Mektup 23 MART 2015 / 09:36

Güneşli bahar günlerinden merhaba,

Bu haftaki açılışı, 100’üncü yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi ile yapıyorum. Her yıl 25 Nisan’da, Çanakkale Savaş’ında yaşamını yitiren Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerleri anmak amacıyla, Çanakkale’yi ziyaret eden Anzakların, ‘Türkiye yılı’ olarak ilan edilen 2015’te Türkiye’ye akın etmesi bekleniyor. Uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner’ın verilerine göre, Nisan ayı için Avustralya’dan Türkiye’ye yapılan uçak bileti aramalarında yüzde 22 gibi ciddi bir artış var. Öyle ki, Avusturalya hükümeti 25 Nisan için Türkiye’ye direkt uçuş talebinde bulunmuş.

Biraz da astroloji diyelim, ama bu sefer farklı bir bakış açısıyla… Batı burçlarını doğu burçlarıyla kombine ederek yeni bir karakter tablosu ortaya çıkaran ‘Yeni Astroloji’, cibuu.com tarafından geliştirilen özel bir sistemle kişiler arasındaki uyumu belirlemek için kullanılmış. Cibuu’nun temel mantığı olan ve onu diğer arkadaşlık sitelerinden ayrıştıran ‘Yeni Astroloji’ kavramı, batı ve doğu burçlarını kombinleyerek ortaya çıkardığı farklı karakter özelliklerine dayanıyormuş. İlginç olabilir, bakmakta fayda var.

Geçtiğimiz haftalarda yine bu sayfalarda yer verdiğim bir haber vardı, Samsung Electronics Türkiye’nin işitme engellilere özel görüntülü çağrı merkezi hizmeti “Samsung Duyan Eller” ve bunu tanıtmak için işitme engelli Muharrem Yazgan’a yer verilen tanıtım filmi. Film, dijital mecrada yurtiçinde ve yurtdışında 10 milyon kişiye ulaşmış, sosyal medyada 1 milyonu aşkın beğeni ve on binlerce de yorum almış. Bu gibi başarılı çalışmalar meyvesini vermekte gecikmiyor, ne dersin.

Siemens Türkiye bir ilke imza atıyor, gençleri yaratıcı düşünme konusunda teşvik etmek için ‘Siemens İnovasyon Yarışması’nı hayata geçiriyor. Yarışmanın başvuruları 30 Mayıs’a kadar yapılabilecek. Sonuçlar Haziran ayında açıklanacak ve yarışmanın kazananları, para ödülünün yanı sıra Türkiye, Almanya, Hindistan ve Çin’de düzenlenen 3 aylık Siemens İnovasyon kamplarından birine katılacak. Başvuruların www.siemens.com.tr/innovationcontest web sitesinden yapılacağı yarışmada adaylara “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım”, “Geleceğin Terapi Odaları” ve “Akıllı Şebekelerde Güvenlik” başlıkları altında üç ayrı kategoride proje geliştirme seçeneği sunuluyor. Çevremizdeki gençleri bu yarışma konusunda haberdar etsek hiç fena olmaz.

Gurur verici bir haber de ‘Doğaya Dönüş Başlasın’ sloganıyla hayata geçirdiği Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği kapsamındaki Türkiye’nin en büyük yenileme hareketini 2014 yılında başlatan Arçelik’ten. Şirket, Eskişehir ve Bolu’daki geri dönüşüm tesisleri ve e-atık yönetim sistemi ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda İstanbul Elektrik ve Elektronik Zirvesi’nde ‘E-atık Kahramanı Ödülü’nü almış.

Ödüllerden devam edelim. Sigortayeri.com; interaktif dünyanın prestijli ödüllerinden Interactive Media Awards’da dünya genelinde 72 farklı web sitesinin yarıştığı sigortacılık kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüş. Bu arada, bu yıl 11’inci kez düzenlenen Stevie Awards uluslararası ödüllerinde, Tchibo Türkiye de “Yılın Müşteri Hizmetleri Departmanı” halk oylamasında birincilik ödülüne layık görülmüş. Bu sefer mevzu, kahveden çok daha fazlası.

Havalimanı bilişim çözümlerinde küresel uzmanlığı ile boy gösteren TAV Bilişim Hizmetleri, dünyanın en önemli havacılık fuarlarından olan ve bu yıl 21’incisi düzenlenen “Passenger Terminal Expo”ya katılmış. Paris’te düzenlenen fuarda TAV Bilişim Hizmetler analiz, tasarım, danışmanlık, destek ve bakım gibi çok sayıda ürün ve hizmetlerini ziyaretçilere tanıtmış.

Bir yıldır Ankara’nın çeşitli mekanlarında Blues ve Rock & Roll’un unutulmazlarını ve kendi Türkçe orjinal çalışmalarını dinlediğimiz grubu hatırlarsın, Müdüriyet. İşte o dinlemekten çok keyif aldığımız grup, bu çalışmalarının  bir kısmını içeren Maxi Single’ını 31 Mart'ta IF Performance Hall’da gerçekleştirecekleri konserle birlikte dijital mecrada dinleyenlerrin beğenisine sunacakmış. İşi gücü ayarlayıp Ankara'da buluşma vakti, ne dersin?

Bu hafta da bu kadar olsun, daha fazlası haftaya kalsın

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics