerçekleştirildiği tadilat sonrası da ısınma giderinde yüzde 87, genel enerji giderlerinde yüzde 75 tasarruf sağlanıyormuş. Boşuna demiyorum örnek olsun, yatırımın geri dönüşü hemen kendini gösteriyor.
Kurumsal başarılarda bu sefer sportif bir gururda sıra. Türkiye’de yelken alanında başarılı yarışlara imza Eker Sailing Team, İtalya’da düzenlenen Melges 32 Avrupa Serisi’ni sekizinci olarak tamamlamış. Eker Sailing Team Kaptanı Ahmet Eker, 2015 yılına göre çok daha iyi sıralarda yarışmayı başardıklarını belirtmiş. 2017 yılında Dünya Şampiyonası yine İtalya’da olacak. Bunun için hazırlıklara başlayan Eker Sailing Team’e başarılar dileyelim.
Denizden çıkalım, seyahate vuralım kendimizi, hem de elimizde kitapla. Tur operatörü Prontotour, kitapsever gezginleri ünlü yazarlarla birlikte yolculuğa çıkarıyor çünkü. Edebiyat dünyasının dört yazarı Ayşe Kulin, Yekta Kopan, Gülşah Elibank ve Tuna Kiremitçi Ağustos’tan itibaren Prontotour’un düzenlediği turlarla hikayeyi gerçeğe dönüştürüyormuş.  İşte rotamız: Prontotour’un kitap turlarının ilki, 14 Ağustos’ta Gülşah Elibank’ın “Yalancılar ve Sevgililer” romanıyla başlıyor. Roman, Drakula’nın, nam-ı değer Kazıklı Voyvoda Vlad Tepeş’in izinden Romanya’nın Bükreş, Braşov, Bran ve Sinia’ya şehirlerinde geçiyor. Yazar Yekta Kopan ise Kafka’nın izini Çek Cumhuriyeti’nin gizemli başkenti Prag’da sürüyor. Seyahat tutkunları tarih ve sanat kokan sokakları 22 – 25 Eylül arasında Kopan ile keşfediyor. Bosna Hersek’te Ayşe Kulin’in romanı “Sevdalinka” eşliğinde 4 gün 5 gece sürecek turun başlangıç tarihi 6 Ekim. Sonbaharın en güzel manzaraları eşliğinde Tuna Kiremitçi’nin “Selanik’te Sonbahar” adlı kitabını yazar ile birlikte yaşamak isteyenlerin turu ise Kasım ayında. Benim yerim belli, iyisi mi sen detayları www.prontotour.com sitesinden takip et.
Uzun zamandır seninle sergi haberi paylaşmadığımı fark ettiğim an gelen haber çok yerinde oldu. Ali Omar’ın aidiyet, kimlik, benlik ve ruh-beden arasındaki mücadeleci ilişkiyi sorgulaması ile ortaya çıkan ‘Portreler’ isimli sergisi 4 Ağustos’ta Galeri Eksen’de açılıyormuş. Sergiyi 13 Ağustos’a kadar Nişantaşı’nda Galeri Eksen’de görebilirsin. Tüm detaylar www.galerieksen.com sitesinde.
Haftaya noktayı yine kitapla, daha doğrusu bir e-kitapla koyuyorum. SHERPA ekibi, dijital dünyanın yol haritası olan “Akış Şeması Tasarlamanın Altın Kuralları”nı işte bu e-kitapta derlemiş. E-kitap içeriğinde akış şemalarının ne ifade ettiğini, akış şemalarında kullanılan sembollerin anlamlarını, kulvarların nasıl kullanıldığını, akış şeması çizerken dikkat edilmesi gereken noktaları, bu süreçte en sık yapılan hataları, yaygın olarak kullanılan akış şeması şablonlarını ve başarılı online akış şeması yaratım araçlarını bulabilirsin. Detaylar
blog.designedbysherpa.com/akis-semasi-tasarlamanin-altin-kurallari/ adresinde.
 
Bu hafta da bu kadar olsun, yeni ve dilerim daha iyi bir gündemle yine burada olacağım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics