Mektup 10 ARALIK 2016 / 17:44

Engeller, engel olmasın

Yeni haftadan merhaba,
 
Gezmeyi seversin malum, bir araştırma da senin ilginin potansiyelini ortaya koyuyor. Visa Inc. tarafından küresel ölçekte gerçekleştirilen Uluslararası Seyahat ve Turizm Araştırması, önümüzdeki 10 yıl içinde uluslararası seyahatlerde büyük artış gerçekleşeceğini göstermiş. Türkiye ile ilgili de çarpıcı bir veri var. Araştırmaya göre, Türklerin uluslararası seyahat harcamalarının on yıl içinde 3 milyar artış 7 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Yeni bir küresel yolcu kitlesinin yükselişi, küresel yaşlanma ile mobil ve dijital dünyayla artan etkileşim bu gelişimde pay sahibi. 
Madem gezdik, biraz da alışveriş yapalım. Türkiye çapındaki Mudo mağazalarında kullanıma alınacak yeni nesil yazar kasalarla müşteriler, ödeme için kasaya geldiklerinde interaktif deneyimler yaşıyor. Mudo’nun “birinci önceliğimiz müşteri memnuniyeti” yaklaşımıyla POS A.Ş.’nin yeni nesil yazarkasa teknolojileri bir araya geliyor ve yeni nesil alışveriş deneyimi için Türkiye çapındaki 117 Mudo mağazasına POS tarafından Toshiba multitouch TCxWave POS donanımı ve Toshiba TCxDisplay multitouch müşteri ekranları kurulmuş. Mudo müşterileri yeni nesil yazarkasalarla alışveriş için kasaya geldiklerinde kendilerine özel indirimlerden de faydalanabiliyorlar. Benden söylemesi…
Beyoğlu’nda faaliyet gösteren dokuz kültür ve bilimsel araştırma kurumunun veri tabanlarına tek platformdan erişim sağlayan veri tabanı projesi hayata geçti. BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı, bu kurumların bünyesindeki tüm yayınları çevrimiçi platformda buluşturmuş. Proje kapsamında ortak katalogda toplanan 500 bin basılı yayın bibliopera.org adresinde kamunun erişimine açılmış. Yakın zamanda kurumlardaki belge ve kaynaklara da aynı adresten erişilecekmiş, Takibimizde olsun.
Gelelim bizim içi kritik önemdeki bir mevzuya, çikolataya. Godiva’nın yenilenen İstinye Park mağazası açılışı ve 2017 yeni yıl koleksiyonunun tanıtımı için Jean Apostolou, iyi çikolatanın sırlarını açıklamış. Yakaladığını yiyen bizler bu kuralları gözetelim: Çikolata gözünüze iyi ve parlak görünmeli, iyi paketlenmiş olmalı, çikolatanın üstünü parmağınızla ovuşturun çıkan kokuyu hissedin, koku yanında çikolatanın sesi de ipucu ve bunun için çikolatayı kırın, “Çıt” sesini duyun. Ve mutlu son: Çikolatayı ağzınıza atın. Eriyip tüm damağınıza yayılıyor ve ağızda dengeli tat bırakıyorsa bu çikolatanın kaliteli olduğunu gösterir. Yiyelim o vakit.
Arçelik, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dikkat çekerken, Altınokta Körler Derneği ile ‘Engelsiz Ürünler’ projesini geliştirmiş, görme engellilerin ev aletlerini daha rahat bir şekilde kullanmalarını sağlayacak çözüm ve uygulamalar sunmuş. Türk Telekom’un sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi de beşinci yılına özel geliştirdiği yeni uygulama ve içeriklerini duyurmuş. Türkiye’nin ilk Telefon Kütüphanesi, daha fazla görme engelli kitapsevere konum bağımsız ulaşma hedefiyle, sabit telefonlar üzerinden verdiği hizmetini mobil uygulamasıyla geliştirmiş. Bu uygulamaya ek olarak, gönüllü okuyucuların kullanımı için “Kitaplara Ses” okuma uygulaması da devrede. Görme engelliler için geliştirdiği sesli betimlemeli resim sergisi “Tablolar Konuşuyor”’ ile dünyaca ünlü ressamların eserlerini Telefon Kütüphanesi’ne eklemiş. 0800 219 91 91 hattından ücretsiz aranabilen veya ücretsiz olarak indirilen Türk Telekom Telefon Kütüphanesi uygulaması ile görme engelli kitapseverlere sunulan servisten yararlanabilmek için görme engelli kullanıcıların engelli belgeleri ile GETEM’den şifre almaları gerekiyor, çevremizi bilgilendirelim.  
Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve TÜRSAK Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 13. Çocuk Filmleri Festivali’nin açılışı 29 Kasım’daydı. Türkiye’de ilk defa bir uluslararası animasyon filminin görme ve işitme engelliler için sesli betimlemeli olarak gösterildiği açılışta, tüm tören işaret diliyle anlatılmış. Detaylar tursak.org.tr adresinde…
Sıra çevresel gündemde… Efekta Mimarlık, su açısından çok zengin olmayan Türkiye için yağmur sularını depolayacak projeler üretiyor. Yağmur sularını yer altında tasarlanan su sarnıçlarında depolayan şirket; böylece yoğun kullanım olan yapılarda sulama, tuvalet, banyo gibi temel kullanım ihtiyacını çözüme kavuşturuyor.   
10 bin Suriyeli’nin yaşadığı Şişli’de “Şişli Belediyesi Mülteci Danışma ve Destek Merkezi” 30 Ekim’de Dayanışma Merkezi ve Fransız Hükümeti desteğiyle açılmış. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, “Şişli’de yaklaşık 10 bin Suriyeli ’ye ev sahipliği yapıyoruz. Bu alanda çalışan STK’lar ile işbirliği içindeyiz. Merkezde, Şişli’ye gelen göçmenlerin eğitim, sağlık ve diğer ihtiyaçlarını karşılayarak hayat standartlarını yükseltmeyi hedefliyoruz” demiş.
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1998’den bu yana düzenlenen "TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması” sonuçlanmış. 18’incisi gerçekleştirilen yarışmada birinciliği Kadri Kerem Karanfil’in yazdığı “ExTube” adlı öykü kazanmış. Bir ailede gerçekleşen ölüm anının sosyal medyada paylaşılması ile yaşanan olayları konu alan öykü, iletişim teknolojilerinde gelişmeye rağmen toplumsal yaşamda değişmeyen durumları ironiyle işliyor. İsmail Yamanol’un “İlk Görev” öyküsü ikinci, İsmail Yiğit’in “İhlal” öyküsü ise üçüncü olurken, Furkan Malkoç’un “Makyaj” öyküsü de mansiyon ödülüne layık bulunmuş.
Accenture tarafından Expo 2020 Dubai işbirliği ile Avrupa ve Asya’dan 8 ülkenin eş zamanlı katılımıyla düzenlenen ilk uluslararası hackhaton yarışmasında Türkiye’den Portakal takımı dikey tarım projesi ile 8 ülkenin birincisi olmuş. Yarışmanın İstanbul sıralamasında ikinci ve üçüncülüğü sırasıyla ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi öğrenci ve mezunlarından oluşan Ankapower ile Uniteam takımları elde etmiş. Detaysoft’un yeni çözümü GalePress ise Avrupa Bulut Ödülleri’nde iki farklı kategoride ödül sahibi olmuş, ‘En İyi Bulut Bilişim Dönüşüm Methodları’ ve ‘Sektörel Çözümler’ kategorilerinde ödüle layık bulunmuş. Basistek de HPE Yazılım İş Ortakları toplantısında 3 ödülle yeni bir rekora imza atmış.
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Bilgi Sistemleri Müdürü Erkan Aytürk, bu yıl 7’inci kez gerçekleştirilen “CIO Ödülleri” kapsamında “Yılın CIO’su” seçilmiş. Microsoft tarafından dünya çapında düzenlenen Excel yarışmasının Türkiye ayağı da sonuçlandı ve Türkiye birincisi Onur Yılmaz oldu. Yarışmanın dünya birincisi ise Seattle’da Microsoft kampüsüne ziyaret ve Excel mühendisleri ile tanışma fırsatı yakalayacakmış.
Sıra haftanın kitabında... Özgür Turan'ın ilk romanı ‘Su'yun Gölgesi’ Yitik Ülke Yayınları'nca yayımlandı. Daha önce yine Yitik Ülke'den ‘Rehberine Kulak Ver’ isimli ebeveynlik kitabı yayımlanan Turan, ilk romanında ise insan ilişkilerine dramatik bir bakış açısıyla eğiliyor. Bireyin yalnızlığını, kadının kendisiyle yüzleşmesini kaleme alan Turan, evlilik odağında bir kurguyla okura sesleniyor. Benden bu kadar olsun, alıp okumak görevimiz.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle buluşmak dileğiyle.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics