Mektup 02 EKİM 2016 / 08:00

Genç girişimciler gurur veriyor

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Bu mektubuma da oyunla başlıyorum. Çünkü yine güzel haberlerim var. Türk geliştiriciler Buronya Games ekibi tarafından hazırlanan Color Shot oyunu, mantığı ve refleksleri eş zamanlı kullanma imkanını sunuyor. Hem bulmaca hem el becerisini buluşturan Color Shot’ta renkli saatlerden birinden diğerine nişan alıp top atıyorsun. El becerisi ve refleksler burada devreye girerken, atış yapacağın saatin rengine doğru karar vermenin gerekmesi de bir bulmaca oyununu ortaya koyuyor. İpuçlarım bu kadar, detaylar için oyunu https://itunes.apple.com/app/id1151733006 veya https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buronya.colorshot adreslerinden indirebilirsin.
Bu arada 1010!, Merged! ve Six! gibi oyunların mimarı Gram Games de küresel büyümesini sürdürmek ve farklı oyun türleri ile portföyünü çeşitlendirmek için Londra’da yeni bir stüdyo açmış. Londra’yı Avrupa oyun endüstrisinin en önemli merkezlerinden biri olarak gören Gram Games, yeni stüdyosu ile bölgedeki yayıncı, platform, yatırımcı ve reklam ağları ile ilişkilerini güçlendirecekmiş.  
İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nin ikincisi 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında WOW İstanbul Otel ve Kongre Merkezi’ndeydi. Kaynak uzmanı Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak’ın, Askaynak Automation markasıyla katıldığı etkinlikte, sektörün profesyonelleri ve yatırımcılar bir araya gelmiş. Askaynak Automation, organizasyon süresince ağır yük kapasitesi, esnekliği ve yüksek hızıyla fark yaratan punta kaynağı robotu R-2000iB/210FS, erişim ve hareket alanıyla öne çıkan ARC Mate® 100iC ile güçlü performans ve yeteneklerle donatılmış Power Wave Advanced Modül ürünlerini standında sergilemiş. Robot www.askaynakautomation.com.tr adresini ziyaret edelim ve yaratıcılığı görelim.
Sıra yaklaşan kış günleri ile birlikte tasarruf odaklı gündemimde… Güvenlik şirketi Pronet, Türkiye’nin ilk akıllı güvenlik sistemi Pronet Plus ile sunduğu çözümlere Akıllı Termostat’ı da eklemiş. Akıllı Termostat ile kullanıcılar, ev ya da işyerlerindeki kombilerini uzaktan açıp kapatabiliyor, ısı seviyesini ayarlayabiliyor, böylece ısınma giderlerinde yüzde 40’lara varan tasarruf sağlayabiliyormuş. Deneyelim de bari kış harcamaları bizi yok yere ısıtmasın (!). 
Örnek olmasını dilediğim bir haberi ileteyim sana: Veri merkezi şirketi Radore, sektöre nitelikli insan kaynağı kazandırmak üzere Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 22 adet sunucu hediye etmiş. Bundan sonra desteklere devam etmek de hedefleniyormuş.
Türkiye ve genç girişimcileri gurur duyulmayı da hak ediyor. Bunlardan biri olan, yaratıcı kablosuz altyapı projeleri ve stratejik yaklaşımları ile telekomünikasyon sektöründe öne çıkan AirCom Teknoloji, yükselen girişimler ile yatırımcıların buluştuğu Borsa İstanbul (BİST) Özel Pazar’a girmeye hak kazanmış. 2016’nın ilk yarısında Yılın En Hızlı Çıkış Yapan Teknoloji Şirketi Ödülü’ne de layık bulunan AirCom Teknoloji, BİST Özel Pazar’da da geleceğin teknoloji firmalarına öncülük edecek.
Siber güvenlik alanında çözümleri ile Comodo, iş dünyasında yeni bir başarıya imza atmış. Amerika’dan Çin’e toplam 8 ülkede Ar-Ge ofisleri olan Comodo’nun Başkan Yardımcılarından Egemen Taş, Amerika’da ‘iş dünyasının en etkin isimleri’ arasına girmiş. Amerika’da yayınlanan TurkofAmerica iş dergisi, Amerika’nın 40 yaş altı en etkin 40 ismini belirlemiş ve “40 Under 40” başlıklı özel sayısında, ilk sırada aktif büyüklüğü 60 milyar dolar olan First Republic Bank’ın kıdemli üst düzey yöneticisi Hafize Gaye Erkan var. İkinci ve üçüncü sırada NBA oyuncularından Ömer Aşık ile Ersan İlyasova, dördüncü sırada Christmas mağaza zincirlerinin sahibi Neslihan Hıdırlıgil, beşinci sırada yazılımcı Barış Gültekin, altıncı sırada da Egemen Taş yerini alıyor.  
Bilkom ise bu yıl 10’uncusu düzenlenen ve Avrupa genelinde toplam 33 ülkeden 32 bin firmanın projesinin yarıştığı “Avrupa İş Ödülleri / European Business Awards”da, “Çevre ve Kurumsal Sürdürülebilirlik” kategorisinde  “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor- iVisit Anatolia” ile 2016 yılı Türkiye şampiyonu olmuş.
Bu arada yeni nesil akıllı takı Diamodo, geleneksel telkari sanatıyla ileri teknolojiyi bir araya getirmiş, hatta Kickstarter’da görücüye çıkmış. Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Ahmet Tekin ve ekibi tarafından yürütülen proje, giyilebilir teknolojiye yeni bir soluk getiriyor. Türk mühendisler tarafından su geçirmez yapıda tasarlanan akıllı takı, kablosuz şarj ve üzerindeki ayarlanabilir ışıklı uyarı özelliğine sahip. Planlamadan prototip üretimine kadar dünyanın pek çok farklı noktasında işlem gören ürün, son görüntüsüne ise İstanbul ve Midyat’taki telkari sanatıyla ulaşıyormuş. Video https://www.youtube.com/watch?v=a4xzvDQnYHk linkinde, bilgin olsun.
Pera Müzesi’nin Vikipedi işbirliğiyle gerçekleştirdiği dijital proje #VikiPera da hayata geçti.  Vikipedi GLAM projesi kapsamında sunulan #VikiPera ile yaklaşık 50 katılımcı, Türkiye’de ilk defa, Pera Müzesi’ndeki ‘Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar ile Osman Hamdi Bey’ koleksiyon sergilerindeki eserler hakkında içerik hazırlamış. Eserlere Vikipedi üzerinden en geniş katkıda bulunan 5 yazar da Pera Müzesi tarafından ödüllendirilmiş. Ziyaretçiler, sergide yer alan karekod’lar aracılığıyla Vikipedi içeriklerine erişim sağlayabilecekmiş.
Bu vesileyle sanatsal içeriğe adımımı atıyorum. Harvard Kennedy School'un davetlisi olarak Taubman binasında ‘Sarmaşık’ filminin gösterimi yüzü aşkın katılımcıya yapılmış. Bu arada, Harvard Üniversitesi'nde ilk kez bir Türk filmi resmi olarak davet edilip gösterimi yapıldı. Harvard Üniversitesi Ortadoğu İlişkileri Bölüm Başkanı Hillary Rantisi de, ‘Sarmaşık'ın Türkiye'nin siyasi ortamının tam bir resmini çektiği için filmi çok göstermek istediklerini söylemiş. Tolga Karaçelik ise gösterimden sonra, film ve Türkiye'nin siyasi durumu hakkında seyircilerin sorularını yanıtlamış.
Haftaya noktayı yine gurur veren bir haberle, bir usta ile koyuyorum: Dünyanın en iyi kadın vokalleri arasında gösterilen Selda Bağcan; 23 Eylül akşamı Kudüs’te Mekudeshet festivalinin kapanış konserinde şarkılarını on binlerce müziksever için söyledi çünkü. Geçtiğimiz aylarda İspanya’da Primavera Sound 2016’da, Polonya’nın Krakow şehrinde, İngiltere’de WOMAD ve Berlin Pop-Kultur festivallerinde konserler veren Selda Bağcan; konserlerine devam ederken, “40 Yılın 40 Şarkısı” albümünün ikincisi için çalışmalarını da sürdürüyormuş. Dinlemekten yorulmadığımız sanatçılarımız, gurur kaynağımız.
 
Bu hafta da bu kadar, haftaya buluşabilmek dileğiyle,
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics