Mektup 31 AĞUSTOS 2015 / 00:39

Güneş enerjisi ile çalışan aile arabası İTÜ’den

Yaz finalinden merhaba,

Haftaya tadından yenmez bir haberle başlıyorum. Seyahat arama sitesi momondo, bizim gibi ağzının tadının bilenler için “mutlaka gidilmesi gereken yerler, tadılması gereken lezzetler” rehberi hazırlamış. Sokak yiyecekleri için Vietnam’da Hanoi, sıra dışı yiyecekler için Tokyo, bizim gibi tatlısız yapamayanlar için Paris, siesta kültürünü ‘yavaş yapılıp yavaş yenen’ yemek olarak yaşatanlar için İtalya’nın Floransa kenti, türlü yiyecek festivalleri için New York öne çıkan noktalar. Gidip de görmemek, görüp de yememek olmaz…

Hazır yemekten bahsettik, popüler bir kavram halini alan organik ürünlerle ilgili bir etkinlik bilgisi vermek isterim sana. Hem İstanbul’a gelirsen birlikte ziyaret ederiz. Maçka Demokrasi Parkı’nda 5-6 Eylül’de düzenlenecek Organik Yaşam Festivali’nde tüketiciler, organikle ilgili bilgi edinme imkanı bulacakmış. Organik bebek mamaları üreticisi HİPP’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek festivalde, kamu kurumlarından yetkililer, üreticiler, satıcılar, sivil toplum kuruluşları ve bilim adamları yer alacakmış. Festival süresince paneller, seminerler, yarışma ve eğitimlerle de tüketicilere ‘organik yaşam’ anlatılacakmış.

Bu doyurucu haberlerden sonra sıra biraz oyunda… Türk oyun stüdyosu Atom Games tarafından geliştirilen ve Android uygulaması yoğun ilgi gören ‘Metrobüs: Race in Istanbul’ oyunu AppStore’da da yerini almış. Öyle ya da böyle, İstanbulluların hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen metrobüslerin başrolde olduğu ve ücretsiz indirilebilen oyunda aracın şoförü, araçta bir bomba olduğunu öğrenince kalp krizi geçiriyor. Yolcuları kurtarmak için şoför koltuğuna oturan oyuncu, heyecan dolu bir maceraya atılmış oluyor. Çünkü metrobüs 50km/h hızın altına düşerse bomba patlayacak. Oyuna www.atomgames.net adresinden ulaşabilir, İstanbul’a gelip metrobüse bindiğinde apayrı bir aksiyon yaşayabilirsin.

Sıra, haftanın çevreci haberinde. Üniversite öğrencilerinden oluşan ve 11 yılda yaptığı 7 arabayla 19 kupa kazanan İTÜ Güneş Arabası Ekibi, Türkiye'nin güneş enerjisi ile çalışan, ilk 4 kişilik aile arabasını üretmenin gururunu yaşıyor: Aruna. Mitolojide ‘güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık’ anlamına gelen Aruna, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayata uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla tasarlanmış. İTÜ’nün çeşitli fakültelerinde okuyan 25 kişilik ekip, üniversitenin imkanlarını kullanarak ürettiği ilk aile arabası ile önce Türkiye turuna çıkacak, ardından Ekim ayında “World Solar Challenge” yarışmasına katılmak üzere Avustralya’ya gidecek. Ekibin başarı haberini de burada seninle paylaşmak dileğiyle…

Gelelim haftanın farklı başlıklardaki başarı hikayelerine… Mimar Alper Derinboğaz tarafından disiplinlerarası yaklaşımlarla ele alınarak tasarlanan ve mimariyi hem ses hem de görsel sanatlarla birleştiren Aktif Strüktürler (Augmented Structures), dünyaca ünlü mimarlık, iç mimarlık ve tasarım portalı Architizer’ın üçüncü kez düzenlediği Architizer A+ Awards’da mansiyon ödülüne layık görülmüş.

Öte yandan, Tolga Karaçelik’in son filmi “Sarmaşık” da uluslararası film festivalleriyle dünyayı geziyor. Dünya prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapılan ve İngiltere’nin East End Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü alan “Sarmaşık”; bu kez, 10-20 Eylül arasında Toronto Uluslararası Film Festivali’nde (TIFF) Dünya Sineması kategorisinde gösterilecekmiş. Sansür protestoları sebebiyle İstanbul Film Festivali'nden çekildiği için Türkiye galası yapılamayan film, ödüller ve övgülerle dünya turunu sürdürüyor.

Başarılar, ödüllerini de alıyor. İşte bu haftanın örnekleri. Sony’nin portföyünde yer alan altı ürün, Avrupa’nın önde gelen tüketici elektroniği derneği Avrupa Görüntüleme ve Ses Birliği (EISA) tarafından ödüllendirilmiş. Avrupa’da Yılın Tasarım TV’si Sony BRAVIA KD-65X9005C, Yılın Profesyonel Kompakt Sistem Fotoğraf Makinesi α7 II, Cyber-shot DSC-HX90/V, Avrupa’da Yılın Seyahat Kompakt Fotoğraf Makinesi Sony Cyber-shot™ DSC-HX90/V, Avrupa’da Yılın Kompakt Sistem Lensi  Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS, Avrupa’da Yılın Multimedya Akıllı Telefonu Sony Xperia™ Z3+, Yılın Hoparlörü de Sony HT-XT3 olarak seçilmiş.

Bu arada, Android TV ile çalışan 139 cm (55 inç) ekrana sahip Philips 55PUS7600 da EISA’da ödül kazandı.  EISA jürisi, Philips 55PUS7600’ü 2015-2016’da Avrupa’nın En Yüksek Değer Sunan TV’si olarak değerlendirmiş.

Bankacılık, sigorta ve emeklilik sektörlerine yönelik yazılım çözümleriyle Türkiye’de ve EMEA bölgesinde öne çıkan VeriPark ise Microsoft tarafından Orta Doğu ve Afrika bölgesinin “Yılın İş Ortakları” ve "Yılın Microsoft Dynamics Bağımsız Yazılım Üreticisi" finalistlerinden biri olarak seçilmiş.

Gelelim haftaya noktayı koyacağım Stevie Awards ödüllerine. Bu yıl 12’incisi düzenlenen Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde Hurriyetemlak.com, Yılın En İyi Yeni Ürünü kategorisinde Akıllı Arama ürünü ile gümüş madalya, Yılın En İyi Yeni Hizmeti kategorisinde ise Akıllı Öneri hizmeti ile bronz madalyaya layık görülmüş. Bu gibi zeki adımların yine ödülleri getirmesi dileğiyle.

Bu hafta da bu kadar olsun, yeniler haftaya kalsın…
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics