Mektup 29 OCAK 2017 / 04:19

Güvenlik için mücadele fırsatı BTK’dan

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Kamu spotu tadında bir bilgi ile mektubuma başlıyorum. Allianz’ın yaptığı araştırma; sayısı giderek artan trafik kazaları ile modern teknoloji cihazları arasındaki ilişkiyi ele almış. Modern teknolojinin sürücülerin dikkatini dağıttığı ve ölümlere neden olduğunu gösteren araştırmada, her iki araç sürücüsünden birinin trafikte cep telefonu kullanma yasağını ihlal ettiği ortaya çıkmış. Cep telefonları ve navigasyon sistemlerinin yol açtığı dikkatsizlik, sonuçta alkolden daha büyük bir tehlike olarak algılanıyor. ‘Aman dikkat’ demek boynumuzun borcu. Zira sürücülerin yüzde 15'i trafikteyken SMS yazıyor ve yüzde 24’ü akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. 24 yaş altı katılımcılar arasında ise bu oran çok daha yüksek. Tüm yaş gruplarındaki katılımcıların yüzde 29'u da kimin kendilerine mesaj veya çağrı gönderdiğini görmek için cebi kontrol ettiğini belirtiyormuş.
Neyse bu giriş sonrası güzel haberlerle devam edelim. Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express, 14 Ocak’ta Pepee Birlik Zamanı filminin galasında bağış sponsoru olarak yer almış. Birçok STK’nın desteğiyle dezavantajlı gruplardan bin 500 çocuğun katıldığı galada konuklar, BKM Express uygulamasını cep telefonuna indirerek QR kod seçeneğiyle sivil toplum kuruluşlarına kolayca ve istedikleri miktarda bağış yapmış. 
Bu arada bilgilendirmesi benden, ama kötü amaçlı yazılım üreten hacker’ların hedefi bu defa Türk Instagram kullanıcıları olmuş. Instagram profilini ziyaret edenleri göstermeyi, takipçi kazandırmayı ve profil performansını analiz etmeyi vaat eden bu gibi zararlı uygulamalar, kullanıcıların şifrelerini çalıyormuş. Intel Security’nin tespit ettiği zararlı uygulamalardan korunmak için tavsiye ise McAfee Mobile Security. 
Acı gerçekler sonrası biraz da iyi haberlerim olsun, misal senin sevdiğin oyunlar. Netmarble Türkiye tarafından yayınlanan mobil oyun Paramanya, yeni Büyülü Diyar Haritası güncellemesini Paramanya’cıların beğenisine sunmuş. Harita serisine yeni eklenen Büyülü Diyar Haritası ile Paramanya oyuncuları, keyifli bir maceraya yol alıyor. Büyülü Diyar Haritası’nın diğer haritalardan farkı ise oyuncuların büyü yaparak rakiplerine üstünlük sağlaması. App Store adresi http://buff.ac/4cX4, Google Play içinse http://buff.ac/4cX5.
Devam edelim. İşCep’e entegre edilen “mobil borsa” ile ilk defa ayrı bir uygulamaya gerek olmaksızın hızlı borsa işlemleri yapılabiliyor, anlık borsa verileri ücretsiz olarak takip edilebiliyormuş.
Gelelim çevresel içeriğimize… Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı kurumsal yatırımcı rehberi, yenilenebilir enerji kaynaklarının birçok ülkede şebeke paritesini çoktan yakaladığını ve 2020’ye kadar tüm dünyada kömür ve doğalgazdan daha ucuz olacağını ortaya koymuş. Bu rehber ile Greenpeace Akdeniz de Türkiye’nin enerji politikasını gözden geçirmesi yönündeki çağrısını yinelemiş.
Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın çalışana yemek kartı, akaryakıt kartı, hediye kuponu gibi çözümler sunan Edenred ile 2004 yılından beri hem bireysel hem kurumsal müşterilerine bütünleşik telekom hizmetleri sunan alternatif telekom şirketi Millenicom, restoranlara kolaylık sağlayacak bir kampanyaya imza atmış. Kampanya ile iletişim ihtiyaçlarını Ticket üzerinden Millenicom Bulut Perakende sistemine taşıyan işletmeler üç ay ücretsiz internet de kazanıyormuş.
İkinci el alışveriş yapmanın en kolay yolu letgo da bu arada 175 milyon dolarlık yeni bir yatırım almış. Söz konusu yatırım Naspers, Accel, Insight Venture Partners, New Enterprise Associates, 14W ve diğer yatırımcılar tarafından sağlanmış.   
Bu arada, Ultimate Ears, birden fazla hoparlörün birbirine bağlanarak aynı müziği çalmasına olanak tanıyan yeni özelliği PartyUp'ı kullanarak “Guinness Rekorlar Kitabı”na girmiş. Ultimate Ears, Paris’teki Les Frigos’ta organize edilen partide 208 hoparlörü birbirine bağlayarak, “Tek kaynaktan en fazla hoparlöre Bluetooth ile bağlanma rekoru”nu elde etmiş.  
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) A.T Kearney’in desteği ile düzenlediği Türkiye’nin ilk inovasyon yarışması İnovaLİG sonuçları açıklanmış. Toplam 761 şirketin katıldığı yarışmada TİM ve A.T Kearney tarafından yapılan analiz ve jüri üyelerinin incelenmesi sonucu değerlendirmeler yapılmış ve Anadolu Isuzu, “İnovasyon Stratejisi” kategorisinde altıncı olmuş.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından düzenlenen “Bayrağı Yakala” isimli siber güvenlik yarışması sona ermiş. Yarışmada başarılı olan katılımcılara BTK tarafından siber güvenlik alanında kariyer fırsatları sunulacakmış. 24 saatlik uzun bir süreç ve yoğun konsantrasyon söz konusu ve işte tüm bunların sonunda sadece “BayrağıYakalayanların” kazanacağı ve 20 Ocak’ta başlayan yarışma nihayete ulaşmış. Yarışmaya 26 bin kişi başvurmuş. Biraz daha detay vereyim: 13 farklı bayrağa ulaşmak için sürdürülen yarışmada katılımcıların kazanabilecekleri çok şey var. Yarışmada başarıya ulaşılan katılımcılar USOM tarafından istihdam edilirken, uzman ihtiyacını karşılamak için başarılı olanlar eğitim ve kamp programları dahilinde gerçek bir siber güvenlik uzmanı olma imkanına sahip olacaklar. Sürekli ‘güvenlik şart’ dememizin detaylarını BTK tamamlamış anlayacağın.
Haftanın kitapları gelsin… İlk iki kitabı ile dünyada büyük ses getiren Endgame serisinin üçüncü ve son kitabı ‘Oyun Kuralları’ okurlarını bekliyor. Pena Yayınları'ndan çıkan kitapta oyuncular, bu sefer üçüncü anahtar Güneş Anahtarı'nı bulup, dünyayı kurtarmaya çalışıyor.
İkinci kitabım ise 1978’den beri gönüllülük yolculuğunun yaşamına kattıklarını okuyucularına aktaran, Türkiye’de gönüllülüğün lideri olarak bilinen yazar ve gönüllülük eğitmeni İnal Aydınoğlu’ndan “İçsel Yaşam Üzerine”. Chiviyazıları Yayınevi’nden çıkan kitabı edinelim.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemde buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics