Mektup 09 KASIM 2015 / 02:00

Geçmiş ve geleceğin birlikteliği

Yılın son aylarından ve seçim ertesinden merhaba,
 
Öyle ya da böyle, bu yılın ikinci seçimini de geride bıraktık ve dilerim bari bu sefer karmaşa biraz olsun son bulur. Bu seçimde de yüksek katılım oranları kendini gösterdi. Yerel yönetimlerin ve akıllı telefon uygulaması Uber gibi yapıların seçmenlere desteğini yok sayamayız. Haziran seçimlerinde olduğu gibi, 1 Kasım’da da seçmenleri ve engellileri sandığa ücretsiz taşıyan Uber, ‘insan hayatını kolaylaştırma’ felsefesine uygun adımlarına devam ediyor.
Sana takip etmen adına biri geçen, birisiyse yakında olacak iki etkinlik bilgisini vermek istiyorum. Birincisi Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) tarafından 6-7 Kasım arasında İzmir’de “Gurur Verici Geçmişten, Sürdürülebilir Geleceğe” teması ile düzenlenen 3. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi. Kurumsal gelişim ve bu gelişimin nesiller boyu sürdürülebilmesindeki yolu yordamı öğrenmek adına zirve ile ilgili bilgileri takip etsek fena olmaz. Çünkü bu farkındalık değil midir kurumsal bilişim yetkinliğinin de gelişmesini sağlayan…
Sana hazırlanman için fırsat vermeyi istediğim etkinlik ise her daim takibimizde olan GelecekHane ve onun CEO’su Halil Aksu’nun 3 Aralık’ta Ataşehir Acıbadem Üniversitesi’nde hayata geçireceği ‘Yaşam 2.0’ etkinliği. Yerli yabancı 10’dan fazla konuşmacıyı dinleme fırsatı bulacağımız bu etkinlik, bilişimde gelişim ve bunun insan hayatına etkileri ile kişisel tıp yolunda ilerleyen bu etkileri daha nasıl, hangi açılardan geliştireceğine odaklanacak. Takvimlerde notumuzu alalım.
Gelelim haftanın çevresel başlığına… ‘Akıllı şehirler’ deyip duruyoruz, ama bunun gerçekten ‘akıllı’ olmasının temelinde enerji tüketiminde verimlilik olduğunu bazen unutuyoruz. Bu gerçeği bize hatırlatan GE ise LED teknolojisi ve endüstriyel internetin, akıllı şehirleri hem toplumsal hem de ekonomik olarak daha enerji verimli ve daha sürdürülebilir kılacağı düşüncesi ile yeniliklere imza atıyor. Bu yenilikler ve paylaşımlar, Türkiye’de de umut veren projeleri beraberinde getiriyor. Misal, Türkiye, enerji verimliliğini artırmak üzere 2020 yılı itibariyle sokak aydınlatma lambalarının yüzde 75'ini LED'lere dönüştürmeyi hedefliyor. GE yetkililerine göre Türkiye, Avrupa’da bu dönüşüme ilk başlayan ülkeler arasında yer alacakmış. Yapılan araştırmalara göre de LED dönüşümü Türkiye'ye yıllık 600 milyon TL tasarruf sağlayacakmış. Fikir güzel, sonuçlarını ve cepten çıkan daha az parayı, daha kontrollü ve anlamına uygun akıllı şehirleri görmek umudumuz.
Sıra gurur veren ödüllerde… Blippar Türkiye, Pepsi ile gerçekleştirdiği “Pek Yakında” projesi ile bu yıl altıncısı düzenlenen Digital Impact Awards’tan ödülle dönmüş. Pepsi ve Blippar törenden “Best Use of Digital From the Food & Beverage Sector” (Yiyecek ve İçecek Sektöründe En İyi Dijital Kullanım) kategorisinde ödülünü almış.
Türkiye’deki online ve telefon üzerinden sigorta satış ve karşılaştırma hizmeti sunan ilk şirket ve bir iLab Holding yatırımı olan Sigortam.net, “Küçük hasarlar, büyüklerine sebep olmasın” mesajlı reklamı ile bu seneki Kristal Elma Festivali’nde iki Bronz Elma’ya sahip oldu. Ayrıca geçtiğimiz yıl Halkın Favorisi seçildiği Altın Örümcek Web Ödülleri’nin bu yılki Sigortacılık kategorisinin de üçüncülük ödülüne yine Sigortam.net layık görüldü.
Doğru kurumsal dönüşüm, ödülünü almakta gecikmiyor ve bunun son örneği Brisa.  Kurumsal kaynak planlamada veri tabanı dönüşüm projesine başlayan Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, 15 Ekim’de gerçekleşen SAP ödül töreninde “Yılın Veri Tabanı Dönüşüm Projesi” ödülünü kazanmış.
Teknoloji şirketi NetApp da Great Place to Work Enstitüsü’nün yayınladığı, işyerlerinin çalışma şartları ile ilgili yapılan en büyük yıllık araştırma olarak bilinen “Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşyerleri” listesinde dördüncü sıraya yerleşti. NetApp, böylece beş yıldır üst üste 25 şirketin yer aldığı bu listeye girdi. NetApp, Haziran ayında yine Great Place to Work Enstitüsü’nün yayınladığı ‘Avrupa’nın En İyi 100 İşvereni’ listesinde de birincilik koltuğuna oturmuştu.
Bu arada, Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteğiyle, AYDER, Kalkınma Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında hayata geçirilen Düşler Akademisi, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sosyal ve ekonomik hayata tam katılımlarını sağlamak için yeni projelerle yoluna devam ediyor. Türkiye'nin en büyük engelsiz yaşam merkezi Düşler Akademisi Kaş, ev sahipliği yaptığı “Kızlar Atakta” programı ile yaşları 12 ile 18 arasında değişen 100 kız öğrenciyi ağırlamış, programa son olarak Somalı genç kızlar da katılmış. Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nde eğitim alan kadınların çocukları da 6 gün süren kampta çeşitli atölye çalışmalarına ve spor aktivitelerine katılmış, danışmanlık hizmeti almış. Kurumsal desteği bireysel ihtiyaçlarla buluşturan bu gibi çalışmaların katlanarak artması dileğiyle…
Haftaya noktayı, beklemekten yılmadığımız bir film ve yaşımız kaç olursa olsun hastası olduğumuz oyuncakla, LEGO ile koyuyorum. Fragmanlarını ezberlediğimiz, Türkiye’de 17 Aralık’ta vizyona girecek, iyi ve kötünün bitmeyen savaşını bir kez daha merkezine alan “Star Wars Güç Uyanıyor” filmi için Millenium Falcon’un da aralarında olduğu 7 LEGO Star Wars ürünü raflarda yerini almış. Çok sayıda detay içeren LEGO setleriyle, sadece 7 yaş ve üstündeki çocuklar değil, bizler de yeni filmdeki maceraları evimize alabiliriz. Bu konuda kimse kusura bakmasın, ama yaş sınırı tanımam.
Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya yine buradayım, 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics