Mektup 19 MART 2016 / 10:00

Girişimler, ekonomiye fayda sağlıyor

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Mart’ı ortaladık, her türlü yağmur çamur ve rüzgara rağmen önce bahar, sonrası yaz, yani arabayla yollara düşme vakti geliyor birçoğumuz için. Yollar da müziksiz çekilmez, şehirlerarası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar üyelerinin yüzde 95’i ‘müziksiz yaşayamam’ diyerek, uzun yolları müzikle kısaltıyormuş. BlaBlaCar Türkiye üyelerinin müzik dinleme alışkanlıklarıyla ilgili yapılan araştırma, ağırlıklı olarak gençlerden oluşan üyelerin yolda en çok rock müzik dinlediklerini gösteriyormuş. Rotamıza uygun albümlerimizi hazırlama vakti geldi.

Türkiye, başarılı girişimlerle küresel platformda gücünü pekiştiriyor. Bunun son örneği etkin girişimcileri destekleyen, 63. Uluslararası Seçim Paneli’ni Dubai’de düzenleyen Endeavor. Tüm dünyadan 24 şirketin Endeavor Girişimcisi unvanı aldığı 63. Uluslararası Seçim Paneli’nde, iki Türk şirketi de bu unvana layık bulundu: Akıllı kombi kiti ile birçok başlıkta tasarruf imkanı sunan Nuvia ve restoran kalitesindeki yemekleri tüketicilere sunan Meal Box. Dünyaya açılmak ve yaratıcılığı küresel pazarda paylaşmak adına önemli bir ilk adım.

Yaratıcılık, herkes, her yaş, yurdun her yanı için... Bu felsefe ile yol alan Turkcell de Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikrokredi Programı’na (TİSVA) destek vererek “Ekonomiye Kadın Gücü” projesiyle 150 bin dar gelirli kadının projelerini gerçekleştirmesini sağladı. 2003 yılından beri Türkiye’nin her noktasında 500 liradan 15 bin TL’ye kadar kredi alarak ailesine bakan, kendini geliştiren, ekonomiye katılan binlerce kadının kendi ayakları üzerinde durmasına destek olan program, Turkcell’in satıştan pazarlamaya birçok alandaki katkısı ile güçlenmiş. Ekonomide herkesin payının olması adına etkili bir araç ve meyvelerini almak için kimsenin de çok fazla beklemesi gerekmiyor.
Önce girişimcilerimizin, ardından kadınlarımızın başarılarına değindik madem, bu güzel haberleri pekiştirmek adına uydu operatörü Eutelsat’ın ödüllü fotoğraf yarışmasında kazananlardan birinin Türk yarışmacı olduğunu belirteyim. Yarışmada, tooway uydu internet çanak anten kurulumuna ait en güzel fotoğraflar yarışmış ve Facebook üzerinden yapılan oylama ile anten kurulumcuları tarafından gönderilen en iyi 3 fotoğraf seçilmiş. Avrupa çapında 200’den fazla kurulumcunun 400’ün üzerinde eser gönderdiği yarışmada kazanan isimlerden biri de Kırşehir’in Mucur ilçesinde hizmet veren Sancak Elektronik’in sahibi Şükrü Alsancak. Sancak Elektronik, aynı zamanda Türkiye’deki ilk deneme tooway sistemini kuran firma.

Her yıl sürecini ve galiplerini yakından takip ettiğimiz Kırmızı Ödülleri, 13’üncü yılında dijital dünyaya da kapılarını açmış. Böylece geleneksel basın reklamlarının yanı sıra dijital reklamlar ve ajanslar da 46 kategoride Kırmızı’da yarışabilecek. Kırmızı Dijitalde En İyiler Reklam Ödülleri başlığıyla ilk kez düzenlenecek olan yarışmaya başvurular www.kirmiziodulleri.com üzerinden 17 Nisan’a kadar yapılabilecek. 13. Kırmızı Ödül Töreni, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 26 Mayıs’ta, bize de süreci takip etmek kalıyor.

BSH Türkiye, 2016 yılında tüm dünyadan 2 bin 100 firmanın katıldığı, sektörün en itibarlı ödül organizasyonlarından The Stevie Awards’ta, ‘Yılın Çağrı Merkezi’ (100 koltuk üzeri)  kategorisinde Bronz Ödülün sahibi olduğu gibi, bu ödüle layık görülen tek Türk firması olmuş.
Haftayı bir kitapla, okumaktan keyif aldığımız Yitik Ülke yayınevinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Kadir Aydemir’in yeni öykü kitabı “Ay Yağmurları” ile yapıyorum. Aydemir'in daha önce Almancaya da çevrilip basılan “Aşksız Gölgeler” ve “Sonsuz Unutuş” adlı iki öykü kitabının ardından bu yeni öykü kitabı “Ay Yağmurları”nda birbirine karışan izleri, iki insanın tanışmasıyla ayrıldıkları an arasına sıkışan zamanı, ölümle yaşamın buluştuğu rüyaları ve insanın acısıyla doğanın hissettiği acıyı buluşturuyor. Edinelim, okuyalım.
 
Bu hafta da bu kadar, memlekette şiddetin dozunun azalması dileğiyle, haftaya buluşalım,
ETİKETLER : mektup 1064

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics