Mektup 04 EKİM 2015 / 22:22

Down sendromlu gençler iş hayatına hazırlanıyor

Yeni bir haftadan merhaba,

Güzel ve yayılmasını dilediğim bir haberle haftaya başlıyorum. Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, evcil hayvan sahibi kullanıcılarına özel açtığı Petshop adlı yeni kategorisi kapsamında 1 ton mamayı koşulsuz olarak Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Hayvan Hakları Konfederasyonu’na (HAYKONFED) bağışlamış. Kliksa.com’un bağış yaptığı barınaklar arasında HAYTAP’a bağlı Aydın Hayvanları Koruma Derneği, Beykoz’da orman beslemesi yapan gönüllü oluşum Patika Derneği, İstanbul Üniversitesi Vahşi Hayatı Yaşatma ve Koruma Kulübü (VAŞAK), Yaban Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve HAYKONFED’e bağlı Ereğli Barınağı yer alıyormuş. Bu dünyayı paylaştığımız güzel canlılar için herkesin emeği olsun.

Sıra haftanın çevre ve bilinç haberinde. Türkiye’nin en önemli sorunları arasındaki su kayıpları ve altyapı problemleri iki etkinlikte tartışıldı: Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından düzenlenen 2. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu ile 33. Uluslararası Kazısız Teknolojiler Konferans ve Sergisi. 2. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’nda her yıl 5 milyar TL zarara yol açan su kayıplarının nedenleri ve çözüm önerileri; özel sektör, belediyeler, su idareleri ve üniversite temsilcileri tarafından tartışıldı. Türkiye’de ilk defa düzenlenen 33. Uluslararası Kazısız Teknolojiler Konferans ve Sergisi’nde ise dünyada caddeleri ve sokaklarında bizim aksimize (!) kazmadan, gürültü ve çevre kirliliğine yol açmadan, trafik problemi oluşturmadan yürütülen altyapı çalışmalarında kullanılan kazısız teknolojilerle ilgili son gelişmeler paylaşıldı. Her bir başlığı örnek alıp benimsememiz dileğiyle…

Vodafone Türkiye, sağlıkta dijitalleşmenin öncüsü olma hedefiyle geliştirdiği “Vodafone Cep Sağlık” platformu kapsamında Alzheimer hastalarının ve yakınlarının hayatını kolaylaştıracak hizmeti “Alzheimer Hasta Takip Uygulaması’nı Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle tanıtmış. Alzheimer Derneği işbirliğinde geliştirilen Alzheimer Hasta Takip Uygulaması ile hasta yakınları, ek bir cihaza ve GPS bağlantısına gerek duymadan hastalarının konumunu bulabilecek, hasta belirlenen alandan çıktığı zaman anında bilgi sahibi olabilecekmiş.

Yine örnek olmasını dilediğim bir haberi seninle paylaşmazsam olmaz. Bimeks ve Down Sendromu Derneği'nin işbirliğiyle kurulan ve 13 Ekim 2014’te eğitime başlayan Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi ilk mezunlarını vermiş. Down sendromlu gençlerin iş hayatına katılabilmeleri adına büyük bir adım olarak görülen akademinin ilk mezuniyet töreni Bimeks genel merkezinde yapılmış. Diploma töreninde ilk konuşmayı yapan Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray’ın şu sözleri akıllarda yer etsin: “İnsanlardan geriye kalacak olan zenginlikleri veya fakirlikleri değil, yaptıkları ‘iyi şeylerdir’.”  Törende bir babanın söyledikleri de akademinin faydalarını özetler nitelikte: “Oğluma yirmi senedir hem babalık, hem de annelik yaptım. 18 senedir oğlumu birçok eğitim kurumuna gönderdim. Maalesef hiçbir faydası olmadı. Fakat Akademi’de, bir yılda çok şey öğrendi. Artık o beni karşıdan karşıya geçiriyor, kahvaltıyı o hazırlıyor.”

Eğitim şart demişken, devam edeyim. Intel, 2014’te açtığı Ar-Ge Merkezi ile geleceğe yaptığı yatırımların karşılığını almaya devam ediyor. Nasıl mı? Intel İstanbul Ar-Ge merkezinde geliştirilen projeye Harvard’lı profesörler talip olmuş. İnsan hareketlerini algılayarak kullanıcıyla daha doğal iletişim kurmaya olanak tanıyan ‘Adaptif Öğrenme Platformu’, ama bilinen adıyla ‘Sanal Öğretmen’ projesi, Harvard’lı profesörlerden oluşan, teknolojiyle eğitimi birleştiren çalışmalarıyla ünlü CAST organizasyonunun dikkatini çekmiş. Intel ve CAST işbirliği ile Intel’in teknolojisi ve CAST’ın eğitim tecrübesi birleşecek, proje de yeni bir boyuta taşınacak, küresel yapıya kavuşacak.

Konum yine gençler… IBM’in Türkiye’deki girişimcilere danışmanlık ve teknoloji desteği sağladığı 5’inci IBM SmartCamp etkinliğinde ödüller sahiplerini buldu. Finalde İstanbul ayağının kazananı ise “Smart Moderation” projesiyle Moderasyon Bilişim. Dünya çapında 30 şehirde düzenlenen uluslararası etkinliğin İstanbul ayağında birinci olan M. Özgür Güngör, 30 şehrin birincileri ile küresel jüri önünde yarışacak ve ilk 10‘a girmeye çalışacak. İlk 10 girişimci de Şubat 2016’da ABD’de Launch organizasyonunda finalde yarışacak. Burada başarı haberini de paylaşmak dileğiyle…

Şimdi sıra başarılarda… TeknoSA, eğitim ve gelişim alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından Brandon Hall Excellence Awards’da birinciliğe layık görülmüş. TeknoSA Akademi, “Best Advance in Coaching & Mentoring” (Koçluk ve Mentorlukta En İyi Gelişim Uygulaması) kategorisinde altın ödülün sahibi olmuş, bu ödülü alan ilk Türk markası konumuna ulaşmış. GittiGidiyor da RSM International sponsorluğunda düzenlenen, Avrupa’nın önde gelen iş dünyası liderleri, akademisyenler, basın ve devlet adamlarınca desteklenen Avrupa İş Dünyası Ödülleri’nde (European Business Awards-EBA) 2015-2016 Türkiye Ulusal Şampiyonu olmuş.

Bu arada, yazılım test dış kaynak kullanımı, katma değerli servisler ve uluslararası eğitimlerinin yanı sıra, düzenlediği konferanslar, yayımladığı kitap ve bildiriler ile yazılım test sektörüne katkı sağlayan Keytorc, Avrupa’nın en prestijli yazılım test ödülleri European Software Testing Awards 2015’te finalist olmuş. ‘Yazılım Testinin Oscar’ları olarak anılan ödüller, 18 Kasım’da Londra’da sahiplerini bulacak madem, bu sayfalarda yine güzel sonuçları paylaşmak dileğiyle.

Bu hafta da bu kadar, yenilikler yine burada olacak,
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics