Mektup 15 OCAK 2017 / 05:26

Enerjiyi doğru kullanma vakti

Karla karışık günlerden merhaba,
 
Bu soğukta doya doya kahve içtik, ama Türkiye’de tüketim zaten istikrarlı bir artışta. Bunu ben değil, Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun istatistikleri söylüyor. Türkiye’de kahve tüketimi ortalama yüzde 15,6 oranında artış gösteriyormuş ve 2012-2013 döneminde kişi başına 595 gram olan kahve tüketimi, 2015-2016’da 920 grama ulaşmış. Şu bir gerçek ki Türkiye, en çok kahve tüketen ülkeler sıralamasında ilk 10’da değil, ama Caribou Coffee verileri ışığında istikrarlı bir artış da açıkça ortada. 
Kar yüklü günlerde yol bulmak işkence olmadıysa, bunda Yandex Haritalar’ın payı büyük. Yandex Navigasyon ile birlikte kullanıcıların hayatını kolaylaştıran Yandex Haritalar yeni güncellemelerle gelişimini sürdürüyor. Öyle ki, daha önce sadece Yandex Navigasyon’da bulunan sesli navigasyon özelliği Yandex Haritalar’a da eklenmiş. Yandex Haritalar’da yayaları ilgilendiren bir güncelleme daha yapılmış ve yeni eklenen yürüyüş yolları özelliği ile artık kullanıcılar, ulaşmak istedikleri noktaya rota oluştururken yaya olarak da rota oluşturabileceklermiş. Hedefimizi bilerek ilerleyeceğiz anlayacağın.
‘Keşke ben de orda olsaydım’ diyeceğin bir haberim var: "İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu, düşünür, şair, yazar ve araştırmacı Sunay Akın, Huawei Türkiye çalışanlarına bilginin ve toplum hafızasının önemini anlatmış, “Bakmak ile Görmek” temalı toplantıya tahmin edeceğin gibi, Huawei Türkiye çalışanları büyük bir ilgi göstermiş. Sunay Akın konuşmasında, araştırmacı ve sorgulayıcılığın toplumların ilerlemesindeki önemini anlatırken, “Herkesin inandığını sen bilmeye çalış’’ cümlesinin anlamınını da paylaşmış. 
Çevresel gündeme baktığımızda, kesilmesinden korktuğumuz elektriğin gölgesinde her yıl Ocak ayının 2’inci haftası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanıyor. Yeni yıl itibari ile evlerinde enerji tasarrufu yapmak isteyenlerin imdadına ise Alman mutfak devi WMF koşuyormuş. Nasıl mı? Yapılan araştırmalara göre ev içi elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 50'si mutfakta gerçekleşiyor. WMF ise yeni mutfak aletleri serisi KITCHENminis ile mutfakta ortalama yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyormuş. İşin sırrı ise serinin farklı ürünlerinde kişi sayısına göre performans, beraberinde kontrollü elektrik tüketimi.
Çünkü kar kış demeden kesilen elektrik gerçeğimiz var maalesef. Bunda enerji politikalarına söyleyecek sözümüz de var, ama işin temeli haneden ve bireylerden başlıyor. Öyle ki, Türkiye’nin dört bir tarafındaki elektrik kesintisi jeneratör satışlarını ciddi oranda artırmış. Elektrik kesintisinde jeneratör isteği ve talepler için çağrı merkezine normalden 10 kat daha fazla arama aldıklarını söyleyen Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker de normalde bir ayda yapılan portatif jeneratör satışı rakamına, kesintiler sonrası bir günde ulaştıklarını belirtmiş.
Kent hayatının acı gerçeklerinden ödül gündemine geçelim. HİÇ (Halkla İlişkiler Çalışmaları Ödülleri) 2017 süreci “Hiç Durma” sloganıyla başlamış. Bursa Halkla İlişkiler Derneği (BHİD) tarafından bu yıl beşinci kez düzenlenecek yarışmada, halkla ilişkiler, kurumsal iletişim ve pazarlama iletişimi alanındaki başarılı çalışmalar ödüllendirilecek. Sektörel iletişimin artması ve meslek bilincinin gelişmesi adına ulusal çapta gerçekleştirilen bu önemli organizasyonda başvurular 7 Nisan’a kadar www.hicodulleri.org adresinden online olarak yapılabilecek. Ödüller ise 25 Mayıs 2017 tarihinde görkemli bir törenle sahiplerini bulacak. Kategorileri ve yarışma başlıklarını incelemeni tavsiye ederim.
Gelelim bu haftanın ödüllerine… Bilişim alanında yılın en iyilerini belirleyen Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü Compec, ESET’i ‘Yılın En İyi Antivirüs-Güvenlik Şirketi‘ olarak seçmiş. ESET, geçen yıl da aynı ödüle layık görülmüştü. Üniversitelerden devam edelim… İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerinden Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Hazırlık öğrencisi Umut Meriç ve Bilgisayar Programcılığı 1’inci sınıf öğrencisi Batuhan Kurt, geliştirdikleri sumo robotlarla uluslararası yarışmalarda derece üstüne derece kazanıyor. Umut Meriç Japonya’daki dünya şampiyonasından dördüncülükle dönerken, Batuhan Kurt ise Romanya’daki Avrupa şampiyonasında birinci olmuş.
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), ilk kez düzenlediği “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasında “Sağlık Hizmetleri İhracatı” kategorisinde ise ilk sırayı Acıbadem Sağlık Grubu almış. “Yılın Dikkat Çeken Mobil Uygulamaları” araştırmasında “Pazar Yeri”, ”Emlak”, “İkinci El” ve “İletişimi En İyi Yapılan Uygulama” kategorilerinde birinci seçilen sahibinden.com da toplam 4 kategoride ilk sırada yer alarak araştırmadan en çok birincilik alan e-ticaret şirketi olmuş. Media Markt, 5 Ocak’ta düzenlenen ve 2016’nın en çalışkan markaları ile bu başarıda pay sahibi olan paydaşları belirleyen “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nden ‘Elektronik Market Sektörü’ kategorisinde en başarılı marka ödülü ile dönmüş.
Bu haftaki sergi haberim Çağatay Çopuroğlu’nun "Güzeller ve Çirkinler" başlıklı sergisi. Galeri Eksen Nişantaşı’nda 15-22 Şubat arasında Pazar günleri hariç her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilecek sergide insanlardaki ikilemler ve verilen tepkiler ‘güzeller ve çirkinler’ fikrini de üretiyor. Detaylar www.galerieksen.com sitesinde.
Haftaya noktayı, Anka kuşunun efsanesinden yola çıkarak başlattığı "Anka" serisiyle, fantastik edebiyat severlerin ilgisini çeken genç yazar Melodi Baç’ın "100. Nesil” isimli yeni romanı ile koyuyorum. Destek Yayınları’ndan çıkan kitapta Crictus adlı fantastik bir gezegendeki ölümsüz iki kardeş arasındaki taht savaşı anlatılıyor. Sana bu kadar ipucu vereyim, detayları da kitabı edinip öğrenelim.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle buluşalım,  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics