Mektup 19 ŞUBAT 2017 / 10:00

Foça, Buldan ve daha fazlası…

Yepyeni bir haftadan merhaba,
 
Haftaya birçok başlıkta gurur veren bir haberlerle başlıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde 4’üncü döneminde İzmir’in Foça ilçesinden “Dört Mevsim Foça” projesine; fon, eğitim, planlama, iletişim, danışmanlık ve teknik destek verecekmiş. Projeyle temel geçim kaynağı turizm olan Foça’da, turizmi dört mevsim sürdürebilmek hedefleniyormuş, işte budur. Gelecek Turizmde’nin 4’üncü döneminde desteklediği projeler arasında bir tek Foça da yok, Denizli-Buldan’da “Kuşlar Sizi Çağırıyor” ve Antalya-Demre’de “Likya Yolunda Bir Tarih Molası” projeleri de cabası. Bu vesileyle Gelecek Turizmde ile ilk üç dönemde neler yapıldığına baksak hiç fena olmaz. İlk dönemde, Bursa’nın 2000 yıllık tarihi Misi Köyü’nde, 15 yıl öncesine kadar yöre halkının en önemli geçim kaynağı olan ipekböcekçiliği zanaatı yeniden canlandırılırken, Mardin’deki İpekyolu Misafir Evi’nin kurulmasıyla 22 yataklı iki pansiyonda kadınlara istihdam olanağı sağlandı. İzmir’in Seferihisar ilçesinde kadınların öncülüğünde yöreye özgü birbirinden farklı tatların marka haline getirilmesi ve tanıtılması ile bölge turizminin gelişimine katkıda bulunuldu. Projenin ikinci döneminde; Şanlıurfa'da 12 bin yıl öncesine dayanan geleneksel taş işçiliğinin gelecek kuşaklara aktarılması ve gençlere yeni iş alanlarının oluşturulması hedefiyle taş işçiliği atölyesi hayata geçirildi. 6’sı kadın 21 kişi taş işçiliği eğitimi aldı. Anadolu’daki ilk şehir devleti olan Malatya Arslantepe Höyüğü’nün tanıtılması ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışmalar başlatıldı. Safranbolu’nun kültürel mirasını yansıtan hediyelik eşyaların tasarlanması için yerli-yabancı turistlere anketler düzenlendi. Anket sonuçları ile Derin Sarıyer danışmanlığında düzenlenen tasarım yarışması sonucunda seçilenler, yerel esnaf tarafından üretilerek raflarda yerini aldı. Üçüncü dönemde ise senin pek sevdiğin lavantanın üretiminin yüzde 93'ünü oluşturan Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde kırsal turizmin canlandırılması ve lavantadan elde edilen ürün çeşitliliği sağlanarak, yöre halkının turizmden gelir elde etmesi hedeflenmiş. Bu kadar da değil… Türkiye’deki 10 önemli kelebek alanı arasında gösterilen Adana’nın Saimbeyli ilçesinde, kelebek gözlemciliği ile ekoturizmin geliştirilmesi ve bölgenin tabiat parkı statüsüne alınması için de faaliyetler yürütüldü. Balıkesir’in Edremit ilçesinde ise zeytinyağı ile yapılan yöresel lezzetleri marka haline getirerek, gurme turizmine destek olmak ve yöre kadınlarının bu alanda istihdam edilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüldü. Yetmez ama budur…  
Yine gezginlere seslenen bir haberim var: Bosch Ev Aletleri katkılarıyla, National Geographic tarafından çekilen “İklim Meselesi” belgeselinin sitesi iklimdegisikliginedurde.com’da yer alan Bosch ile “Hayalindeki Dünyayı Yarat” yarışması, yaratıcı katılımcılarını bekliyor. Başvuruları 20 Şubat’a kadar olan yarışmanın katılımcıları, National Geographic kaşifleriyle Tanzanya’daki büyük göçü tam yerinde canlı canlı görme şansı yakalayacak, daha ne olsun...
Sahalardan ofise geçelim ve birçok çalışanın tercihi Ofix.com ile devam edelim. Hele de soğuk günlerde ofislerin tüm ihtiyaçlarını internete taşıyan Ofix.com, kurumsal müşteri hizmetleri ve Ofix kargo seçenekleri ile yüzde 98 müşteri memnuniyetine ulaşmış.
Sana çok yerinde bir teklifim var: Tohum Otizm Vakfı ve Nar Gourmet işbirliği ile hazırlanan “Tohum Kutusu”nu satın alarak, otizmli çocukların erken tanısının konulması ve özel eğitim ile topluma kazandırılmasına destek olabilirsin. Nar Gourmet de Tohum Kutusu’nun satışından elde edilecek gelir ile Tohum Otizm Vakfı Eğitim Burs Fonu’na katkı sağlayacakmış. Güzel bir hediye almak, üstüne bir de otizmli çocukların erken tanısının konulması, özel eğitim ile topluma kazandırılmasına destek olmak için www.nargourmet.com adresinden “Tohum Kutusu”nu satın alabilirsin. Tohum Kutusu’ndaki ürünleri de saymasam olmaz: Çilek reçeli, mandalina marmeladı, karışık akide şekeri, Türk siyah çayı ve çeşnili zeytinyağı. Hem yiyelim hem de bir hayrımız dokunsun.
Bu hafta güzel haberlerimin sonu yok. Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu 500 İstanbul’un Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, Türkiye’nin bölgenin teknoloji üssü olmaktan daha büyük hedefleri gerçekleştirebilecek potansiyeli barındırdığını söylemiş. Milyar dolarlık girişimler çıkarabilmek için hedefin Türkiye ile sınırlı kalmaması gerektiğini de vurgulayan Şirinoğlu, “Hedef 7,5 milyar insan olmalı” demiş, NASDAQ’da halka açılan veya değeri 1 milyar dolar üzerinde olan teknoloji şirketi üretme ve çıkış sağlama alanında dünya listelerinde yer alan Tel Aviv örneğini paylaşmış.
Girişim Bankacılığı’ndan Melek Yatırım Platformu’na kadar birçok yenilikçi programla start up’ları destekleyen Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) başlattığı Fintech Future Four Programı sonuçlanmış ve finale kalan 8 projenin jüri önünde final sunumunu yaptığı programın kazananları belli olmuş: ZEK.Aİ, Miks, Chatbank ve SoolX.
28 yıldan bu yana dünya genelinde hukuk firmalarının yeterliliklerini analiz eden “The Legal 500” listesinin son versiyonu şirket içi hukuk departmanlarını değerlendirmeye almış. Aksigorta Hukuk Müşavirliği de “GC Powelist: Turkey” adıyla yayınlanan, Türkiye’nin en etkili ve yenilikçi şirket içi hukuk birimlerinin belirlendiği listede yerini almış ve sigorta sektörünü temsilen önemli bir başarıya imza atmış.
Sıra kitap bölümümde… Sinpaş GYO’nun ilki geçen yıl yayınlanan ‘Markalar Nasıl Büyür’ kitabının ikincisi piyasaya sunulmuş. Byron Sharp ve Jenni Romaniuk tarafından kaleme alınan ‘Markalar Nasıl Büyür 2’, Sinpaş GYO’nun bugüne kadar yayınladığı 10’uncu kitap ve satın alma davranışlarının temel prensipleri, markanın büyümesi ve geliştirilmiş pazarlama üretkenliği için tutarlı yol haritası oluşturan temel prensipler anlatılıyormuş. Edinelim…
Mekân ve sanat ilişkisinin insan ruhunu yenileyen ve geliştiren tarafına değinen bir proje ile bu haftaya noktayı koyuyorum. “Seni ne rehabilite eder?” resim ve fotoğraf çalışmalarından oluşan karma sergisi 29 Nisan’a kadar BUDE Psikoterapi Merkezi’nde. Eserleriyle katılan sanatçılar Aslıhan Kaplan Bayrak, Birim Aksüyek, Emine Akbucak, Enis Malik Duran, H. Avni Öztopçu, Hayri Ağan ve Öznur Eren, detaylar ise http://bude.com.tr/iletisim/ adresinde.
 
Bu haftalık bu kadar olsun, umarım yine keyifli bir gündemle buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics