Mektup 30 TEMMUZ 2017 / 10:55

Hediye seçimi de eğlenceli oluyor!

Ziyadesiyle sıcak bir haftadan merhaba,
 
Tatile gidenler haklı olarak gündemden bihaber ve haksız da değiller. Zira seyahat sitesi momondo.com.tr seyahat tutkunlarının sosyal medya kullanımını araştırmış. Buna göre tatil sırasında en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke Türkiye. Bu arada, tatilde kafamızı dağıtmak için haberleri takip etmeye de ara verdiğimiz gerçeği ortaya çıkmış, ki haksız da değiliz. Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk, her yıl Türkiye dahil 23 ülkede gerçekleştirdikleri ‘Uluslararası Seyahat Araştırması’nın önemli detayları ortaya koyduğunu belirtmiş ve eklemiş: “Türkiye’de binden fazla katılımcının yanıtlarına göre, tatilde haberlerden uzak durmayı başarsak da sosyal medyadan ve iş hayatından uzak kalamıyoruz. Mobil cihazları kapatıp teknolojiye ara vermekte ise dünya sıralamasında sonlarda yer alıyoruz.” İş ve gündem, tatil dinlemez…
Neyse, içimizi açacak haberlere geçeyim. Zira Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), nikâh ürünleri ile çocukların eğitimine destek olmaya davet ediyor herkesi. Yani özel günler ve hediyeler için TEGV ürünlerini tercih ederek hepimiz eğitime destek verebiliriz. Hem hediyelik eşyalardan tebrik kartlarına, not defterlerinden kupalara kadar çok geniş ürün yelpazesi sunan TEGV, hediye seçimini böylece daha eğlenceli hale getiriyor. İpuçlarım bu kadar, TEGV’in sunduğu Nikah Ürünleri’ni ve Neşeli Ürünler’i www.emagaza.tegv.org sitesinden inceleyebilir, üstüne e-mağazadan alışveriş yapabilirsin, ki bilirim sen çok seversin. 
Gelelim haftanın çevreci başlıklarına… Vestel Beyaz Eşya tarafından başlatılan ‘Su Yönetimi’ çalışmaları, ISO 14046 Su Ayak izi onay belgesi alarak tescillenmiş. Bu onay belgesi ile Vestel de beyaz eşya sektöründe Türkiye’de ilk ‘Su Ayak İzi’ onay belgesini alan firma olmuş. 2016 yılında Vestel tarafından başlatılan ‘Su Yönetimi’ çalışmaları, Vestel Beyaz Eşya ürünlerinin üretilmesi ve çeşitli hizmetler için kullanılan temiz su miktarı ve kirletilen su miktarı ölçülerek hesaplanmış. İlk olarak “ISO 14064: 3 Sera Gazı Emisyonlarını Doğrulama ve Onaylatma” sürecini tamamlayan Vestel de “ISO 14046 Su Ayak izi” onaylatma sürecini başarı ile tamamlayarak kendi faydası ayrı, ama dileriz sektöre de öncülük etmiş. Vestel Beyaz Eşya; geliştirdiği su tasarruflu çevre dostu bulaşık ve çamaşır makineleri ile tüketiciye fayda sağlıyor malum. ‘Su ayak izi nedir?’ diye soracağını tahmin ediyorum, işte yanıtım: Bir mal veya hizmet üretmek için kullanılan, buharlaşma dahil, tatlı su miktarının tüm tedarik zinciri içindeki ölçümünü ifade ediyor ve hammaddenin işlenmesinden, doğrudan operasyonlara ve tüketicinin ürünü kullanmasına kadar geçen tüm süreci kapsıyor, bu da aklımızda olsun.
Gurur veren, örnek olmasını dilediğim haberlere devam edeyim. Bayer’in Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte yürüttüğü Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’nin gezici birimi olan Bilim Tohumları Ekibi, Ankara’da çocuklarla buluşmuş. Proje için özel tasarlanan araçları ve ekipmanıyla Ankara Toplum Merkezi’nde 50 dezavantajlı çocukla bir araya gelen ekip, özellikle 9-12 yaş grubu çocuklarla eğlenceli bilim etkinlikleri gerçekleştirmiş. Çocukların doğa olayları başta olmak üzere etraflarında olup bitenleri sorgulaması ve araştırması hedeflenen etkinliklerde, Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi Bilim Tohumları Ekibi’nde gönüllülük yapan üniversite öğrencisi Toplum Gönüllüsü gençler yer almış. Bilim Tohumları Ekibi, Ankara’nın ardından Mersin, Kayseri, Karaman Amasya ve Burdur’da çocuklarla buluşacak, 2017 yılında 5 bin çocuğa daha ulaşıp, sorgulamanın ve merakın önemi konusunda daha fazla öğrenciyi bilinçlendirmeyi hedefliyormuş.
Bu kadar da değil… Bu sayede, gelelim ödüllere… Vodafone, reklam ve pazarlama dünyasında yaratıcılığın zirvesi olarak kabul edilen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde bu yıl da önemli bir başarıya imza atamış. Y&R Team Red İstanbul tarafından Vodafone için hazırlanan ve Vodafone’un geniş 4.5G kapsama gücüne dikkat çeken “Özür Dileriz” (Sorry) temalı yaratıcı kampanya, “İlan” ve “Açıkhava” kategorilerinde toplam 5 kısa liste (shortlist) ve bir Bronz Aslan almış.
Siber güvenlik şirketi Forcepoint, Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (Next Generation Firewall – NGFW) ürünü ile uluslararası çapta başarısını kanıtlamış, hem Vizyon Bütünlüğü hem Yönetim Kabiliyeti kriterlerinde gelişim ile Gartner’in Magic Quadrant’ında Kurum Ağ Güvenlik Duvarı kategorisinde ‘Lider’ (Visionary) olarak gösterilmiş.
Teleperformance ise Everest Group’un dış kaynak çağrı merkezi PEAK Matrisi’nde geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmalar kapsamında tüm kriterlerde en yüksek skoru elde etmiş. PEAK Matrisi; dış kaynak CRM ve çağrı merkezi sektöründeki firmaların uygulama yeterliliğini ve bu yeterliliği pazar performansına dönüştürebilme yetkinliğini ölçümlüyormuş. Teleperformance da işte tam bu alanda alınabilecek en yüksek skoru elde ederek, altı temel endüstrideki diğer firmaları geride bırakmış ve PEAK Matrisi’nin zirvesine yerleşmiş. Böylece, Everest’in küresel çalışmasında üst üste dördüncü kez “Dünya Lideri” seçilmiş.
Bu haftaya yine önemli ve okunması keyifli bir kitapla nokta koyuyorum. Çünkü Pena Yayınları tarafından yayınlandığı günden beri çok satan, yazar Allan Percy’nin kitabı “Her Güne Bir Shakespeare” yeni kapak tasarımıyla yeniden yayımlanmış. Yazar, verdiği 72 reçeteyle günlük hayatta uygulanabilecek pratik felsefi bilgiler sunuyor. Derdimiz tamam, ama ilacımız biraz olsun kitapta, okuyalım o vakit…
 
Yeni haftada yeniliklerle buluşalım,
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics