Mektup 11 MAYIS 2015 / 08:30

Gündemi yoğun günlerden merhaba,

Enerji kesintileri gündemimizden düşmüyor maalesef. Bu nedenle ben de bu hafta bu sayfada aslan payını enerjiye ayırmaya karar verdim, bir itirazın olacağını sanmıyorum mum ışığının gölgesinde. Enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için farkındalık oluşturmak, bilimsel ve teknik araştırmalar yaptırmak ve sonuçlarını kamu kuruluşları ve vatandaşlar ile paylaşarak verimliliği arttırmak için tüm Türkiye’de projeler geliştiren Enerji Verimliliği Derneği, geçtiğimiz Şubat ayında açılan Adana şubesinin ardından, Van şubesini de açmış. Böylece derneğin şube sayısı 15’e çıkıyor. Enerji Verimliliği Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolüyle hayata geçirilen ve 21 pilot ilde uygulanan Enerji Çocuk Projesi kapsamındaki tiyatro etkinliğinin 23’üncü eğitimi de açılış günü olan 5 Mayıs’ta Van’da yapılmış. Küçükten büyüğe enerji tasarrufu farkındalığı yaratmak adına önemli bir adım, ne dersin?

Enerjide alternatiflerden ve onların başarı hikayelerinden bahsetmesem olmaz. Yenilenebilir enerji sektörü şirketi EkoRE, Şanlıurfa’da hayata geçirdiği projeyle hem önemli bir yeniliğe hem de bir ilke imza atmış. Tarım alanlarının güneş enerjisiyle sulanmasını sağlayan EkoRE, bu sayede ziraat sektörüne önemli bir çözüm sunuyor. Bu proje, sulama sorunları nedeniyle ürünlerin kavrulmasını engelleyip çiftçinin kaybını engelliyor ve katma değerli ürünlerin ekimine teşvik ederek daha fazla kazanmasını sağlıyor. Her sektörde kendine yer bulabilen çözümler var, yeter ki birileri ihtiyacı görüp geliştirsin.

Bu geliştirmeler ödülsüz de kalmıyor. Örnek mi istersin? Yazılım ve danışmanlık firması Uyumsoft ile Onkat Bilişim, bu yıl 4’üncü kez sahiplerini bulan Yeşil Ekonomi Ödülü’nü aldılar. Farkındalığın artması, özel sektörün, STK’ların ve kamunun sunduğu ödüllerin de artmasını sağlayacaktır.

Ödüllere başladık madem, devam edelim. İç iletişim, intranet içerikleri ve teknolojilerinin ele alındığı, 27-28 Nisan’da Berlin’de gerçekleştirilen Intra.NET Reloaded Konferansı’nda sigorta şirketi Allianz Türkiye de ödül aldı. Şirket, yenilikçi intranet projesi sosyal@allianz ile bu uluslararası konferansta “Kullanıcı Deneyimi Tasarımı ve İçerik Yönetimi” kategorisinde büyük ödülün sahibi olmuş.  İçeriğin, Web 2.0 dönüşümüyle birlikte kullanıcılar tarafından interaktif biçimde üretilip paylaşılabildiği sosyal@allianz’ın altyapısı, etkileşim, ortak yaratım ve işbirliğinin yaygınlaştırılması amaçları gözetilerek tasarlandı. Bu yönüyle de standart bir intranet olmanın ötesinde, iç iletişim dinamiklerini temelden değiştiren bir platform. Bu gibi kurumsal verimliliği ve çalışan mutluluğunu pekiştiren yeni projeleri görmek dileğiyle.

Internet Advertising Competition (IAC) ödüllerinde Turkcell Superonline da Capsmatic ve Hayretlik Görüntüler projeleriyle 7 kategoride ödüle layık görülmüş. Üşenmeyelim, sayalım: En iyi Telekomünikasyon Zengin Medya Online Kampanya, En iyi Telekomünikasyon Zengin Medya Online Reklam, En İyi Sosyal Ağ Mobil Uygulaması, En İyi Telekomünikasyon Mobil Uygulaması, En İyi Medya Online Video ve En İyi Sosyal Ağ Online Video. İki proje ile gelen 7 ödül, helal olsun.

Bir ödül haberi de Exclusive Networks’ten. 16 Nisan'da İstanbul Wyndham Hotel'de gerçekleştirilen IBM Çözüm Ortakları Toplantısında  geçtiğimiz yıl Türkiye’de gerçekleştirdikleri başarılı veri güvenliği  projelerinden dolayı Exclusive Networks ekibine ‘En İyi CAMSS Projesi Ödülü’ verilmiş.

Bu haftanın finalini matematikle yapacağım, daha doğrusu rakamları ve onlarla uğraşmayı seven herkesin ilgisini çekecek bir çalışmayla: ‘Sevmeye çalışıyorum ama olmuyor’ diyerek matematikle arasına mesafe koyanlarla, matematiği sevenler www.imaginary.org/tr platformunda buluşuyor. 17’den fazla dilde içerik barındıran bu küresel yapıya artık Türkçe ulaşılabiliyor. Fikirler, yazılımlar, görseller, filmler, metinler bu platformda biraraya gelirken, etkileşimli öğrenme teknolojilerini de ziyaretçilerine sunuyor. Oberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulan bu internet platformu, '2014 Alman‐Türk Bilim Yılı' kapsamında başlayan işbirliği ile Türk Matematik Derneği (www.tmd.org.tr) ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi (www.imbm.org.tr) girişimiyle Türkiye’de. Platform, "IMAGINARY- matematiğin gözünden" isimli gezici bir sergiyi de içeriyor. (www.imaginary.org/tr/exhibition/matematigin--‐gozunden--‐imaginary).  İstanbul’da 4 Mayıs’ta sona eren ilk serginin ardından, ikinci sergi Feyziye Mektepleri Vakfı desteğiyle 25 Mayıs-7 Haziran arasında FMV Işık Galeri Teşvikiye’de, üçüncü sergi ise Maltepe Belediyesi’nin desteğiyle 14-27 Eylül arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açılacak. Sonbahar, yurda yayılma dönemi. 5-20 Ekim arasında İzmir Konak İş Sanat Galerisi’nde, 9‐24 Kasım arasında da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sümerpark Sosyal Tesisleri resepsiyon salonunda katılımcılarıyla buluşacak sergi vesilesiyle, rakamların izinden gitmekte fayda var, ne dersin.

Bu hafta bu kadar olsun, fazlası haftaya kalsın.
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics