Mektup 18 EYLÜL 2015 / 15:18

Gelecek artık kodlarda

Yeni bir haftadan merhaba,

Bu hafta eskiden evlerin vazgeçilmezi olan bir cihazda yenilikle mektubuma başlıyorum: Dikiş makinesi. Bir zamanlar annelerin demirbaşı olan Singer, Türkçe karakterlerle yazım olanağı sunan yeni dikiş makinesi modeli Confidence 7470 ile pazarda yerini almış. Bir zamanlar kıyafet patronları biriktiren, bunları diken annelerimiz için gelsin.

Bu yaratıcılığı bir etkinlikle destekleyeyim. Geçen yıl Türkiye’de ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören Mini Maker Faire etkinliği, bu yıl yine Gelecekhane koordinasyonunda Maker hareketine gönül verenleri bir araya getirecek. Bu sene 6 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlaması beklenen Mini Maker Faire İstanbul etkinliği, 10-11 Ekim tarihlerinde Santral İstanbul’da. Porof. Zihni Sinir örneği icatların, işe yarayan ya da pek de yaramayan tuhaf makinelerin sergileneceği, programlar, gösteriler ve çalıştaylarla zenginleşecek etkinlik, üretmeyi seven Maker’ları birbirleriyle ve icat meraklılarıyla buluşturacakmış. Detaylar www.makerfaireistanbul.com adresinde.

Sıra, etkinliği bir Hackhaton ile pekiştirmekte… Tüm yazılım geliştiricilere ‘bir satırla dünyayı değiştirmenin paha biçilemez olduğu’ çağrısını yapan MasterCard, dünyanın en iyi yazılım geliştiricilerine açık küresel yarışmasını Türkiye’ye getiriyor. Böylece yazılım maratonu için seçilen 10 şehir arasında artık İstanbul da var. www.mastersofcode.com sitesinden kayıt yaptıran Hackhatoncular, 3-4 Ekim’de İstanbul’da Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi Şişli Kampüsü’nde buluşacak. Eğlenerek yarışma deneyimini edinecek İstanbul elemelerinin şampiyonları, Silikon Vadisi’nde yapılacak büyük finalde kozlarını paylaşacak. Final maratonunu kazanan ekip ise dünyanın ilk “Masters of Code” şampiyonu olacak.  ‘Gelecek kodlarda’ derken, boşuna konuşmuyoruz.

Gelelim haftanın çevre başlığına… Alkor Alüminyum, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle kurduğu güneş enerji santralini (GES)  başarıyla hayata geçirmiş. Toplam değeri 1 milyon 400 bin TL olan proje maliyetinin de yüzde 50'si İZKA desteğiyle karşılanmış. 2013'te başladığı ve 1 yılda tamamladığı GES projesiyle, İzmir'deki fabrikasının elektrik üretiminin yüzde 30'unu güneş enerjisinden karşılayan Alkor Alüminyum, üretim masraflarını azaltarak, verimliliği de artırmış. Santral 3 yılda kendini amorti edecekmiş. Tüm reel sektörün bu bakışla yol alması dileğiyle…

Bu iyi haberi, acı bir gerçekle devam ettirmek zorundayım maalesef: Sadece trafik kazası sonucu bedensel zarara uğrayan mağdurlara danışmanlık hizmeti veren YÖN Hasar Kazazede Danışmanlık yöneticisi Mesut Aslan, istatistik kurumlarından topladıkları verileri karşılaştırarak elde ettikleri bilgiye göre; Türkiye’de her sekiz saniyede bir kaza olduğunu ve bu kazalar sonucunda yılda 30 bin kişinin bedensel zarara uğradığını belirtiyor. Ne yazık ki meydana gelen yaralanmaların büyük bölümü 50 km. hızın üzerinde oluyormuş. Türkiye’de maalesef kaza sonrasında hemen kazazedenin özür oranını gerçek anlamda ortaya koyacak bir rapor taslağı da yok. Bu nedenle kaza sonrası kişinin bedensel zarar durumuna bağlı olarak kazazede, genel özürlü sağlık kurulu raporu çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu nedenle kaza rapor taslağını Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce oluşturup devreye sokması gerek ve bunun için YÖN Hasar Danışmanlık gönüllü destek vermeye hazırmış. Taslak falan bir yana, gönül ister ki herkes trafikte kurallara uygun seyretsin, bize de bu konuları ele almak düşmesin.

Araç sahipleri için bu farkındalık haberinin ardından, şimdi sıra onlar için pratik bir haberde. Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili tek kurum olan TÜVTÜRK, ücretsiz randevu sitesini yenilemiş. Yenilenen tasarımla randevuların 2 kat daha hızlı alındığı yeni internet sitesinde, randevu alımı ortalama 1,5 dakika sürüyorken, randevu zamanları da 15 dakikalık aralarla seçilebiliyormuş. Araç sahibi dostlara müjde olsun…

Ve sıra haftanın ödüllerinde… Turkcell Grup, dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Brandon Hall’un düzenlediği HCM Excellence Awards’ta dört “Mükemmeliyet Ödülü”ne layık görülmüş. “İK Analitiği” sistemi ödüle layık görülürken, Turkcell Akademi tarafından hazırlanan iki ayrı eğitim uygulaması “Ezber Bozan Müşteri Deneyimi” ve “Level Up” ile de 3 ödül kazanılmış.

Haftanın finalini yine bir operatör ve yine bir ödülle yapıyorum. Avea’nın, şirketlerin verimliliğine katkıda bulunan büyük veri çözümü IntelliMap, Best in Biz Uluslararası Ödülleri’nde (Best in Biz Awards International) “Yılın Kurumsal Ürünü” dalında Altın Ödül’e layık bulunmuş.

Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya yine karşındayım,
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics