Mektup 05 AĞUSTOS 2017 / 17:02

Enerjimiz dostlarımız için…

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Kentleşme derdine iklimlerimiz değişiyor malum, bu nedenle bir daha hava durumlu mesajla mektubuma giriş yapmayacağım, sıcak desem dolu yağıyor çünkü ☹ İşbu sebeple doğrudan gündemime geçiyorum. Sen de vakit buldukça koşarsın biliyorum, bu nedenle hem sana hem koşan dostlara bazı önerilerim var. Uzmanlar hareketsizliğin yarattığı sağlık sorunlarından kurtulmak için sık sık yürüyüş ve tempolu koşuyu öneriyor, biliyorsun. Ama yeniler için bazı uyarılar da Acıbadem Mobil Sağlık’tan Dr. Hazal Akgün’den geliyor. Özellikle koşuya yeni başlayan ya da amatör atletler için çeşitli yaralanmalara karşı pratik olarak neler yapılabileceği konusunda bu bilgiler her daim aklımızda olsun. Örneğin, düz olmayan bir yerde koşmak; ağrıya, şişmeye ve morarmaya neden olabilecek burkulmalara yol açabilir. Böyle durumlarda etkilenen bölgeye buz tutmak ise bölgedeki kan akışını azaltarak, yumuşak doku yaralanmalarında şişme, kanama ve sıvı toplanmasını azaltır. Özellikle uzun koşularda vücut ağırlığınızın yüzde 1’i oranında su ve tuz kaybetmeniz baş ağrısı, baş dönmesi ve kramplar şeklinde ortaya çıkan susuzluk belirtileri yaratırsa, sıvı tüketimi öncelik olmalı. Alt bacak kaslarında ağrısız bir kramp hissine karşı ise öncelikle kası gerdirmek şart. Kötü bir düşüş ciddi kanamaya neden olabilir ve böyle bir durumda kanayan bölgeye basınç uygulamak önceliğimiz olsun.
Beni çok sevindiren bir haberi de iletmezsem sana olmaz. “Enerjimiz dostlarımız için” diyen CK Akdeniz Elektrik, sokak hayvanlarına sahip çıkıyor ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile uzun soluklu bir işbirliğine imza atarak, sahipsiz ve yardıma muhtaç hayvanların bakım ve tedavi masraflarını üstleniyormuş. CK Akdeniz Elektrik, HAYTAP’a gelen ihbarlardan harekete Antalya, Burdur ve Isparta’da sahipsiz, yardıma muhtaç, hasta ve kötü muamele gören sokak hayvanlarının bakım ve tedavi masraflarını karşılıyor, ama bu kadar da değil... Genel müdürlük ve tüm şubelere konuyla ilgili bilgilendirme amaçlı afişler asılmış ve dahası da olacak. Çünkü CK Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Erol Değerli, “Sokak hayvanlarına destek olmak ve hayvan hakları ile ilgili farkındalık yaratmak için hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projemiz bunlarla sınırlı kalmayacak. Planladığımız diğer uygulamaları da zaman içerisinde hayata geçireceğiz. Hedefimiz hayvan sevgisini başta çocuklar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde yaygınlaştırmak” demiş.
TV alışkanlıklarımız tepeden tırnağa değişti malum ama değişmeyen bazı gerçekler de var: Interpress’in TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre, ülkemizde ailelerin yüzde 94'ünün sosyal aktivite olarak her gün televizyon izlemeyi tercih ettiği açık bir gerçek. Ortalama bir aile, günün en az 4,5 saatini televizyon başında geçirirken, ülke nüfusunun yüzde 84'ünün her gün mutlaka televizyon izlediği belirlenmiş. Nüfusun yüzde 40'ı için televizyonda ne izlediğinin çok fazla önemi olmadığı, insanların izleyecek bir şey bulamasa bile yine de zamanının büyük bir bölümünü televizyon izleyerek geçirdiği saptanmış, ki keşke ne izlediğini bilmemek yerine kitap okuyup, okuduğumuzu bilsek. 
Kamu spotum sonrası gelelim çevresel gündeme… Bayer, Türkiye ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alan tekstil ve hazır giyim sektörünün çözüm ihtiyaçlarını tarladan üretim aşamasına kadar pamukta standardizasyonu sağladığı ‘Fibermax Serifikasyon Programı’yla tarlada. Şirkette Tarım Ürünleri birimi tarafından geliştirilen program ile Bayer; çiftçiye, çırçırcıya ve iplikçiye daha fazla kazanç elde edebileceğini gösteriyor. Çünkü Bayer, tarladan üretim aşamasına kadar pamukta standardizasyonu sağlamak üzere 2007 yılından bu yana ‘Fibermax Sertifikasyon Programı’nı uyguluyor. Fibermax programı ile Bayer Türkiye’de yüksek elyaf kalitesine sahip pamuk tohumlarından elde edilen elyafı belirli şartlar ve kontroller halinde temin ederek, tekstil sektörünün ihtiyacı olan yüksek değerli ürünleri pazara sunuyor. Bu program ile tarlaya Fibermax sertifikalı tohum eken çiftçiden, pamuğu çırçırlayan işletmelere ve tekstil üreticilerine, yani değer zincirinde yer alan tüm paydaşlara katma değer sağlıyor. Program ile yüksek kaliteli ve sınıflandırılmış elyaf ihtiyacı Türkiye’nin iç pazarından karşılanırken, Fibermax sertifikalı ürünler Türk sermaye ve işgücüne doğrudan katkıda bulunuyor, tekstil sektörünün gelişiminde önemli bir rol alıyor.
Kurumsal örnek veren çevreci gündemim bu kadar da değil… Bu yıl Gelecek Günü’nü ‘yardımseverlik’ temasıyla kutlayan BSH çalışanları, DenizTemiz Turmepa Derneği işbirliğiyle Kınalıada’da Kıyı Temizleme Hareketi’ne katılmış. BSH çalışanları toplam 67 kilo atık toplayarak, sürdürülebilir ve temiz bir gelecek hedefine de katkı sağlamış. Tek bir adada bu kadar çerçöp, diğer sahillerde durum nedir acaba?
Şimdi sıra gurur veren başarı hikayelerimde… Kadir Has Üniversitesi’nin ARETE Consulting’in danışmanlığında hayata geçirdiği proje, SAP tarafından ‘Global Başarı Hikayesi’ olarak yayınlanmış. Proje ile 7 binin üzerinde Kadir Has Üniversitesi öğrencisi mobil cihazları üzerinden SAP Fiori uygulamasına giriş yaparak dönem ve ders kayıtları, ders programları, devamsızlık, belge talepleri, değişim programlarına başvuru gibi birçok akademik süreci takip edebiliyormuş. Öğrenciler derecelerine, genel not ortalamalarına ve mezuniyetleri için gerekli kredi sayılarına yine SAP Fiori üzerinden kolayca ulaşabiliyormuş.
Yüzde 100 Türk yapımı ilk ve tek MMOFPS oyunu Zula da bu arada Türkiye’nin yanında 100’den fazla ülkede, 11 dilde oynanıp 5 milyon oyuncu sayısını aşmış. www.zulaoyun.com adresinden ücretsiz indirilen oyunun yaratıcısı InGame Group, İstanbul’da düzenlenecek Zula Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyormuş şimdi. Sözün özü, ilk Dünya Şampiyonası Türkiye’de olacak...
Chobani markasıyla sıfırdan başlayan bir girişimci olarak 10 yılda ABD’de gıda devleri arasına giren Hamdi Ulukaya, Türkiye’den bir dünya markası çıkarmak isteyen genç girişimciler için 5 milyon dolar ayırmış. Hamdi Ulukaya Girişimi’ne seçilen Otsimo ve E-Bursum iki yenilikçi eğitim platformu bildiğin gibi ve bunlar şimdi dünyada bu alanda önemli bir açığı doldurmaya hazırlanıyormuş. ABD’de üç hafta boyunca girişimcilik eğitimi gören iki eğitim platformunun temsilcileri, hem deneyimleriyle şirketlerine yeni bir boyut kazandırmış hem de yeni işbirlikleri için fırsatlar yakalamış, NYU’da eğitim alıp, MIT ve Cambridge’e gitmiş, üstüne Google’ı ziyaret etmişler. 
Bu arada, Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz da İngiltere merkezli global finans yayını Finance Monthly’nin her yıl açıkladığı CEO Awards ödülüne layık görülmüş. Sinemia’ya Türkiye ve İngiltere’nin ardından, bu yıl ABD pazarında da hız kazandırmak için çalışmalarını yoğunlaştıran Oğuz, bir yıllık sürede şirketini 14 kat büyütmüş. Aylık üyelik ücreti karşılığında sınırsız sinemaya gitme imkanı sunan bu özel sinema kulübü Sinemia’ya üye olmak için www.sinemia.com üzerinden başvuru yapabilirsin.
Bu haftaya noktayı bir fotoğraf yarışması ile koyuyorum. Türkiye, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki aydınlatma sektörü temsilcilerinin bir araya geleceği 10.Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuar ve Kongresi’ni düzenleyen UBM, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörler Derneği işbirliğiyle profesyonel sanatçıların ve amatörlerin katılabileceği fotoğraf yarışması düzenliyor. Life is Light – Hayat Işıktır temalı yarışma sonucunda seçilen fotoğraflar 21-24 Eylül arasında İstanbulLight fuarında sergilenecek. Son başvuru tarihi 29 Ağustos, adresimiz ise www.istanbullight.com.
 
Bu hafta da budur, haftaya görüşelim,
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics