Mektup 13 NİSAN 2015 / 09:19

Gerilim eksikliği ile gerildiğimiz bir haftanın ardından merhaba,

Van hariç yurdu etkisi altına alan alçak basınç değil, ama elektrik kesintisi olunca, insanlar haklı olarak ne yapacağını şaşırdı. Sana şu satırları yazdığım an itibariyle kesintinin kesin gerekçesi hala bir bilinmeyen. Ama Türkiye Bilişim Derneği (TBD) yaptığı açıklama ile yetkililerin teknik bir arıza açıklamasına karşın, siber saldırı olasılığının düşünülmesini dahi ürkütücü bulduğunu dile getirdi. Açıklamada da dikkat çekildiği gibi, başta yerli ürünler olmak üzere, ülke olarak denetleyebileceğimiz çözümlerle hareket etmek zorunda olduğumuz açıkça ortada. Yani kendi yerli bilişim çözümlerimizi üretmenin vakit geldi ve ‘yeni kesintilerle ekonomik kayıplar, bunları karşılamak için cumartesi günü çalışmanın çare olarak sunulması’ dönemlerini geride bırakmamız gerek, haksız mıyım?

Acı tespitlere devam: TomTom’un tüm dünyada 200’den fazla şehrin trafik yoğunluğunu ölçen ‘Trafik Sıkışıklık Endeksi’ne göre, trafik sıkışıklığında önceki yıl Moskova’dan sonra ikinci sırada bulunan İstanbul, dünyada birinci sıraya yükseldi. İstanbul’daki sürücüler akşam trafiğinde 30 dakikalık mesafeyi yüzde 109’luk gecikmeyle 62 dakikada kat ediyor. İstanbul dışında listede Ankara 34, İzmir ise 37’nci sırada. İlle bir birinciliğimiz olacaksa, neden bu tarz ‘insanın içini sıkan’ konularda, bir anlasam…

Araç sahipliği ile paralel artan İstanbul odaklı trafik trajedisi demişken, II. Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi 2015 de sona erdi. Yerli ve yabancı bilim insanlarını bir araya getiren zirvenin ikinci ve son gününde Gençlik Komitesi, karbon ticaretinin Türkiye’de nasıl uygulanmaya başlanabileceği konusunu ele almış. Gençlik Komitesi Başkanı Alpay Beyla, Türkiye’de kurulacak karbon piyasasının, Türkiye’nin iklim değişikliğinde kendi politikalarını oluşturması ve genç nesillere yeni imkanlar yaratmasından dolayı önemine vurgu yapmış. Bu vurgunun, farkındalık ve fiiliyatla sonuçlanması dileğiyle.

Kara bulutları, ödül haberleri ile dağıtalım. Geçen haftalarda bu köşemde yine bir ödül haberi ile yerini alan Logitech, yine başrolde. Üç yıldır üst üste Red Dot Ürün Tasarım Ödül’ünü kazanan Logitech, bu yıl da altı ödülün sahibi olmuş. Ayrıca geliştirdiği web projeleriyle kurumları dijital dünyaya hazırlayan Medyasoft da Altın Örümcek Web Ödülleri’nin halk oylamasında öne çıkmış. Altın Örümcek’te 7 projeyle 10 dalda finalist olan Medyasoft, “Bilgi teknolojileri donanım-yazılım” kategorisinde birinciliğe layık görülmüş.

Türkiye’nin en kapsamlı fotoğrafçılık fuarı Photo Digital, bu yıl da 2 - 5 Nisan arasında 6’ıncı kez sektörü bir araya getirdi. Fuarda İstanbul’u dünyada daha fazla görünür kılmak amacıyla projelendirilen #oneistanbul yarışması da başlatılmış. Takip etmekte fayda var.

Fotoğraf dedik madem, her yıl yine bu sayfada sonuçlarını paylaşmaktan gurur duyduğum, Anadolu Hayat Emeklilik’in bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf yarışmasına gelsin sıra. Fotoğraf tutkunu kadınları ‘Hayata Dair’ temasıyla buluşturan yarışmada bu yıl birincilik Hilal Keskin’in olmuş. Canan Çiçek’in ikinci, Emel Güley’in üçüncü olduğu yarışmada Ceyda Gümüştekin, Nurcan Sala ve Zeynep Seda Çakır da mansiyon ödülü almış. Bu sayfada mansiyon ödülü alan Nurcan Sala’nın fotoğrafını paylaşıyorum, ama daha fazlasını yani yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan 44 eseri de 7 Mayıs - 7 Haziran arasında Tepe Nautilus AVM’de görebilirsin. Hem seni İstanbul’da misafir etmek için de bana fırsat olur.

Alışveriş seven insansın, haber vermesem olmaz: Koçtaş’ın Vine’a özel hazırladığı yaratıcı ve eğlenceli videoları takip etmek için vine.co/Koctas adresini mutlaka ziyaret et. Koçtaş, vine.co’da yaratıcı videoları ile dekorasyon fikirlerini, pratik kullanım önerilerini kullanıcıları ile paylaşıyor. İçerikleri takip etmende fayda var.

Bu haftanın finali, bilişim sektörünün deneyimli bir isminin kitabıyla gelsin: Gazeteci, yazar ve eğitmen Atıf Ünaldı'nın eseri "Televizyon Teknolojilerinde Doping Etkisi". Millenicom'un desteği ile hazırlanan ve kaynak niteliği taşıyan kitap, televizyondaki gelişimi detayları ile ele alırken, ikinci ekran uygulamaları, etkileşimli televizyon dünyası gibi yenilikleri de içeriyor. Bu haftalık da bu kadar olsun, detaylar haftaya kalsın,

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics