Mektup 05 MART 2017 / 11:44

Güvenliği anlamak için bu filmi izleyelim

Yepyeni bir haftadan merhaba,
 
Bu haftaya da sağlıkla, sağlıklı içecek kefir ile başlıyorum. Biliyorsun ben kefir içmeyi severim, sağlığa iyi geldiğini bilfiil yaşadığım için çevreme de tavsiye etmekten yorulmam. Ama şimdi paylaşacaklarım, nelere iyi geldiğini görmek adına benim için de önemli detayları içeriyor. Kökeni Kafkaslara dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan süt içeceği, kefir tanelerinin, sütte laktik asit ve etil alkol fermantasyonunu gerçekleştirmesiyle oluşuyormuş. Zengin içeriğinden ve bağışıklıktan hücre yenilenmesine faydalarından dolayı kefire beslenmede mutlaka yer vermek gerek. Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş, bir bardağı ortalama 100 kalori olan kefirin, protein, vitamin ve mineral deposu olduğunu ve düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini belirtmiş. İşte sağlam gerekçeler: Bağışıklığı kuvvetlendiriyor, mide ülserini önlemede etkili, sindirimi kolaylaştırıyor ve kemikleri güçlendiriyor, hücreleri yeniliyor, kan şekerini dengeliyor ve mide gazını azaltıyor, üstüne bir de depresyondan koruyor. Dilersen git marketten al, ama evde de hazırlamak oldukça pratik. Merak edersin, işte tarif: 1 litre sütü kaynat ve aman metal olmayan bir kapta oda sıcaklığına getirilen süte kefir tanelerini ilave edip tahta kaşıkla iyice karıştır. Kabın üstünü bez ile kapat, karanlık bir yerde sütü beklet. Ortalama 48 saat sonra süt pıhtılaşınca, bu mayalanmış sütü plastik süzgeç ya da tülbentten geçirerek kefirini de elde et. Süzgeçte kalan kefir tanelerini tekrar maya olarak kullanabilirsin. Babamın ısrarlı tavsiyesi sayesinde müdavimi olduğum kefiri tüketmek gördüğün gibi binbir derde deva.
Haftaya böyle faydalı ve pratik bir bilgiyle başladıktan sonra gelelim matematiğin nimetlerine… Matematiğin eğlenceli ve yaratıcı dünyasını çocuklarla buluşturan Harika Matematik Sergisi, 2017 turnesine Sultangazi'den başlamış. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi dolaşıp çocuklara matematiği sevdiren interaktif gezici serginin yüklendiği Harika Matematik Tırları, 3 ay sürecek turne boyunca 22 ilde binlerce çocukla buluşacak. Minik Eller Büyük Hayaller Platformu kapsamında çocukları destekleyen QNB Finansbank ana sponsorluğunda ve IEG işbirliği ile hayata geçen proje çocukların matematiğin temellerini eğlenceli ve interaktif şekilde öğrenmesine yardımcı oluyor. Hayatın her alanında var olan matematiğe ilgiyi artırmak adına gerçekten ‘harika’ bir çalışma.
Sırada yaratıcılık var… Çünkü dijital ortamdaki ödeme sistemlerindeki güvenlik tehdidini ortadan kaldıracak çözüm Cardtek’ten gelmiş: Tokenization ürünü. Ödemelerde kullanılan kredi kartı ve banka hesapları gibi hassas bilgileri, işlemden sonra geride iz bırakmayacak şekilde koruyan “Tokenization” sistemi üzerinde geliştirilen çözüm, güvenlik sorununu en aza indirmeye aday. Tokenization ne dersen; kredi kartı ya da banka kartlarındaki verinin yerine geçen bir değer, deşifre edilemeyen bir token verisi. Kart sahipleri de hassas veriler yerine simge haline dönüştürülmüş verileri cihazlarında saklayarak, istedikleri yer ve zamanda dolandırıcılık riskinden korkmadan kartlarını kullanabiliyor. İnternet üzerinden satış yapan firmalar gibi sembolü talep eden farklı yerlerin her birine, aynı kart için farklı semboller oluşturularak, orijinal veriye ulaşmak imkânsız hale getiriliyor. Veri güvenliğinin kırılması sorununa özgün bir çözümün yanında, satıcılar da atanan semboller aracılığıyla müşterilerinin satın alma geçmişlerini analiz ederek kendi bağlılık programlarını bile yürütebiliyor. 
Gelelim haftanın başarı hikayelerine… TeknoSA, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Akademetre Research Company işbirliğiyle her yıl düzenlediği “AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Perakende Markaları” araştırma sonuçlarında öne çıkmış. Tüketicilerin beğenileri ile belirlenen sonuçlara göre TeknoSA, “Teknoloji Perakende” ve “Anchor Mağaza” kategorilerinin bu yıl da birincisi olmuş. 
Yine aynı araştırmadan öne çıkan bir başarı ile devam edelim. Her yıl gerçekleştirilen “Türkiye’nin 1 Numaralı Markaları” araştırması, AVM’lerin yaygın olduğu 14 ilde, 16 yaş ve üzeri binden fazla kişiyle yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda gerçekleştiriliyor ve perakende sektörüne ilişkin 15 kategoride ödüller sahiplerini buluyor. Araştırma kapsamında, teknoloji üreticisi kategorisinde Türk halkının en beğendiği marka da Samsung Electronics olmuş.  
SAP Türkiye İnsan Kaynakları ekibi tarafından yürütülen çalışmalar ise ‘Global SAP Sağlık Elçileri Ağı’ tarafından birincilik ödülüne layık görülmüş. Çünkü net bir gerçek var: İnsanların zihinsel ve fiziksel sağlığı, iş hayatlarında mutlu ve başarılı olmaları için de en önemli etken. İşte SAP Türkiye de bu bakış açısıyla yıl boyunca çalışanları için hayata geçirdiği sağlık uygulamaları ile Global SAP Çalışan Sağlığı Yönetim Ekibi  (SAP Global Health Team) tarafından SAP’nin dünya genelinde 60’ı aşkın ülke ofisi arasında yapılan değerlendirme sonucunda küreselde en iyi takımı olarak belirlenmiş ve SAP Sağlık Elçisi olan SAP Türkiye İK Direktörü Hande Genç’e SAP Sağlık Ödülü verilmiş. 
Ankara Sanayi Odası (ASO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı ve 53. Yıl Ödül Töreni’nden de Yiğit Akü’ye En Çok Katma Değer Vergisi Yaratan Sanayi Odası Üyesi Ödülü verilmiş. Anlayacağın yenilik, inovasyon, Ar-Ge ve yüksek katma değer odaklı çalışmak Yiğit Akü örneğine olduğu gibi başarılı sonuçları da beraberinde getiriyor.
Mektubumu da güvenlik odaklı bir içerikle, üstüne bir de pek sevdiğimiz ama uzun zamandır sesi soluğu çıkmayan bir aktörle bitiriyorum. Zira HP, Christian Slater’ın rol aldığı küresel kampanyası ile güvenliği yeniden şekillendiriyor. Slater’ın rol aldığı, HP Studios’un internet üzerinden yayınlanan The Wolf isimli kısa film serisi, kurumsal ağların nasıl saldırıya uğrayabileceğini ve şirketlerin kendilerini korumak için neler yapması gerektiğini net biçimde ele alıyor. Film serisinin fragmanını izlemek ve paylaşmak için www.hp.com/TheWolf adresini ziyaret edebilirsin. Seride Slater, açıkları, koruması zayıf yazıcılar ve PC’leri kullanarak bir şirkete sistemli siber saldırı gerçekleştiriyor, filmde göreceğin gibi pek de keyifleniyor. Farkındalık haberle artmazsa, bari bu filmle artar umarım.
 
Bu haftaya noktayı koyuyorum, yine buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics