Mektup 22 OCAK 2016 / 17:10

Hangi ulustan olursa olsun, çocuklar hep gülsün

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Haftaya kahvesever sana uygun bir haberle başlıyorum: Farklı uluslararası tasarım ödüllerinin sahibi Handpresso’nun kullanımı kolay, taşınabilir espresso makinesi. Espresso için tek yapman gereken dahili pompası ile 16 bar basınç sağlayıp, önceden termosuna koyduğun sıcak suyu eklemek. Hem de çevre dostu tasarım var ve pile ya da elektriğe ihtiyaç duymuyor. Bildirmesi benden, alması senden.
Şimdi bir filmden, bir çocuğun, büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayışını beyazperdeye taşıyan “Mavi Bisiklet”ten bahsetmek istiyorum. Bu film, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin ana kahraman olarak çocuk ve gençleri konu alan kategorisinde Kristal Ayı Ödülü için yarışacakmış. İyi haberlerini de alırız umarım.
Sanatsal bilgilere devam... Anadolu Hayat Emeklilik’in bu sene onuncusunu düzenlediği ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması’na başvurular başlamış. 14 Mart’a kadar devam edecek başvurular yalnızca internet üzerinden yapılabilecek. Yarışmaya ilk düzenlendiği 2007’den bu yana 9 bini aşkın kadın 40 bini aşkın fotoğrafla katılmış. Bu yıl başvuruların adresi anadoluhayat.com.tr/kghk veya http://www.tfsfonayliyarismalar.org.
Gelelim haftanın çevresel başlıklarına… WWF-Türkiye ile Ülker, hepimizin vazgeçilmezi ve en kaliteli fındığın merkezi Giresun fındığının geleceği için ilk adımı atmış. Ülker’in sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında başlatılan proje ile Türkiye’deki fındık üretimi sosyo-ekonomik ve ekolojik açıdan ele alınarak, fındık tarımının envanteri çıkarılacakmış.
’İnşaat Sektöründe Yeşil Binaların Tasarımı ve Uygulaması Konusunda Uzman Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri ve Geri Dönüşüm ve Zanaatı Destekleyen Nitelikli Ürünlerin Temini’ felsefesi ile kurulan, hatta ICT Summit Now for Kids ’15 etkinliğinde kurucusu Feyza Kalaycıoğlu’nun keyifli sunumu ile yer aldığı EverGreen Architects / Herdem Yeşil Mimarlık ilk yılını tamamlamış. Bu iş modeli KOSGEB desteği de aldı. Şehir şantiyeye dönerken, bir zahmet yeşili de gözeten bu gibi oluşumların devamı dileğiyle…
Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde düzenlenen 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı İstanbul WOW Convention Center’daydı. Forum ve fuarda enerji verimliliğinin önemini çeşitli projelerle toplumun 7’den 70’e her kesimine anlatan Enerji Verimliliği Derneği de yıl boyunca yaptığı çalışmaları fuar katılımcılarına anlatmış. Tüm bunların üstüne Media Markt’tan enerji tasarrufu yaptıran pratik bilgileri paylaşmasam olmaz… Güvenlik için ilk olarak cihazın elektrik bağlantısının toprak hattı bulunan bir prize takılı olmasına dikkat edilmeli. Buzdolabında buzlanmayı engellemek için yemekler kapalı bir şekilde saklanmalı.  Buzlukta ya da derin dondurucuda saklanan donmuş yiyecekler, kullanılmadan önce sabahları çıkarılarak alt bölmeye yerleştirilirse hem orada çözülerek soğutmaya destek olur hem de yiyecek erir. Lütfen, enerji kaybını engellenmek ve yiyeceklerin sağlıklı koşullarda saklanması için buzdolabının dondurucu veya gövde kapısı açık bırakılmasın. Enerjiyi verimli kullanmak için enerji etiketindeki verimlilik değerlerinden A’nın en yüksek, G’nın ise en düşük olduğu unutulmamalı. Enerji ve su tasarrufu için bulaşık makinalarının tam dolması beklenmeli ve uzun sürmesine rağmen en tasarruflu program olan ECO modu tercih edilmeli. Makinedeki yıkama suyunun süzülmesini sağlayan süzgeç, sabunlu su ve fırçayla temizlenmeli; makinenin içi belirli aralıklarla silinmeli. Biz bunları biliyoruz, ama belli aralıklarla tekrar görüp gerekçeleri hatırlamak bile iyi bir fırsat.
Bu sayfalarda özellikle down sendromlu çalışanları ile yer vermekten gurur duyduğum Bimeks, THY’nin Miles&Smiles program ortağı olmuş. Desene, alışveriş için alternatifimiz çıktı. Bu arada, Marketing Türkiye’nin “2015 Yılı İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü” araştırması sonuçlandı. “The One Awards – Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde Bimeks, “Marka İtibarını En Çok Artıran Elektronik Perakendecisi “ ödülünü almış. 
Madem ödüllere başladık, devam edelim. Hitachi Data Systems, küresel bazda faaliyet gösteren entegre medya şirketi TMC’nin çıkarttığı Cloud Computing Magazine tarafından Hitachi Content Platform Anywhere ürünüyle 2015 Bulut Bilişim Depolama Mükemmellik Ödülü’nü almış. Logitech de, “2015 Good Design Award” kapsamında katıldığı “Tasarım ve Ürün Mükemmelliği” kategorisinde, 5 ürünüyle ödüllendirilmiş. Üst üste 5 yıldır Good Design ödülü alan Logitech bu yıl da Logitech® Wireless Mouse M280, Logitech® ConferenceCam Connect, Logitech® Keys-To-Go, Logitech® Bluetooth® Multi-Device Keyboard K480 ile Logitech® MX Master Wireless Mouse ürünleriyle ödüllendirilmiş. HTC de Sanal Gözlük HTC Vive Pre ile “CES’in En İyisi” ve “HTC UA Healthbox” ile “Giyilebilir Teknolojilerde CES’in En İyisi” ödülleri dahil olmak üzere tam 22 ödül kazanmış, mobil inovasyonlarda gücünü pekiştirmiş.
Dünyaca ünlü İranlı yönetmen, şair ve fotoğrafçı Abbas Kiarostami’nin en kapsamlı fotoğraf sergisi 10 Nisan’a kadar Ankara CerModern’de Canon sponsorluğunda meraklılarını bekliyor. Kiarostami, Avrupa’dan önce Türkiye’de sergilenen 43 eser ile sinema ve fotoğraf arasındaki uyumu şiirsel bir dille anlatıyor. Kaçırmamalısın.
Hazır Ankara ve CerModern demişken, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Avrupa Birliği Fonu’nun gıda güvenliği programına desteği çerçevesinde CerModern’de bir fotoğraf sergisi düzenledi. Serginin teması “Temel İhtiyaçlara Dönüş – Gıda, Dayanışma ve Umut”. Berna Çetin ve Barkın Bülbül tarafından çekilmiş 32 fotoğraftan oluşan sergi, barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilerin yaşamlarını, dayanışmanın onların umutlarını nasıl pekiştirdiğini gözler önüne seriyor. Çocuklar ve dürüstlük akan bakışları, her türlü zorluğa rağmen yüzlerinden eksik olmamasını dilediğimiz gülümsemeleri… Bu iki neden bile bu sergiyi takip etmen için yeterli gerekçe bence.  www.facebook.com/events/448030645387307/ linkinde detaylar var.
Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya yine buradayım, 
ETİKETLER : 1056

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics