Mektup 15 ARALIK 2014 / 12:56

Gururlu bir yorgunlukla merhaba,

Hummalı bir biçimde 1000’inci sayı için çalıştık. Her zaman zor, ama bir o kadar keyifli olan bu iş, 1000’inci sayı söz konusu olunca daha da zor, ama daha da keyifli bir hal aldı. Bundan sonrası 1001 gece masalı değil, 1000’lerden itibaren yine yoluna devam eden daha büyük bir başarı hikayesi olacak. Türkiye gibi potansiyeli büyük, reel sektörü fırsatlar sunan, ama düzensiz aralıklarla rutin ekonomik dalgalanmalarla tökezleyen, kendine has kırılganlıkları olan bir sektörde bir yayın olarak BT başlığında gelişime şahit olmak, bu şahitliği yazıya dökmek, örnek alınan başarı hikayelerini aktarmak bence çok önemli. Bu başlıkta başarıların artması, herkes için yorgunlukla harmanlanan gurur verici başlıkların çoğalması dileğiyle.

Mektubuma keyifli bir bencillikle başladım, şimdi biraz gündeme bakalım. Önceliğim ise üniversiteler… İTÜ Çekirdek’te Big Bang (Büyük Patlama) teknoloji tabanlı 13 finalist girişimcilik projesinin mücadelesinde Tabtoy Studios Ekibi “video oyunlarını, gerçek oyuncaklarla entegre oyun oynanabilir hale getiren eğitici oyun platformu” projesiyle, jüri ve halk oylaması sonucu 100 bin liralık büyük ödülün sahibi olmuş. 50 bin liralık ikincilik ve üçüncülük ödülleri ise “tüketiciyi algılayan akıllı vitrin” projesiyle Kuax Ekibi ve “yumurta kabuğundan doğal gıda koruyucusu üretme” projesiyle Elif Güngör’ün. Gördüğün gibi, yaratıcılıkta sınır yok. Bu arada, ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde gerçekleştirilen, Türkiye’deki robot bilim araştırmacılarını tek bir çatı altında buluşturmayı ve bu konuda yapılan araştırmalar için ortak bir paylaşım ortamı oluşturmayı amaçlayan 1. Türkiye Otonom Robotlar Konferansı’nda (TORK) Robotics sektörünün liderleri bir araya geldi. Yazılım sektörünün öncü firması OBSS’nin (Open Business Software Solutions) sponsor olduğu bu konferansta OBSS, geliştirdiği ürünlerle ilgili ayrıntıları ve Robotics konusundaki deneyimlerini, etkinlik boyunca katılımcılarla paylaşmış.

Türkiye ihracatının teknolojideki gücünü temsil eden Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) de yazılım ihracatının artırılmasına yönelik çalışmalarına hız vermiş. Türk yazılım sektöründe faaliyet gösteren 34 firmanın yer aldığı UR-GE projesi Tetsoft; ihtiyaç analizleri, eğitimler ve yurtdışına açılımda en doğru stratejilerin hangileri olacağının belirlenmesinin ardından, ilk ticaret heyetini Almanya’ya düzenledi. Almanya’nın teknoloji merkezi konumundaki Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart ve Heidelberg şehirlerine gerçekleşen heyette 12 yazılım firması yer almış. Görüşmelerin Türk yazılım sektörü için verimli sonuçlar doğurması dileğiyle…

Şimdi de ödülleri paylaşma zamanı… Yüzde 200 oranında büyüme sayesinde uçtan uca iletişim çözümleri ortağı İSNET, Hindistan, Çin, Rusya, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Avaya tarafından ‘Yılın En Çok Büyüyen İş Ortağı’ seçilmiş, ödülünü de Dubai’de düzenlenen  ‘Avaya Customers and Partners Connect 2015’ konferansında almış. 20 ülkede 3 bin 500’den fazla kuruma hizmet veren, Türk mühendisliğinin gücü Labris Networks, Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı olan ve 460 şirketin yarıştığı İnovaLİG’de, inovasyon stratejisi odağında performansıyla “İnovasyon Sonuçları”nda 1’inci olmuş. Bu arada Turkcell de, Capital dergisi tarafından gerçekleştirilen geleneksel “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında, iş dünyasının önde gelen yöneticilerinin seçimiyle 2014 şampiyonu oldu. İlk kez 2007 yılında ‘en beğenilen şirket’ seçilen Turkcell, bu sonuçla son 8 yılda 7’inci kez zirveye oturdu.

Sıra, anlamlı bir ‘indirim’ haberinde. Vodafone Türkiye, Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında engellilerin toplumsal hayata eşit katılımına verdiği desteği sürdürüyor. Engellilere yönelik tüm ürün ve hizmetlerin aynı çatı altında toplandığı Düşler Kulübü programı kapsamında mobil teknolojilerle engelleri aşmaya yardımcı olan Vodafone Türkiye, aylık sabit ücretlerinden yüzde 43 KDV ve ÖİV kadar indirimi engelli aboneleri için uyguluyor.

Hepimiz alışverişi severiz, ama böylesi farklı bir deneyim: Sony Mobile, dünyanın ilk su altı mağazası Xperia Aquatech’i Dubai World Islands’da açmış. Okyanusun 3 metre derinliğinde dünyanın ilk sualtı teknoloji mağazası olan Xperia Aquatech, fütüristik bir tasarıma sahipmiş doğal olarak. Detayların takibinde olacağına eminim.

Hep bizden bahsettik… Şimdi sıra çevrede, ilham veren haberlerde… Vestel, çevre dostu üretimiyle İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen İSO Çevre ve Enerji Ödülleri’nin Çevre Dostu Uygulama kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Şirket, sıfır atıkla gerçekleştirdiği LED televizyon üretimiyle ödüle layık görülmüş. TNT de  dünya çapındaki 50 uçağında, geleneksel pilot çantası yerine uçuş bilgilerini içeren elektronik uçuş çantası ile “kağıtsız kokpit” uygulaması başlatıyormuş. Belçika Sivil Havacılık Kurumu, uçuş bilgilerini içeren dijital yazılım anlamına gelen Elektronik Uçuş Çantası (EFB) olarak iPad Air tablet kullanımını onaylamış. Az buz değil, TNT bünyesinde faaliyet gösteren hava filosunun tamamında “kağıtsız kokpit”  uygulaması ile her bir iPad, uçuş mürettebatı tarafından her uçuşta taşınan 50 kilo matbu doküman ve el kılavuzunun yerini alacakmış. Böylece TNT pilotları, 1 Ocak 2015’ten itibaren harita, navigasyon bilgileri ve el klavuzlarına yalnız iPad üzerinden erişebilecekler. Bu tarz ‘yeşil BT’ odaklı girişimlerin artması dileğiyle.

Finali doyurucu bir teknolojik haberle yapmak istiyorum. İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bir "fast food" yemek noktası ürünlerini teknoloji ile pazarlamayı hedefliyormuş. Bir arkadaşım bilgisini verdi, bu kapsamda dükkandaki kullanıcılar Foursquare ile bağlantılı Swarm uygulamasında yapacakları her yer bildirimi için "1 alana 1 bedava" kampanyasına kavuşuyor, yer bildirimi yapan müşteriler 1 pizza aldıklarında ikinci pizza ücretsiz oluyor. Teknolojinin hayatın her alanında kullanıldığı günümüzde bu kez de "bir pazarlama taktiği" olarak karşımıza çıkmakla beraber, diğer dükkanların bu kampanyaya benzer durumlara yer verip vermeyeceği merak konusu.

Bu haftalık da bu kadar olsun, 1001’de buluşalım.

 

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics