Mektup 23 NİSAN 2017 / 05:00

Enerji tasarrufu hepimizin derdi

İyiden iyiye bahardan merhaba,
 
Malum, yaz mevsimi yaklaştıkça hepimizi fazla kilolardan kurtulma telaşı sardı. Ama kilo vermenin sırrını sıkı bir diyette arıyorsan, bunu unut. Çünkü hızla verilen kilolar, yağ kaybına değil, kısa süreli su kaybına yol açıyor. Yani tartıdaki sonuç mutlu etse de kilo kaybı kalıcı değil. Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan’ın kalıcı kilo kaybı için sağlıklı beslenme ipuçlarına dikkat çekmezsem olmaz: Güne kahvaltı ile başla, su bardağını yanından ayırma, buna karşılık tuzluğu da sofradan kaldır, (bu benim için de geçerli bir öğüt) sabahları biraz olsun spor yap, ayrıca tahlil yaptır. Yaz mevsimi bahanemiz olsun, sağlık her daim gerekliliğimiz halini alsın.
Değiş tokuş sistemi üzerinden alışverişi hedefleyen www.degistirdik.com açıldı. PDI Grup şirketlerinden PDI Dijital Medya Ajansı tarafından geliştirilen platformda tüketiciler, ihtiyaçları olmayan tüm eşyalarını sergileyebiliyor ve ihtiyaçları olan başka eşyalarla değiştirebiliyorlar ya da bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine sunabiliyorlar. “Senin ihtiyacın olmayan bir ürüne, başkasının ihtiyacı olabilir” mesajı ile kurulan platformda ürünler, Değiş Tokuş, Bedelsiz ve Aranılan Ürünler olmak üzere üç ayrı kategoride alıcısını bekliyor. Her daim gündemimizde olsun.
Evimizdeki eşyalardan tasarruf ediyoruz madem, elektrik de gündemimizde olsun. Zira tüketiciye en uygun elektrik tedarikçisini ve tarifesini bulmak üzere hayata geçirilen Seçelektrik, yüksek elektrik faturası derdine son veriyormuş. Kendisine en uygun tedarikçiyi ve tarifeyi Seç-Man yardımıyla seçen tüketicilerin elektrik tasarrufu için dikkat etmesi gereken temel unsuru belirtmeden olmaz: Elektrik faturalarının takibi. Zira akıllı sayaç kullanımının artması ile tüketilen elektriğin hangi saatler boyunca ne kadar tüketildiği takip edilebiliyor. Ne kadar tasarruf edildiğini gözlemleyebilmek için önceki dönemlere ait faturalarla kıyaslama yapmak da önemli.
Bu arada Arçelik, kurumsal web sitesi www.arcelik.com.tr’yi yenilemiş. Yeniden tasarlanan ve mobil uyumlu hale getirilen sitede online alışveriş özelliği de geliştirilmiş. Desene alışveriş vakti de geldi… Hem siteyi ziyaret edenler ürünlerle ilgili daha çok bilgi alabilecek, aldıkları ürünlerle ilgili yorum yapabilecek ve ürünleri puanlayabilecek.
Yine güzel bir haberim var: Çevre ve sağlık üzerinde önemli etkileri olması beklenen plan ve programlar artık Stratejik Çevresel Değerlendirme Yönetmeliği’ne tabi tutulacak. Yürürlüğe giren yönetmeliğin, muafiyet verilmeyen sektörlere ait plan ve programların olumsuz çevresel etkilerini en aza indirmesi umuluyor. Enerji, sanayi ve ulaştırma gibi çevreye etkisi yüksek sektörler 2023’ten sonra stratejik çevresel değerlendirme kapsamına alınacak. WWF-Türkiye’nin önerileriyle katkı sunduğu SÇD Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi çok olumlu bir gelişme.   
Üstüne bir de Greenpeace Doğu Asya’nın yayımladığı rapora göre, 2030 yılında Çin’in rüzgar ve güneş yatırımları 300 milyon ton kömür tona eş değer enerji üretecek. Bu, 2015 yılında Fransa’nın birincil enerji tüketiminin neredeyse tamamını karşılayacak kadar enerji üretmek demek. Rapora göre, Çin'in temiz enerjiye hızlı geçişi mümkün olduğu gibi, ekonomik ve sosyal açıdan da faydalı. Darısı başımıza diyelim.
Kutup (Arktik ve Antarktik) Bilim Programı Çalıştayı; ulusal çalışmalarda yer almak isteyen tüm bilim insanlarının katılımıyla İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde. Çalıştayda Antarktika ve Arktik bölgelerdeki bilimsel çalışmaların, ulusal çıkarlara hizmet etmesi, uluslararası bilim dünyasında kabul görmesi ve sürdürülebilir olması için Ulusal Bilim Programını çalışıyorlar. 2017 Türk Antarktik Bilim Seferi’nden dönen İTÜ PolReC araştırma ekibinin ve Bulgaristan Antarktik Enstitüsü’nde çalışan araştırmacıların objektifine yansıyan fotoğraflar da çalıştay süresince İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde. Video bağlantımız https://we.tl/4ydwEBWQA4, üstüne bir de Kutup Bilim Programı Çalıştayı Programı www.polarresearch.center/wp-content/uploads/2017/04/calistay_programi.pdf sitesinde, her zamanki gibi takibimizde.
NN Hayat ve Emeklilik’in düzenlediği sosyal inovasyon kampında gençler, tasarruf alışkanlıklarının artırılmasına yönelik ürün ya da hizmet geliştirmek için ekipler halinde yarışmış. Birinciliği kazanan proje ise acil durumlarda güneş enerjisi veya sokak lambalarını kullanarak telefonları şarj eden ve enerjiden tasarruf sağlayan ‘teknolamba’. ‘Güneşin Çekirdekleri’ isimli ekip, acil durumlarda güneş enerjisi veya sokak lambalarını kullanarak telefonları şarj eden ve enerjiden tasarruf sağlayan ‘teknolamba’ iş fikri ile birinci seçilmiş. Salvis ekibi, banka hesabı olan herkesin üye olabileceği, insanların tasarruf ederken kazandığı, kazanırken eğlendiği bir telefon uygulaması ile ikinciliği alırken, 15–25 yaş aralığı öğrencilerin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmasını sağlayacak mobil uygulama geliştiren GET – Genç Tasarruf Ekibi ise üçüncü sırada yer almış.
Netmarble EMEA Pazarlama ve Mobil Direktörü Aras Şenyüz, mobil oyun sektörünün 2016 sonu itibariyle 41 milyar dolar ciroya ulaştığını, Hollywood’u bile geride bıraktığını söylemiş. 2017 Şubat’ında en çok ciro yapan 10 akıllı telefon uygulamasından 9’unun oyun olduğunu ve 2016 yılında 31.7 milyar oyun uygulamasının indirildiğini belirterek, markaların pazarlama iletişimi yatırımlarında artık aradıkları hedef kitlenin mobil oyunlarda olduğunu da belirtmiş Şenyüz.   
Oyun dünyasında büyümenin yansıması olarak, oyunlar yemeklerde yerini aldı. Yemeksepeti, kapsamlı bir oyunlaştırma projesine imza atarak, kullanıcılarına uçtan uca yeni bir deneyim sunmaya başladı. Paylaşım, keşif ve yarışma ruhunu tetikleyen bu oyun ortamında 100’den fazla görev var. Yemeksepeti, kullanıcılarının birbirleriyle yarışabilecekleri bu proje ile semt bazlı kanaat önderleri yaratmayı hedefliyor ve kullanıcıların birbirlerinden ne yiyecekleri konusunda ilham almalarına da imkan tanıyor.
Aksigorta, Türkiye Dijitalleşme Endeksi Araştırması’nda öncü şirketler arasında yerini almış. Aksigorta, Accenture Türkiye’nin, 106 şirket yöneticisiyle birebir görüşmeler yaparak dijitalleşme yolculuğunda içgörüler sunan araştırmasına göre, Türkiye ve sektör ortalamasının üzerinde skor elde etmiş. 
Bu arada Mitsubishi Electric; en hızlı asansör, bir binada bulunan en uzun seyahat mesafesine sahip asansör ve en hızlı çift katlı asansör olmak üzere üç ayrı kategoride Guinness Dünya Rekoru kırmış. Alarko Carrier ise Türkiye sosyal medya ölçümleme platformu Social Brands tarafından, markaların sosyal medya performanslarının değerlendirilmesiyle belirlenen “Social Brands Turkey Top 100” listesine girebilen, iklimlendirme sektöründeki ilk ve tek şirket.   
Başarıları geçtik, şimdi sıra kitaplarda… Malum, siber güvenlik, dönüşen dünyanın en ciddi silahı. Artık tankla, topla verilemeyecek zararlar, dakikalar içinde klavyeyle verilebiliyor. ‘Etik Hackerlığa Giriş’ kitabı İsmail Bülbül ve Poyraz Emre Bingöl’ün eseri ve Hayykitap’tan çıktı. Alalım, okuyalım, öğrenelim.
Pek çok sevdiğimiz çizgi romanlar, akıllı telefonlarla tekrar cebe giriyor. Okubi, çizgi romanların elektronik ortamda fasiküller halinde yer almasını sağlayacak platform sunuyor. AppStore ve Google Play’den ücretsiz indirilebilen Okubi Mobil Uygulaması’nda “Cep Modu” ile mobil cihazlar ve küçük ekranlarda panel panel okuma, tüm yayınları telefona ve tablete indirip çevrimdışı okuyabilme, kitaplığa eklenen bölümlere diğer mobil cihazlar ya da bilgisayardan ulaşabilme özellikleri de cabası. Ziyadesiyle takibimizde olsun, çizgi roman severiz çünkü. 
 
Yeni bir haftada yine zengin bir gündemle buluşmak dileğiyle,
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics