Mektup 23 EKİM 2016 / 07:09

Engelsiz yaşam, herkesin hakkı

Yeni haftadan merhaba,
 
Kış günlerine geri sayımda güçlü bir bağışıklık sistemi ile sağlığını korumak isteyenler, beslenmede doğal probiyotik kaynaklarına daha fazla yer ayırmalı. Bu hatırlatmayı yapan Dr. Sinan Akkurt, "Geleneksel Türk mutfağında fermantasyon yöntemi ciddi yere sahip” derken yapmamız gerekeni şöyle özetliyor: Fast food ve paketli gıdalar yerine ev yapımı geleneksel yiyeceklere yönelmek. Yani yoğurdu evde mayalamak, sirke yapmak, turşu kurmak… Üşenmeyelim, her şey sağlık için… 
Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi tarafından 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü kapsamında bir yürüyüş düzenlendi. Dernek ve Cevahir AVM arasındaki kısa mesafede kitap okuyan gönüllüler, gözleri kapalı şekilde AVM’ye yürüdü. Gönüllülerin refakatçisi ise görme engelliler oldu. Bu arada, tasarım ve marka deneyimi ajansı I-AM, ziyaretçilerine duyma ve görme engellilerin hayatının bir simülasyonunu deneyimletmeyi hedefleyen “Turkcell Diyalog Müzesi” projesi çerçevesinde “Karanlıkta Diyalog” ve “Sessizlikte Diyalog” deneyim alanlarının fuaye tasarımını üstlendi. Demos Fuarcılık tarafından 4 –7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara Altınpark Fuar Alanı’nda Engelsiz Yaşam ve Medikal Ürünler Fuarı düzenlenecek. Fuar; engelli, yaşlı, bakıma muhtaç kişilerin, hayatlarını normal ve konforlu şekilde sürdürmelerine kolaylık sağlayan ürün, hizmet ve teknolojilere ulaşmalarına aracılık eden bir platform olacak.  Slogan da net: “Engelsiz Yaşam Herkesin Hakkıdır.”
Dünyanın en önemli organizasyonlarından Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferanslar Serisi (The Sustainable Built Environment Conference Series) Türkiye ayağı olan SBE16 İstanbul Konferansı’nın açılış konuşmasını Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar yaptı. Hinginar, “Plansız kentleşme ve sanayileşme, başta iklim değişikliği olmak üzere tüm canlıların yaşamını giderek daha olumsuz etkilemekte. Tüm ülkelerin ve sanayicilerin strateji belirlemede dikkatli olmaları gerek. Aralık 2015’te Paris’te gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde alınan kararlar önemli. Sera gazları emisyonunu azaltıcı sorumluluklar, Türkiye inşaat sektörü açısından büyük önem taşıyor” diyerek bizim bir temennimize de vurgu yapmış: “Önümüzdeki dönemde sıfır veya sıfıra yakın enerjili binalar, yeşil binalar giderek zorunlu hale gelecek.”
Mitsubishi Electric, bir ilke imza atarak hibrid sistemleri iklimlendirme sektörüne kazandırmış. “Hybrid City Multi Sistemler” ile yüksek enerji tasarrufu ve ideal konforun yanı sıra kolay ve düşük maliyetli montaj avantajı var. Mekan ısıtmasında enerjinin su kullanılarak aktarıldığı, ısı geri kazanımlı, eşzamanlı ısıtma ve soğutmayı sadece iki borulu bir altyapı ile sunabilen “Mitsubishi Electric Hybrid City Multi Sistemler”, hem karbon salımının hem de işletme giderlerinin azaltılmasına katkı sağlıyor.
Bir yarışma haberim var sana: Microsoft tarafından dünya çapında düzenlenen Excel yarışmasının Türkiye ayağı başlıyor. Finalin 25 Kasım’da yapılacağı yarışmada Türkiye birincisine dizüstü bilgisayar hediye edilecek. Dünya birincisi ise Seattle’da Microsoft kampüsüne ziyaret ve Excel mühendisleri ile tanışma fırsatı yakalayacak. Yarışma ile ilgili detaylar www.excelbendensorulur.com adresinde.
Avrupa çapında toplam 343 projenin katıldığı 2016 Yılı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri yarışmasında, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı Projesi” kısa listeye seçilen projeler arasında yer almış ve büyük ödüle aday gösterilmiş. Ayrıca İZKA’nın projesi “Kaynak etkinliğinin ve çevre dostu (yeşil) pazarların gelişiminin desteklenmesi kategorisinde” ilk iki projeden birisi olmuş ve Türkiye’den seçilen proje olarak “National Winner (Ulusal Birinci)” ünvanını almış.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi” sonuçlarına göre, dünyaya “Güvenli ve Akıllı Şehirler” alanında çözümler ihraç eden Türk teknoloji şirketi Proline, içinde bulunduğu bilgisayar ve iletişim hizmetleri sektöründe en iyi performans gösteren ikinci Ar-Ge merkezi oldu. Aynı dönemde Ar-Ge personel istihdamında ise sektör genelinde birinci sıraya yükselmiş. 
Topluluk yönetim platformu olarak büyüyen ve tamamladığı Microsoft Ventures Accelerator programının ardından, Uber’ın yatırımcılarından olan Techstars’tan yatırım alan Raklet; dünyanın teknoloji öncülerine ev sahipliği yapan Websummit konferansında internet teknolojisinin devleriyle bir araya gelecek. Avrupa’nın bu önemli teknoloji konferansı, 150 ülkeden 50 binin üzerinde katılımcı, 15 binden fazla şirket ve 7 binin üzerinde CEO’yu buluştururken, kişilerin ve kurumların bilgilerini güncel tutabilmelerine, platform üzerinden e-posta ve SMS gönderebilmelerine, aidat ve bağış toplayıp etkinlikler düzenleyerek bilet satabilmelerine imkan sağlayan Raklet de, 60’tan fazla ülkede kullanılan platformu hakkında bilgiler paylaşacak.
Bu arada, Türkiye’nin uluslararası arenadaki en önemli koşu etkinliği ve dünyada kıtalararası koşulan ilk yarış olan Vodafone İstanbul Maratonu, 13 Kasım Pazar günü 38’inci kez düzenlenecek. Katılan dostlara şimdiden başarılar…
Haftayı bir sergi haberi ile tamamlıyorum: Mavi Senfoni’nin de aralarında bulunduğu Burhan Doğançay’ın eserlerinden oluşan özel bir sergi, 18 Kasım’a kadar Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda sanatseverleri ağırlayacak. Ressam Doğançay’ın birbirinden değerli 19 resminin yer aldığı serilere ek olarak Kurdeleler serisinden bir Aubusson duvar halısı ve Yahşi Baraz objektifinden on sekiz tane portre ve atölye fotoğrafları ile 1977 yılından bir adet sergi afişi de yer alıyor. Bu sergi vesilesiyle dilerim görüşme imkanı da buluruz.
 
Benden bu haftalık bu kadar, yeni haftada buluşmak dileğiyle,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics