Mektup 21 EKİM 2017 / 16:42

Doğaya ve çevresel sürdürülebilirliğe odaklanıyor

Merhaba sana,
 
Son dönemde tartışmaların merkezinde olan Uber ile başlıyorum haftaya. Sonuçta 70’i aşkın ülkede 600’den fazla şehirde konforlu ulaşım imkanları sunan Uber, hizmetlerini Türkiye’deki ticari taksi sürücülerine de sunuyor, sürücüler Uber ile ek gelir imkanı elde ediyor. Muhalefet ederken dikkatli ve düşünceli olsak keşke. Çünkü bizim gibi son tüketiciler için hizmet kalitesi önemli ve Uber de bunu mümkün kılıyor.
Türk Telekom, farkındalık yaratma hedefiyle ‘Dünya Görme Günü’ne özel, ‘Günışığı Çocukları’ ile Türk Telekom çalışanlarının çocuklarını buluşturmuş. Türk Telekom’un Engelsiz Yaşama Derneği (EY-DER) ile hayata geçirdiği Günışığı Projesi kapsamındaki etkinlikte, çocuklar görme engellilere yönelik çeşitli aktivitelerle eğlenceli zaman geçirmiş. Örnek olmasını dilediğim haberler bu kadar da değil… Görme engelli kullanıcılara kaliteli hizmet sunmak, alışveriş deneyimlerini hızlandırmak ve hayatlarını kolaylaştırmak isteyen akıllı telefon uygulaması Getir, yeni güncellemelerini de hizmete sunmuş. Görme engelli kullanıcılar yayınlanan yeni güncelleme ile sesli yönlendirme sistemiyle Getir’i kullanabilmek, ürün ve kategorileri sesli olarak duymak, siparişinin teslim süresini yine sesli olarak takip etmek mümkün. Bu güncelleme kapsamında, alışverişin en hızlı şekilde tamamlanması için uygulama ilk kez indirildiğinde çıkan ekrandaki akış hızlandırılmış, açılan küçük ekranlara cevap verilmesi ve adres ekleme seçeneği kolaylaştırılmış, sepet detayında, ödeme, ürün listeleme ve detay ekranlarında da geliştirmeler yapılmış.
Bu kadar da değil… İşitme Engelliler Federasyonu (İEF) ve OCTOPOD Bilişim işbirliği ile hayata geçirilen “OCTOSILENT” eğitim projesi başlamış. Proje kapsamında İşitme Engelliler Federasyonu’na başvuruda bulunan işitme engelliler, yazılım geliştirmeyi öğrenip, iş dünyasında yer almak için uzmanlık edinebilecek. Her 15 günde bir gerçekleşecek eğitimde işitme engelli katılımcılar, yazılım sektörü ve “no code” teknolojisine dair bilgilendirilirken, Octopod platformu üzerinde iş süreçleri geliştirmeyi uygulamalı öğrenecek. Türkiye’deki 1 milyona yakın işitme engelli iş ararken, bu adım da alkışlanmayı hak ediyor.
Geçtiğimiz haftalarda sana bahsetmiştim, dostum Burcu Bayraktar Beştaş ve minik kızı Eliz’den, işlevsel anne ve çocuk ürünlerini bir araya getirmek için yola çıkan ve ürün gamını sürekli genişleten Keyif Bebesi’nden… Dünyanın en iyi markalarının yanında Türkiye’de iyi ürün ve tasarımlara imza atan markaları da buluşturan Keyif Bebesi, iOS ve Android uygulamasını yayına aldı. Keyif Bebesi tüm ürünleriyle, her an telefon ve tabletlerde alışveriş için bizi bekliyor.
Kendi çocukluğumuza dönelim. Unutulmazımız İş Bankası kumbarası, şimdi Dijital Kumbara olarak yeni nesil ile buluşuyor ve tüm çocuklar fiziki paranın yanı sıra dijital olarak da para biriktirebiliyor. Dijital Kumbara’yı, İşCep kullanan İş Bankası müşterileri şubelere başvurarak çocukları için alabiliyor. Dijital Kumbara’nın kullanılabilmesi için İşCep kullanıcısı anne veya babanın çocukları adına vadesiz TL hesabı ve vadeli kumbara hesabı açması yeterli.
Kişisel sağlık için atılan adımları her zaman takdir ederim, bilirsin. Eker’in “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” mottosuyla hayata geçirdiği “Eker I Run Yol Koşusu” dördüncü kez sporseverleri Bursa’da bir araya getirmiş. 15K, 5K ve Minik Adımlar koşuları olmak üzere üç ayrı kategorideki yarışların birincisi erkeklerde Fetene Alemu Regasa, kadınlarda ise ile Natalia Gyurten oldu. 5k’da ise Emircan Sahin erkeklerde, Seray Sentürk de kadınlarda birincilik elde etti.
Çünkü Eker’de sporda sınır yok. ÇEDAŞ’ın göç güzergâhı üzerinden bulunan kuşların enerji nakil hatlarından zarar görmemesi için başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Göçmen Kuşlar Ölmesin”, 8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘Altın Voltaj’ ödülüne layık görülmüş. ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, “Projeyle bölgemizde bulunan ve nesli tükenme tehdidi altında olan Anadolu Dağ Turnaları ve Şah Kartalları’nın enerji nakil hatlarından zarar görmesini önledik. Doğaya, çevreye dost, eğitime ve tasarruf bilincine destek veren bir şirket olarak dünya standartları üzerinde elektrik dağıtım hizmet vermeyi kendimize ilke edindik” demiş. Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 930 bin aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren, hizmet kalitesini dünya standartlarına taşırken sosyal sorumluluk projeleri ile fark yaratan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), 8. Enerji Zirvesi’nin yıldızı olmuş resmen. Zira ÇEDAŞ’ın ödül aldığı ‘Göçmen Kuşlar Ölmesin’ projesi 2015 yılında başladı ve ÇEDAŞ da Sivas, Tokat ve Yozgat’ta kuşların göç güzergâhları üzerinde olan bölgelerde, elektrik dağıtım hatlarında izolasyona gidip, kuş koruma aparatları da monte etmiş. Bu sayede nesli tükenme tehdidi altındaki Anadolu Dağ Turnaları, Şah Kartalları ve diğer kuşların doğal yaşam alanlarında enerji nakil hatlarından zarar görmeden hayatlarının devamı sağlanmış. 
Böylece gelelim ödüllere... Etohum; GUST, Middle East & Africa Accelerator Report 2016 araştırmasına göre Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde en hızlı hızlandırıcı olarak birinci sıraya yerleşmiş. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle 2 yıl önce hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi” kapsamında girişimcilik yarışmasının yanı sıra bu yıl ilk kez halk oylaması da yapılıyormuş. Halk oylamasına, projeye bugüne kadar katılan tüm kursiyerler başvurabiliyor.
Alışveriş uygulaması Hopi, 29’uncusu düzenlenen Kristal Elma Festivali’nden ödül ile döndü. Mobil sadakat uygulaması Hopi 2 yılda 5.2 milyon üyeye ulaştı. Hopi, ‘’Mobil Ödeme ve Akıllı Arama’’ özelliklerinin arayüz tasarımı ile ‘’Dijital ve Etkileşimli Tasarım UX / Arayüz Tasarımı ve Kullanıcı Deneyimi’’ kategorisinde Kristal Elma ödülünü aldı. PayU Türkiye’ye ise Fintech Forum’dan ödül gelmiş, Türkiye fintech ekosistemi içinde 2016-2017 yılı işlem hacmi alanında birinci seçilmiş. GAP Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi, Association of Energy Engineers (Enerji Mühendisleri Derneği) tarafından Atlanta’da düzenlenen 40. Dünya Enerji Mühendisliği Kongresi'nde, "Ortadoğu Bölgesi’nde Yılın Enerji Projesi" ödülünü almış.
Bu hafta kitabım değil, ama mobilden ulaşabileceğin içeriklerimle karşındayım. Zira dijital yayıncılıkta en çok takip edilen platform olan Dergilik’te Eylül ayında 1 milyon 400 binin üzerinde dergi okunurken, okunan gazete adedi de 437 bine ulaşmış. Artan yayın sayısıyla her geçen gün daha büyük bir kitleye ulaşan Dergilik’te halen 335 dergi ve uygulamanın Gazetelik rafında yeni eklenenlerle birlikte 15 gazete var. Yani bu devirde okumamak hakikaten ayıp.
 
Bu hafta da bu kadar, yine buluşalım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics