Mektup 03 HAZİRAN 2017 / 05:40

Donör Ol Hayat Kurtar

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Mektubuma, son günlerde ortak bir derdimizle başlıyorum. Sürekli aksırıp tıksırıyoruz, peki derdimiz alerji mi soğuk algınlığı mı? Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, bahar alerjisinin tedavi edilmediğinde yakınmaların daha kronik hale gelebileceğini, hatta astıma neden olabileceğini belirterek, alerji ve soğuk algınlığının ortak belirtileri arasındaki farkları ve alınabilecek tedbirleri paylaşmış. Prof. Dr. Reha Baran, bahar alerjisinin burun akıntısı ve kaşıntısı, göz yaşarması ve kaşınması, gözlerde kızarıklık, sık gelen ve sabahları daha çok olan hapşırık atakları, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açtığını söylemiş. Bahar alerjisinin soğuk algınlığı ile karıştırılabildiğini, ortak bazı belirtiler nedeniyle alerji tedavisinde gecikme yaşanabildiğini hatırlata Prof. Dr. Reha Baran, sorunların iki haftadan fazla devam etmesi durumunda mutlaka bahar alerjisinden şüphelenilmesi ve alerji uzmanına başvurulması gerektiğini belirtmiş. Önerileri de net: Dışarı çıkmanız gerekiyorsa maske, gözlük, şapka takın, ağız, göz ve burun kenarlarına vazelin sürün, eve gelince duş alıp polenlerden arının, klimalarınızın filtresini düzenli aralıklarla değiştirin, evde toz tutacak fazla eşyalardan ve aksesuarlardan, duvardan duvara halıdan kaçının.
Sırada önemli bir kampanya haberim var. “Donör Ol Hayat Kurtar” sloganıyla kısa zamanda on binlerce gönüllüye ulaşan ve ilik bekleyen yüzlerce kan kanseri hastasına umut olan Belki de Sensin, yeni projesi “Bi’ Tutarsa”yı hayata geçirerek ilik bağışının önemi hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor. İnsanları donör olmaya yönlendirme misyonuyla hedef; kök hücre nakli bekleyen kanser hastalarının, uygun donör bulunarak, hayatta kalmalarını sağlamak. Milyonlarca kişinin kök hücre donör adayı olması hedeflenen kampanyaya çok sayıda ünlü isim destek veriyor. Sadece 5 dakikanı ayırıp Kızılay'a 3 küçük tüp kan örneği vereceksin. Sonuçta kanın bi' tutarsa, bir hayat kurtarmış olursun. Kızılay verici merkezleri ile ilgili bilgiye http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KokHucreBagisiNoktalari/ sitesinden, destek vermek için de http://www.belkidesensin.org/harekete-gec adresinden detaylara ulaşabilirsin.
Bu haberim çocuklar için… Ezo Sunal’ın hayata geçirdiği, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik mobil uygulama “LALALA”, GittiGidiyor’un teknoloji işbirliğiyle yeni yüzüne kavuşmuş. Çocuklar için müzik ve oyun dolu yepyeni bir dünya kuran LALALA’nın Ezo Sunal tarafından anlatıldığı basın toplantısında, ünlü sanatçılar Perran Kutman ve Ali Sunal da uygulamada seslendirdikleri öykülerle ilgili bilgi vermiş. Uygulamanın içeriğinde orijinal müzik, hikâye, masal, ninni, şarkı, karaoke ve oyunlu videolar var. Ezo Sunal’ın ebeveyn ve öğretmenleri videolarda “izle ve uygula” tekniğiyle yönlendirdiği LALALA’da, çocukların oyunlarla sosyalleşmesi, beden ve mekân farkındalığı kazanması, grup bilinciyle hareket etmesi hedefleniyormuş.
Bu arada, WWF-Türkiye, biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla yürüttüğü Türkiye’nin Canı Hibe Programı’nda, üçüncü dönem proje başvurularını 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü’nde almaya başlamış. Türkiye’nin Canı Hibe Programı sayesinde, yerelde biyoçeşitliliğin korunması için çalışan sivil toplum kuruluşları güçlendiriliyor, türlerin doğal ortamlarında yaşamlarına devam etmesi gibi doğa korumanın ilkelerinden biri hayata geçiriliyor. Hibe programına başvurmak için turkiyenincani.org adresinden bilgi alabilirsin. 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’de ilk defa organize edilen Corporate Startup Zirvesi’nde Startup Dostu Şirketler arasında birinci seçilmiş. Yarışmada, bu sefer startup’lar ödül kazanan kurumları belirlemiş.
Böylece anlayacağın gibi ödüllerime de geçiş yapıyorum. Globax Teknoloji, Başakşehir Belediyesi İnovasyon Merkezide yapılan Girişimci Günü Proje yarışmasında Tekno Akıllı Baret Projesi ile üçüncülük ödülü almış. OYAK Maden ve Metalürji Grubu şirketlerinden Erdemir, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde ‘Sürdürülebilir Enerji’ kategorisinde büyük ödüle layık bulunmuş. İzmir Kalkınma Ajansı ise doğrudan yabancı yatırımlar konusunda alanının en önemli yayınlarından biri kabul edilen ABD merkezli Site Selection dergisi tarafından üçüncü kez Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesinin en iyi “bölgesel yatırım tanıtım ajansı” seçilmiş.
Alarko Carrier, Marketing Türkiye ve BoomSonar işbirliğiyle düzenlenen “Social Media Awards Turkey” yarışmasında, iklimlendirme sektöründe SocialBrands Veri Analitiği Ödülü’nü almaya hak kazanmış. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Deneyim Tasarımı & Yönetimi Zirvesi’ne (XCO) katılan MediaMarkt ise zirvenin ardından müşteri deneyimini en iyi yöneten markaların ödüllendirildiği A.L.F.A Awards Töreni’nden de “Teknomarket” kategorisinde A.L.F.A ödülüyle dönmüş.
AKG Gazbeton, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge Merkezleri İyi Uygulama Zirve’sinde üçüncülük ödülüne layık bulunmuş, zirvede ‘AKG İnovasyon Ekosistemi Kurulması, VALS Projesi’ ile büyük ölçekli ve önemli Ar-Ge deneyimine sahip kuruluşları geride bırakmış. Yazılım ihracatçısı Telenity de Katarlı Mobil Operatör Ooredoo Qatar ile gerçekleştirdiği “Mesajlaşma ve Katma Değerli Servisler için Sanallaştırılmış Birleşik Platform” projesiyle Global Telecoms Business (GTB) tarafından “Altyapı Servis İnovasyonu” kategorisinde ödüle layık bulunmuş.
Visa Türkiye’nin her yıl düzenlediği “Vizyonist’17” Konferansı bu yıl “#GetDigital” temasıyla 23 Mayıs tarihinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilmiş. Başarılı bankaların ödüllendirildiği konferansta bu yıl ilk defa dijital ve mobil ödemelerdeki başarılar da değerlendirilmiş ve 12 farklı kategoride ödül verilmiş. 
Bu haftaya noktayı bir kitapla koyuyorum. Almanya’nın önde gelen BT hizmet sağlayıcılarından adesso Grup’un üst düzey yöneticileri yazılım dünyasına referans olacak bir kitaba imza atmış. “Tamed Agility: Pragmatic Contracting and Collaboration in Agile Software Projects” (Evcilleştirilmiş Çeviklik: Çevik Yazılım Projelerinde Pragmatik Sözleşme ve İşbirliği) isimli kitap, adesso Grup’un Ortak Kurucusu ve Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volker Gruhn, adesso Grup Uluslararası Yatırımlardan Sorumlu Direktörü Rüdiger Striemer ve Iceland Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Matthias Book tarafından yazılmış. Kitabın kağıt baskısı Amazon.com üzerinden, e-kitap baskısı ise springer.com üzerinden satışta.
 
Bu hafta bu kadar olsun, haftaya görüşmek dileğiyle, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics