Mektup 09 EYLÜL 2017 / 17:46

Geri dönüşümde yöntemler çok bol

Sonbahardan merhaba sana,
 
Güz günleri yaz günleri fark etmiyor, hep internetteyiz. Interpress’in Yellow Pages verilerinden derlediği bilgilere göre, günde ortalama 5 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden, 2 saatimizi mobil cihazlar ile internette geçiriyoruz. Bu kadar da değil… Verilere göre, dijital platformlarda en çok aramanın Salı günleri yapıldığı belirlenirken, hafta sonunda ise kullanıcılar dijital dünyadan biraz uzak kalmayı tercih ediyor. Kadın kullanıcıların erkek kullanıcılara kıyasla daha çok arama yaptığı görülürken, şehir bazında İstanbul ilk sırada ve onu sırasıyla Ankara, Denizli, Düzce ve İzmir takip ediyor. Sözün özü, yurt çapında internetsiz yapamıyoruz…. 
Şimdi sıra sağlık gündemimde. Beyin hasarı nedeniyle otistik bir çocuğun tamamen normale dönme şansı çok düşük olsa da, bu konuda yapılan çalışmalarla önemli sonuçlar alınıyor. Misal, otizmin tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılsa da, bunların en yenisi kök hücre tedavisi. Kordon kanı saklanması yöntemiyle elde edilen kök hücreler, kendini sürekli yenileme ve farklı hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğine, yani organları, dokuları, kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini yeniden inşa etme özelliğine sahip. Yaşam Kordon Kanı Bankası, kordon kanı saklama oranının artması için 14 yıldır faaliyet gösteriyor. Yaşam Bankası Sağlık Hizmetleri Laboratuvar Sorumlusu Doç. Dr. Hatice Uludağ Altun, kordon kanının bilinen ve etkinliği kanıtlanmış kan hastalıklarının yanında, otizm gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde de umut olduğunu söylemiş. Ankara’da kurulan Yaşam Kordon Kanı Bankası, 2013’te Polonya Kök Hücre Bankası FamiCord Group çatısı altında faaliyet göstermeye başlamış.  .
Bir Türk şirketi olan Rocwise Entertainment tarafından geliştirilen ilk ‘hikâye tabanlı first person shooter’ (FPS) oyunu Soldiers of The Universe (SoTU), 14-17 Eylül 2017 tarihinde GameX 2017 Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı’nda oyunseverlerle bir araya gelecek. SoTU’nun hikâyesi; ana karakter Hakan’ın, babasının şehit olduğu haberini alması üzerine yurtdışındaki görevini bırakarak Türkiye’ye dönüş yapmasıyla başlıyor. Oyunun ilerleyen bölümlerinde, babasının görevini üstlenen Hakan, yanındaki üç Türk askeri ile çeşitli gizli operasyonlar yürütüyor. Oyunun tanıtım videosu https://youtu.be/rHmj01YUfME adresinde, bilgine.  
Bu kadar da değil…  İnternet sitelerine emojili alternatif web adresleriyle erişim sağlayan uygulamayı Tazedirekt hayata geçirmiş. Taze ürünlere direkt erişim sağlamak isteyen tüketiciler, Tazedirekt web sitesine ulaşmak için adres satırına; üzüm, mandalina, kavun veya süt emojilerinden birini yazarak alışverişlerine daha hızlı ve eğlenceli başlayabilecek. Kullanıcılar, mandalina, üzüm, süt veya kavun emojilerinden birini ekleyip “.to” yazarak www.tazedirekt.com sitesine hızla ulaşabiliyor.
Tedarik zinciri şirketi CHEP, paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli ile ekipmanları kullanım sonrası toplayıp, bakım ve onarımdan geçirerek kalitelerini yüksek tutuyor, ömürlerini uzatıyor ve yeni ekipman üretme ihtiyacını azaltıyor. CHEP’te ahşap atıkların hiçbir şekilde çöpe atılmasına izin verilmiyor. CHEP ekipmanlarını kiralayarak yeniden kullanmayı tercih eden iş ortakları sayesinde 2009’dan bugüne Türkiye’de 2 bin 484 ton atık oluşumu engellendi. CHEP’te, kereste fabrikalarından ve bakım merkezlerinden gelen atık ahşap parçalar kompozit bloklara dönüştürülerek palet onarımında kullanılıyor. Onarılamaz durumda olan ekipmanların tamamı da yüzde 100 geri dönüştürülüyor. Yani doğal kaynak tüketimi azalmış oluyor. Örnek de olmasını dilerim.
Böylece gelelim ödüllere… Mobil pazarlama dünyasının ödül programı Smarties 2017 ödüllerinde de Türkiye’den altı farklı proje, 30’u aşkın ülkeden yüzlerce başvuru arasından sıyrılarak final değerlendirmesi için hazırlanan kısa listeye adını yazdırmış: Ürün/Hizmet Lansmanı kategorisinde Unilever Food Solutions Türkiye ve Being Çözüm “UFS Güvenli Eller” ve Yapı Kredi ve KoçZer “Yapı Kredi - Gary & Metin Mobil Lansmanı”, Promosyon kategorisinde  Nestlé / Nescafé, Mindshare ve Maxus “Nescafé ile Evinizi Kafe’ye Dönüştürün”, Mobil Oyun Ortamında Pazarlama kategorisinde  Warner Bros ve  Mediacom Türkiye -  “Warner Bros. – Resident Evil: Son Bölüm”, Inovasyon kategorisinde Peugeot ve OMD “Peugeot 3008 Uçak Modu Hedefleme” ve 360 Derece Video kategorisinde Fiat ve People Initiative “Senaryonun İçinde” projeleri kısa listeye kalmış. Kazanan isimler ve finalistler ödüllerini MMA SM2 İnovasyon Zirvesi kapsamında, 25 Eylül gecesi alacak. Dilerim yine iyi haberleri de paylaşırım seninle.
Bu arada Stevie Awards, Best of the IBA 2017 Awards kazananlarını açıklamış. Odea Bank da 14. International Business Awards kapsamında en iyi 10 kazanan arasında yerini almış. Toplamda tüm dünyadan 14 şirket Best of IBA Awards kapsamındaki Grand Stevie Award ödülünü kazanıyor ve bunlardan biri olan Odea Bank, daha önce IBA 2015 kapsamında da bir Grand Stevie Award kazanmıştı.
Mitsubishi Electric’in “Threebots” (Üç Robot) isimli interaktif robotik projesi ise 64’üncü Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Gümüş Aslan ödülüne layık görülmüş. Üç Mitsubishi Electric robotuna entegre edilen monitörlerde sergilenen eşzamanlı animasyonlardan, teknik olarak zorlu bir koreografiden ve koordinasyon açısından etkileyici bir gösteriden oluşan proje, 2016 yılında “Red Dot: Grand Prix” ödülünü de kazanmıştı.
Ödüllere noktayı koyarak, sporu merkezine alan bir girişimden bahsetmek istiyorum sana. Çünkü malum, alternatif sporlara duyulan ilgi sürekli artıyor ve bu da bir girişimi beraberinde getirmiş: althernas.com. Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezi’nde başlayan bu serüven, Hayal Mahsulleri Dijital Sanatlar Atölyesi ekibinin yenilikleri ile sürekli gelişiyor. Macera tutkunları ve alternatif tatil arayanlar da internette tek portal üzerinden aradıklarına ulaşabiliyor, Türkiye'nin dört bir yanındaki alternatif spor merkezlerine ulaşıp rezervasyon yaptırabiliyor, aktivite merkezleri arasında kıyaslama imkanına sahip oluyor.
Sporu seyahatle buluşturmak iyi fikir. Turizm sektörünün önemli etkinliklerinden Uzakrota Travel Summit, küresel hedefleri paralelinde yurtdışındaki ilk etkinliğini Belgrad’da gerçekleştirecek. 27 Ekim’de Metropol Hotel Belgrad’da düzenlenecek olan, AtlasGlobal’in ana sponsor olduğu zirvede, Türkiye ve Balkan turizminde yurtdışından gelen doğrudan yatırımlar, Balkan turizmindeki coğrafi zorluklar, sağlık turizm fırsatları, turizmi şekillendiren trendler, yeni teknolojiler konuşulacak. Benden bu kadar olsun, detaylar www.uzakrota.com/balkansummit17/ adresinde.
Spor ve seyahat dedik, noktayı da bir müze gezisi ile koyalım. Zira Pera Müzesi, izleyiciyle koleksiyon eserleri arasındaki iletişim yollarını genişletmeye ve sanatı ulaşılabilir kılmaya yönelik dijital projelerine bir yenisini ekliyor: “Pera Müzesi’nden Eserler” (Artworks from Pera Museum) isimli ücretsiz Google Chrome uzantısı ile koleksiyonlarını bilgisayar tarayıcılarına taşıyan müze, kullanıcılara her an ulaşabilecekleri keyifli bir sanat deneyimi sunuyor. www.peramuzesi.org.tr sitesinin yanında, bu ücretsiz uzantıyı indirmek için Google Chrome ayarlarına girerek Uzantılar sekmesinden “daha fazla uzantı edinin” seçeneğini tıklamak, mağazada “Pera Müzesi” araması yapmak ve çıkan uygulamayı eklemek yeterli.
 
Yine zengin bir içerik sonrası, haftaya buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics