Mektup 19 OCAK 2015 / 07:16

Dondurucu soğuk eşliğinde merhaba,

Geçen mektubumda olduğu gibi bu haftaya Yandex detayı ile başlamak istiyorum. (Bu başlangıçlarla kendimi biraz havayı koklayan editör, biraz da trafik denetçisi gibi hissediyorum.) Geçen hafta paylaştığım, ‘trafikte heba olan saatler’ haberinin ardından, bu seferki konumuz kar yağışının trafikte yarattığı mucize. İşte detaylar: Yandex Trafik Bilgi Ajansı verilerine göre 7 Ocak sabahı son 3 ay içinde İstanbul’da trafiğin en rahat olduğu sabah oldu. İstanbul Valiliği’nin okulları tatil etmesi, medyanın uyarıları ile çalışanların kişisel araçları yerine toplu taşımayı tercih etmesi trafiğin rahatlamasını sağladı. Kar yağışının İstanbul’da etkili olmaya başladığı 6 Ocak’ta da trafik diğer günlere göre daha rahattı. Dondurucu soğukların değil ama trafikte bu huzur dolu anların devamı dileğiyle…

Madem konumuz şehiriçi ulaşım, bir İstanbullu’nun vazgeçilmezi İETT’ye bakalım. İETT verilerine göre, İstanbul’da her gün 5,7 milyon kişi toplu taşıma araçları kullanıyor. Bu yolcuları kısa bir süre sonra duraklarda ve örneğin yolcu araca yaklaştığında ya da bindiğinde kişiye özel reklam ve marka kampanyaları bekleyecek. Hatta her toplu taşıma müdaviminin korkulu rüyası ‘İstanbulkart’da bakiye kalmadığı için araçtan inmek’ de tarihte yerini alacak. Pozitim Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Onur Baran Çağlar, ulaşımda rekabetin ve hizmet çeşitliliğinin vatandaşlara yarayacağını, kaliteli ürün ve hizmete kolay ve uygun fiyatla ulaşılacağını belirtirken, kısa vadede beklenen değişiklikleri yorumlamış. İşte Çağlar’ın ziyadesiyle mantıklı çözüm önerileri: Kredi kartları ve banka kartları ile geçiş, cep telefonları ile geçiş, sadakat uygulamaları, ulaşım kartlarının alışverişte de kullanılması, online bakiye yükleme (OTA), kişiye özel reklam ve kampanyalar, standart bir Wi-Fi ve 3G yapısı. Bu teknolojiye, bir de makul kalabalıkla yoğrulacağımız toplu taşıma eşlik ederse, şehir de bayram eder, ne dersin?

Bu hafta yollardayım madem, bir güzel haber taksilerden gelsin. Akıllı telefon uygulamasında taksicilerle yolcuları buluşturan BiTaksi, geliştirdiği yeni yazılımla işitme engellilerin daha kolay taksi bulmasını ve taksicilerle daha rahat iletişim kurmasını sağlıyor. Hayata geçen yeni güncelleme ile BiTaksi uygulaması, işitme engeli bulunan yolcuların uygulama üzerinden taksi şoförleriyle yazılı mesajlaşmasını, konum ya da yol güzergahları gibi bilgileri paylaşmasını sağlıyor. Yolcu, işitme engelini belirtme seçeneğine tıklayarak sisteme kaydoluyor ve şoförler bu yolcunun çağrısını özel bir işaretle görüyor. Güncellemede yolcular ve şoförlerin hızlı mesajlaşabilmesi için hazır mesaj menüsü de var. Bu bilgiyi sosyal medyada ve yakınımızdaki insanlarla paylaşalım ki, ihtiyacı olan herkes bilsin.

Trafikte biraz sağa çekip, ödüllere geliyor, siftahı Avea ile yapıyorum. Şirket, TESİD (Türk Elektronik Sanayicileri Derneği) tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen TESİD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödüllerinde 4 projeyle finale kalmış. Avea’nın finalde yarışacak projeleri “Mobil Uzaktan Kontrol Yeteneği”, “Avea Yetenekler Platformu”, “IntelliMAP” ve Avea Kuluçka Merkezi şirketlerinden BAYT Teknoloji’nin “B-Locator Küçük Hücre Platformu” olarak sıralanıyor.

Bu arada, Renault'nun liseli gençleri ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü için harekete geçirdiği, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla gerçekleştirilen ‘Sizin Fikriniz Sizin Projeniz’ yarışması ODD tarafından Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi ödülüne layık görülmüş. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, gurur veren şu sözleri söylemiş: “Bu, kurumsal sosyal sorumluluğun üçlü sacayağı özel şirket, kamu ve STK birlikteliğiyle büyüyen bir proje.”

Gurur veren diyorum, çünkü İstanbul liselerinde dört yıldır düzenlenen yarışma kapsamında, bugüne kadar toplam 9 bin 390 öğrenci 80 proje gerçekleştirmiş. Hedef ise 10 yıl içinde 1 milyon liseli gence güvenli ve daha iyi bir yaşam için birlikte harekete geçmeyi öğretmek.

Kargo sektörü ‘’Şikâyet Yönetimi Başarı Sıralamasında’’ 2012 ve 2013 yılında olduğu gibi, 2014 yılında da şikâyetleri en hızlı çözen kargo firması Sürat Kargo oldu. Bu sıralama en yüksek pazar payına sahip beş kargo firmasının şikâyet istatistikleri kullanılarak hazırlanan raporla ortaya konulmuş.

Örnek olmasını dilediğimiz haberlere devam… Tunçmatik’in yan kuruluşu Powergie tarafından kurulacak Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali Konya Kızören'de 144 dönümlük alana inşa edilecekmiş. Yeni güneş santrali yılda 6 bin 500 ton CO2 salınımını önleyeceği gibi, yılda 12.800,000 kwh enerji üretimi hedefleniyormuş. Temmuz 2015’te devreye girmesi öngörülen santralin, enerjiye her zaman ihtiyacı olan Türkiye’de yeni santrallerle desteklenmesi, temiz enerji projelerinin artması dileğiyle.

Final de Anadolu Hayat Emeklilik’in bu sene dokuzuncusunu düzenlediği ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması’ ile. Yarışmaya başvurular 12 Mart’a kadar devam edecek ve yalnızca internet üzerinden www.anadoluhayat.com.tr/kghk  veya http://www.tfsfonayliyarismalar.org adresinden yapılabilecek. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında  ‘Hayata Dair’ teması ile düzenlenen yarışmada sonuçlar 3 Nisan’da Anadolu Hayat Emeklilik’in internet sitesinde yayınlanacak.

Bu haftayı böyle tamamlayalım, detaylar haftaya…

 
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics