Mektup 04 EYLÜL 2016 / 10:30

Girişimlerimiz ile varız

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Gurur veren bir haberle açılışı yapıyorum: Işık Üniversitesi, Geleceğin Çembersel Çarpıştırıcısı (Future Circular Collider-FCC) projesi için Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ne (CERN) katılımcı olmuş. Işık Üniversitesi, bu işbirliği ile dünyanın önde gelen üniversiteleriyle aynı platformda araştırmalar yapacak. MIT, Oxford, Cambridge gibi üniversitelerin yanı sıra alanlarında önde gelen Avrupa, Amerika ve Asya üniversitelerinden 2 bin 500 çalışanın, 12 binden fazla araştırmacının olduğu CERN’de çok sayıda Nobel ödüllü fizikçi de araştırmalarına devam ediyor, malumun. Sözün özü, proje ile Işık Üniversitesi de dünyanın en önemli buluşlarını gerçekleştirmeye katkı sağlama fırsatına kavuşacak.
Devamında yine iyi haberleri paylaşmak istediğim bir gündemde sıra: Endeavor girişimcisi olabilmek için aday olan reeder, Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’ne tek aday olarak katılıyor. Endeavor Türkiye, reeder'i Boston’da gerçekleştirilecek Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’ne tek aday olarak belirlemiş. reeder'in kurucuları Uygar Saral ile Sezen Sungur Saral, küresel iş dünyasının temsilcilerine, markanın hikayesini ve vizyonunu anlatacaklar. Yine bu sayfalarda güzel haberleri paylaşırım umarım.
Endeavor demişken, 64’üncü Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’ne seçilen, senin hastası olduğun Merged! ve 1010!’un yapımcısı Gram Games’den yeni bir oyun haberini vermem gerek sana: Six! AppStore’da oyun severlerin beğenisine sunulan Six!’te amaç, tuğlalarla örülmüş kulenin tepesindeki altıgen bloğu, tuğlaları patlatarak kenarlardan düşürmeden aşağıya indirmek. Six!, zaman ve hak sınırı olmadan, ister birkaç dakika için istersen saatler boyu eğlence için emrinde. Kısa tanıtım videosu da burada: www.youtube.com/watch?v=8KvDZL9ULSk.
Gelelim etkisi azalsa da acısı gönlümüzde olan sıcaklar ve korkulu rüyamız su ihtiyacında. Bir damla suyun dahi servet sayılacağı günlere yaklaşırken, TÜİK istatistiklerine dikkat: Ulusal ölçekte su kayıp oranı yüzde 43,6 iken, oluşan kayıpların ülke ekonomisine yıllık maliyeti de 6 milyar TL’den fazla. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından düzenlenecek Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu ve NO-DIG TURKEY (Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Kongresi) ile INFRATURK (Altyapı İnşaat Teknolojileri Makine ve Malzeme Fuarı) Türkiye’de altyapı teknolojilerinin ve su yönetiminin önemi konusunda farkındalık yaratması adına önem taşıyacak. MCI Grup tarafından organize edilen fuar, 20-23 Ekim arasında Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde, takibimizde olsun. 
Sıra yeni nesil için atılan adımlarda… Vodafone Türkiye, Sadakat Pazarlamacıları Derneği tarafından her yıl ABD’de düzenlenen ve dünyanın en iyi müşteri sadakati ödülleri arasında yer alan Loyalty360 Ödülleri’nde büyük ödülün sahibi olmuş. Vodafone, ‘360 derece Müşteri Sadakati’ dalında Platinum Ödülü almış. Bu ödüle layık görülmesinde “Avantaj Cepte” mobil uygulaması, “Vodafone Red”, “Vodafone FreeZone” ve “Vodafone KaraKartal” platformları ile “Esnaf” programının başarısı rol oynamış.
Arvato Türkiye de Stevie Awards’ta 60 ülkeden katılan ve 15 farklı kategoride yarışan 3 bin 800 şirket arasından sıyrılıp farklılaştırılmış hizmetler (BPO) kategorisinde Altın Ödül ve Yılın Yönetim Ekibi kategorisinde Bronz Ödül kazanmış.
Bu arada, Türk Telekom’un görme engelliler için 2014 yılında geliştirdiği ‘Sesli Adımlar’ projesi, bu yıl 7’inci kez sahiplerini bulacak Ethical Corporation 2016 Sorumlu İş Ödülleri’nde “Sürdürülebilir İnovasyon” dalında finale kalmış. Sesli Adımlar; görme engellilerin havalimanı, alışveriş merkezi, hastane, tatil köyü gibi büyük ve kalabalık alanlarda yardıma ihtiyaç duymaksızın aradığını bulmasını sağlıyor, dilerim yeni bir mektubumda daha büyük bir başarı haberini de paylaşırım seninle.
2016 EISA’da (Avrupa Görüntüleme ve Ses Birliği) değerlendirmeye alınan Fujifilm X-Pro2 fotoğraf makinesi ve FUJINON XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR lens, birincilik ödülüne layık bulunmuş.
Haftaya noktayı önce bir sergi ile koyacağım. Anel Grup tarafından desteklenen Galeri 5, 16 Kasım’a kadar Kıvılcım Güngörün’ün ‘Gelişi Güzel’ başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.  Şehrin yapay, sıkışık, geometrik formlarıyla doğanın dağınık, asimetrik ve öngörülemez halinin çelişkisi üzerine kurgulanan sergiyi görmek lazım. Serginin fragmanı burada: https://youtu.be/Qu5-XZDnr6w.
Haftanın finali ise Gözde Kural'ın yazıp yönettiği ve dünya prömiyerini bu yıl 40’ıncısı düzenlenecek olan Montreal Film Festivali'nde yapacak "Toz"un fragmanı.  İstanbul'dan Afganistan'a bir yol hikayesini anlatan “Toz”un başrollerinde Öykü Karayel, Beran Soysal ve Muhammed Cangören var. Filmde, Afganistan sinemasının oyuncuları Abdul Qadir Farookh, Haji Gul Aser ve Masud Ahmadi de yerini alıyor.  https://youtu.be/Qu5-XZDnr6w fragman adresi, takip edelim.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle yine buluşalım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics