Mektup 14 ŞUBAT 2016 / 14:00

Doğalgaz faturası dert olmasın

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Bu hafta açılışı sosyal medya ile yapıyorum. HTC, Türkiye’de Instagram’da 2015 yılı boyunca en çok paylaşılan ve beğenilen içerikleri araştırmış, Instagram Türkiye 2015 sonuçlarına göre aile ve arkadaşları konu alan paylaşımlar açık ara önde. Ama takipçilerden paylaşım başına en az beğeniyi de yine bu içerikler alıyormuş. Özel günler ve aile konulu paylaşımlar kadınlardan, spor ve tatil paylaşımları da daha çok erkeklerden. Batı bölgelerde gezi ve tatil, yeme-içme konuları daha çok paylaşılırken, doğuya gittikçe aile ve arkadaşların konu edildiği paylaşımlar öne çıkıyormuş. Bu arada, enteresan biçimde yeme-içme kategorisi altında en çok paylaşılan içeriğin yüzde 27 ile “kahve” olduğuna dikkatini çekerim. Vazgeçilmezimiz “çay” ise yüzde 12 ile üçüncü. Neyse, biz çayımızı tazeleyelim ve devam edelim…

Sırada yararlı bir yayın var, alalım ve çevremizdeki çocukları sevindirelim bence: Bahçeşehir Üniversitesi STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Merkezi ve Pusula Yayıncılık işbirliğiyle yayına hazırlanan “Çocuklar İçin Kodlama” kitabı. 4 yaş üstü tüm çocukları kodlama, yazılım ve programlama ile tanıştıran kitapta çocukların, öğretmenleri ve ebeveynleri rehberliğinde algoritma ve programlamaya ilişkin temel kavramları öğrenebilmeleri için hazırlanan grafik ve platformlar anlaşılır dille tanıtılıyormuş. Daha birçok detay var kodlamaya dair. Kitabı yayına hazırlayan ve 30 yıldır programcılık yapan Zafer Demirkol da kitabı yedi yaşındaki oğluyla yardımlaşarak hazırlamış. Daha ne olsun…

Kendi kodumuzu kendimiz yazıp küreesel çalışmalar ortaya koyana kadar, olanlarla idare edelim. Enteresan atölye çalışmaları Twitter’da ve eminim ilgini çekecek her biri. En azından hafta sonlarını daha verimli geçirmek adına yoğun takip edilen hesapları, yani Mutfak Sanatları Akademisi, Eataly İstanbul, Maker Çocuk,  Akıl Atölyesi,  SEOZEO ve ATÖLYE İstanbul’u gündemine alabilirsin.
Genç yetenekler için verimli çalışmalardan birine Bosch Türkiye imza attı. Bosch Türkiye’nin ikinci kez düzenlediği ve mühendislik öğrencilerine şirketin tüm süreçlerini yerinde izleme imkânı sunan Bosch Talent Camp-From Campus to Camp etkinliği, farklı üniversitelerden gelen 5 mühendislik öğrencisinin katılımıyla gerçekleşmiş. Öğrenciler, Bosch’un Manisa ve Bursa’daki fabrikalarını ziyaret ederek, mühendislik süreçlerini gözlemleme fırsatı bulmuş. Hazır sosyal medyadan dem vurduk, etkinlik boyunca yapılan aktivitelerin tamamı Twitter hesaplarından #BoschTalentCamp etiketiyle paylaşılmış.

Bu arada Media Markt da, “Gülmek Sana Yakışıyor” sloganı ve aynı adlı şarkının eşliğinde yeni reklam kampanyasını hayata geçirmiş. Kampanyanın konsept tasarımını ve tüm yaratıcı süreçlerini de bünyesinde tanıdığımız arkadaşları barındıran Wanda Digital yönetiyor. Film de nostaljik “Gülmek Sana Yakışıyor” şarkısı ve bunu temsil eden rozetleri başrole taşıyormuş. Reklam kampanyası www.youtube.com/watch?v=WQJGBXPKbZo adresinde.

Bu hafta enerji ve tasarruf başlığım biraz geride kaldı, ama bu seferki konum hele de şu soğuk günlerde çok kritik: Doğalgaz faturası. Honeywell’in araştırmasına göre; Türkiye’de, ısınma toplam ev giderlerinin yüzde 16’sını oluşturuyor. Katılımcıların kış boyunca ısınma giderleri ayda ortalama 268 TL ile 1.300 TL’lik asgari ücretin beşte birinden fazlası. Yine araştırmaya katılanların yarıdan fazlası, bizim gibi, kışın doğalgaz faturalarını “yüksek” veya “çok yüksek” olarak değerlendiriyor. Ama buna rağmen, yüzde 53’ü ısınma maliyetini azaltmak için bir adım da atmıyor. Bunun yerine insanlar evlerini sıcak tutmak için esasında maliyetleri daha da artıran yollara başvuruyor. Örneğin kombiyi sürekli düşük sıcaklıkta çalıştırmak... Oysa kombi kullanıcıları termostat kullanarak evlerindeki ısınmayı konforlu ve ekonomik olacak şekilde daha iyi yönetebilir. Mesajımı aldığına inanıyorum.   
Gelelim haftanın ödüllerine… Çeyrek yüzyılı devirip 25’inci yılını kutlayan Casper, 2016 yılına iki ödülle başladı. Casper, Marketing Türkiye ve AKADEMETRE işbirliğiyle “İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü” araştırmasını temel alan The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında, 2015 yılında Elektronik ve Teknoloji kategorisinde ‘’Marka Değerini ve İtibarını En Fazla Yükselten’’ marka seçilmiş.

Yine burada seninle ödül sahiplerini paylaşmak için geri sayımda olduğum, IAB Türkiye tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen MIXX Awards Türkiye’ye başvuru sayısı 614, geçerli başvuru da 597 olmuş. MIXX Awards Türkiye’nin kazananları, 24 Şubat’ta açıklanacak ve detaylar da www.mixxawards-tr.org sitesinde.
Biraz da sanat diyerek, rotamı Mart ayı için Ankara’ya çeviriyorum. Ankara Dünya Müzikleri Festivali ikinci senesinde Ankara Palas'ta bir Fransa-Türkiye buluşması olan Renaud Garcia-Fons/Derya Türkan, Portekiz'in yeni Fado prensi Ricardo Ribeiro, Afrika'nın etnik zenginliği Batı müziğiyle harmanlayan Ballake Sissoko/Vincent Segal, Dağıstanlı kemençe ve bağlama üstadı Mark Eliyahu’yu müzikseverlerle buluşturacak. Festivalin kapanışında İstanbul’da dinlemeye doyamadığımız İspanyol Buika da yeni albümü Vivir Sin Miedo'dan şarkılarla Congresium'da olacak.

Haftaya noktayı bir tiyatro haberi ile koyuyorum. Mike Bartlett’in kaleme aldığı ve Çağ Çalışkur’un yönettiği, beyaz yakalıların ‘mobbing’ sorununu ele alan Personel, CRAFT Kadıköy Sahne’de devam ediyor. Oyun Dolunay Soysert ve Aslı Enver’in ast-üst ilişkisini paylaştıkları bir mizansene sahip. İstanbul’a gelmen, Kadıköy’de seninle bu oyunu izlemek dileğiyle.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni gündem başlıkları ile haftaya yine buradayım,
ETİKETLER : 1059 mektup htc stem media markt

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics