Mektup 14 EYLÜL 2015 / 00:28

Eğitim, herkes için hiç bitmeyen bir yolculuk

Yeni bir haftadan merhaba,

Bu haftaya çok sevdiğin bir oyunla ilgili sevindirici haberle başlıyorum. Biliyorsun, yeni Monopoly Dünya Şehirleri’nin oyun alanında tüm dünyanın oylarıyla seçilen İstanbul da var artık. İstanbullu Monopoly Dünya Şehirleri, Türkiye’de tüm dünya ile birlikte Eylül ayında satışa sunuldu. Yeni Monopoly Dünya Şehirleri’nde oyuncular en gözde şehirlere sahip olmak için yarışıyor. Pasaportunu damgalarla dolduran ilk oyuncu oyunu kazanıyor, benden söylemesi, senden edinmesi.

Dünyayı oyunla olsun gezmekten bahsettik, bunu bir zirve ile tamamlayalım. Turizm konferansı  Uzakrota Travel Summit  için geri sayımdayız. Sektörün önde gelen 30 ismini buluşturacak Uzakrota Travel Summit‘te birçok başlık ele alınacakmış. 11 Eylül’e kadar indirimli sahip olabileceğin etkinlik biletini http://summit.uzakrota.com sitesinden alabilirsin.

Şimdi biraz spor, daha doğrusu futbolun unutulmaz derbilerinden bahsedelim. Seyahat arama sitesi momondo, bu sefer de futbol tutkunları için Avrupa’nın en heyecanlı beş derbisini seçmiş. Doğal olarak bizim de vazgeçilmezimiz El Clasico, yani Barcelona – Real Madrid ilk sırada. Sezonun ilk maçı da 22 Kasım’da, hatırlatması benden. Bunu Liverpool – Manchester United derbileri izliyor. Sırada Alman mühendisliğinin yeşil sahalardaki yansıması, Bayern Münih – Borussia Dortmund maçları var ve bu sezonda siftah 2 Ekim’de. Akdeniz gücü İtalyan futbolunda AC Milan – Inter Milan ile yer bulurken, bunu ezeli Fenerbahçe – Galatasaray derbisi izliyor. İlk derbi 25 Ekim’de…

Bu hafta geri sayımda olduğumuz eğitim dönemine, dolayısıyla eğitim alışverişine odaklanıyorum. Emarsys, öğrencilere yönelik kampanyalarda dikkate alınması gereken 10 noktayı açıklamış. Örneğin, okul ihtiyaçlarıyla ilgili aramalar en çok 25-44 yaş grubundaki kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor ve okula dönüş kampanyaları okulların açılmasına sayılı günler kala hızlanıyor. Bu süreçte kampanya başlıklarının net olarak ana mesajı vermesi ve ilgi çekici olması, okul ihtiyaçlarının online olarak temin edildiği, hatta bu eğilimin sürekli arttığı unutulmamalı. Yaratıcı kampanya içeriklerinin kullanılması, birbirini tamamlayan ürünleri paket haline getirerek bir taşla birkaç kuş vurma fırsatının değerlendirilmesi de önemli. Sözün özü, pazarlama mesajlarında, faydalı içeriklerle ilgili ürünlere yer vermenin, satın alma süreçlerini kolaylaştırdığı bilinmeli.

Eğitim herkes için eşit bir hak, şimdi bu başlıkta seninle önemli bir bilgi paylayacağım. Bebeklik döneminde otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulan ve şu anda 8 yaşında olan Nuh sayesinde annesi Mine Nişlioğlu, uzman bir kadronun desteğiyle Nuh'un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışma Merkezi'ni kurmuş. Temmuz 2015'te Fenerbahçe'de hizmet vermeye başlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan onaylı merkezde bir yandan 9-36 ay arasındaki bebek ve çocukların gelişimi desteklenirken, bir yandan da 12 yaşa kadar özel gereksinimli çocuklara kaliteli ve bütüncül eğitim ortamı sağlanıyormuş. Mine Nişlioğlu’nun ailelere çağrısı net: "Her çocuk öğrenir. Gelin, hep birlikte başaralım."

Eğitim de şart, beraberinde güvenlik de.  Bu yolda, yani Türkiye’nin bilgi güvenliği alanındaki istihdam sorununa dikkat çekmek ve yetişmiş eleman istihdamına katkı vermesi için BGA’nın katkılarıyla üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Siber Güvenlik Yaz Kampı 24-29 Ağustos tarihleri arasında düzenlendi. Kampa 2011 yılından bu yana 200’ün üzerinde öğrenci katılmış. Kamplarda öğrenciler, aldıkların eğitimlerin yanı sıra bilgi güvenliği alanında deneyimli akademisyenler, kamu kurumu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya gelmişler. Erken yaşta farkındalığın ve kontrol becerisinin gelişmesi adına önemli.

Yine eğitim, ama bu sefer ödüllü… Her yıl Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 100 öğrencinin katılımı ile Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirilen “Açık Akademi Yaz Okulu” tamamlandı. Öğrencilere uygulama geliştirme eğitimi sunan program, öğrencileri hem farklı sektörlerin liderleriyle tanıştırmış hem de iş dünyasının kapılarını onlara açmış. Öğrenciler program sonunda Microsoft Türkiye yöneticileri, sektör liderleri ve gazetecilerden oluşan jüriye projelerini sunmuş, dereceye giren beş uygulama çeşitli ödüllerin sahibi olmuş.

Sıra haftanın gurur veren ödüllerinde… Logitech, Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği (ISDA) tarafından gerçekleştirilen 2015 Uluslararası Tasarımda Mükemmeliyet Ödülleri’nde (IDEA – International Design Excellence Awards), Logitech® ConferenceCam Connect ile altın, Logitech® Keys-To-Go  ve  Logitech® MX Master  ile iki  bronz  ödül olmak üzere, üç ayrı ödüle layık görülmüş.

Turkcell’in Young Guru Academy (YGA) ortaklığı ile görme engelliler için hayata geçirdiği “Hayal Ortağım” projesi, Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) hazırladığı MIT Technology Review dergisince düzenlenen yarışma kapsamında ödüle layık görülmüş. Hayal Ortağım servisinin yaratıcılarından görme engelli Duygu Kayaman da “Innovators Under 35” (35 Yaş Altı Yenilikçiler) yarışmasında jüri tarafından belirlenen “dünya çapında yılın yenilikçi isimleri” arasına girmiş. Herkes için eğitim adına çok önemli bir adım ve bu gibi çalışmaların artması dileğiyle…

Bu hafta bu kadar olsun, yeniliklerle yine burada olacağım…

 
ETİKETLER : 1038

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics