Mektup 25 MAYIS 2015 / 08:38

En sonunda gelen yaz mevsiminden merhaba,

Yine yoğun gündemimle karşındayım. Vazgeçilmezim Türk kahvemi de tasarımı yenilenen, benim mutfağımda kırmızı rengiyle boy gösteren Arçelik Telve ile yaptım ve başlıyorum gündemimi paylaşmaya. Son haftalarda enerji içeriklerim bu sayfada öne çıkıyor malum. Yine bir dizi güzel haberim var bu başlıkta. Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi’nin düzenlediği Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği Proje Yarışması sonuçlanmış. Kısa Film&Reklam, Şarkı ve Endüstriyel Tasarım kategorilerinde yarışan öğrenciler ödüllerini Denizli Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle almış.  Motivasyon odaklı bu tarz yarışmaların artarak devamı dileğiyle.

Benzerlerinin artmasını dilediğim bir haber de güneş enerjisi başlığında. Türkiye’nin tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğine sahip olan, Anel Grup’un tamamladığı Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali’nin açılış töreni gerçekleştirilmiş. Anel Grup, bu proje ile Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılayacağı gibi, yılda 4 bin ton karbon salınımının da önüne geçecekmiş.

 

Sırada bilişim sektöründe Türk kadınının gücünü gösteren bir haber var. Intel Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz, Amerika’nın önde gelen ekonomi ve iş dünyası yayınlarından Fast Company tarafından belirlenen dünyanın en yaratıcı 100 kişisi arasında yerini almış. Bu arada İldeniz, iş, teknoloji, akademi ve sanat dünyasından birçok yaratıcı isimden oluşan listeye seçilen tek Türk. Hepimiz için gurur verici bir haber, değil mi?

Teknoloji alışverişlerimizin öncelikli tercihi olan Media Markt yaptığı çalışmalarla da bizi haklı çıkartıyor. Media Markt mağazalarındaki engelli dostu uygulamaları hepimizin dikkatini çekiyor. İki katlı mağazalarda yer alan asansörlerden, tüm koridorların tekerlekli sandalyenin geçebileceği genişlikte dizayn edilmesine kadar engelli kişilerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar Media Markt mağazalarında. Kaldırımda engellilerin yürüme alanlarına park edenlerin olduğu memlekette bu gibi adımlar dilerim biraz olsun farkındalık yaratır. Bu arada Media Markt, Türkiye Emekliler Derneği ile hayata geçirdiği ‘Emeklilere Teknoloji Eğitimi’ projesi ile bugüne kadar 8 farklı ilde yüzlerce emekliye ulaşmış. Media Markt’ın uzman eğitmenleri tarafından düzenlenen teknoloji eğitimiyle emekliler, hayatlarını kolaylaştıracak yeni teknolojileri tanıma fırsatı bulmuş. Her yaş için teknoloji diyoruz madem, bu tarz adımlar çok önemli.

Genç girişimcilere yönelik bir destek çalışması var Bayer HealthCare’de, bu konuda seni de bilgilendirmek isterim. Şirket, sağlık alanında yenilikçi projeleri ile genç girişimcileri ilki 2014 yılında düzenlenen Grants4Apps Accelerator programına davet ediyor. Sağlık alanındaki süreçleri geliştirecek projeleri ile başvuranlar arasından kazanan beş projenin sahipleri Berlin’e gidecek. Girişimciler www.grants4apps.com/accelerator adresinden başvuru yapabiliyor.

Bu yayında, yaptığı önemli çalışmalara yer verdiğimiz İzmir Kalkınma Ajansı’nda sıra.  Doğrudan yabancı yatırımlar konusunda faaliyette bulunan ve alanının en önemli yayınlarından biri kabul edilen ABD merkezli Site Selection dergisi, her yıl belli kriterler doğrultusunda bu alandaki  en başarılı ülkeler, şehirler ve promosyon ajanslarını belirliyor. Açıklanan listeye göre İzmir Kalkınma Ajansı da, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinin en iyi “yatırım tanıtım ajansı” seçilmiş. Bugüne kadar 162 milyon avroluk doğrudan sermaye girişi, 2 bin kişilik yeni istihdam yaratılmasını sağlamanın bir ödülü olmalıydı.

Yine kurumsal bir örnek olmasını dilediğim bir haberi paylaşmadan geçemedim. Hilti Türkiye çalışanlarından oluşan Hiltiyatro ekibi, 23 Mayıs’ta Zeynep Erdemsel’in yazıp yönettiği Anadolu Oyunu ile Caddebostan’da sahne almış. Oyundan elde edilen gelir, Hilti Türkiye’nin “Bir El Ver Derneği” ile birlikte yürüttüğü proje kapsamında Ağrı Doğubayazıt Yaygınyurt Köyü’ndeki okulun renovasyonu ve öğrencilerin ihtiyaçları için kullanılacakmış. Bir adımla çoklu fayda gibisi yok, ne dersin…

Gençlere ve kadınlara destek adına Lenovo’nun çalışmasına da dikkatini çekmek isterim. Anadolu şehirlerinden kadınlara “Değişen Benim” diye seslenen, üniversiteli gençlerle iş dünyasının liderlerini bir araya getiren Lenovo, başarılı girişimcilerle buluşmalar düzenliyor ve teknoloji konusunda onları bilinçlendiriyor. Adana ve Malatya’dan sonra Gaziantep’e gelen ve sonra Mardin, Bursa ve Eskişehir’de kadın buluşmaları gerçekleştirecek olan Lenovo, kadın buluşmalarını “Teknolojik Anneler”, üniversite konferanslarını ise “Yeni Bir Lider” işbirliği ile gerçekleştiriyor.

Ericsson Türkiye, geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da düzenlenen 2015 Great Place to Work ödül töreninde Türkiye’nin ‘En iyi ikinci işvereni ‘ seçilmiş. Evden daha çok vakit geçirilen iş yerlerinin bu ödüllerle tasdiklenmesi, bu örneklerin çoğalması ve mutlu çalışan sayısının artması en büyük umudumuz.


Bu hafta da bu kadar olsun, yeni haberlerimle haftaya karşındayım,

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics