Mektup 23 EYLÜL 2017 / 15:21

Her adım çocuklar ve eğitimleri için…

Yeni eğitim yılı eşliğinde merhaba,
 
Evet okullar açıldı, Yandex Navigasyon da yaz tatili sonrası İstanbul’daki trafik artışını araştırmış, ki acımız hakikaten büyük. Geride kalan son beş haftanın Pazartesi günlerinde gerçekleşen trafik verileri karşılaştırılmış. Sadece bazı özel okulların ve anaokullarının açılmasına rağmen 11 Eylül Pazartesi günü İstanbul trafiğinin geçen diğer haftalara göre yüzde 33 oranında artış gösterdiği görülmüş, ki bir de 18 Eylül Pazartesi’ye baksak emin ol durum daha beterdi. Neyse, eğitim şart, derdimiz bu kalsın. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), yüz binlerce çocuğa tamamen ücretsiz nitelikli eğitim desteği vermek üzere, tüm etkinlik noktalarında kapılarını açmış. TEGV'in Türkiye geneline yayılmış 71 Etkinlik Noktası, bütün çocuklar için donanımlı ve aktif öğrenme ortamları sunuyor. Detaylı bilgi için adresimiz www.tegv.org. Geçen 22 yılda TEGV, 2,5 milyon çocuğu nitelikli eğitim desteğiyle güçlendirmiş, daha ne olsun.
Mevzu okullar madem, otomatları anlatmasam olmaz. Çünkü 49.com.tr kırtasiye otomatları, ihtiyacı yerinde ve hızla karşılıyor. Bu bahsettiğim kırtasiye otomatları; işyeri, ortak çalışma alanı, akaryakıt istasyonu, vapur iskelesi, üniversite, havalimanı gibi alanlarda, kırtasiye ürünlerine hızlı ve kolay ulaşılmasını sağlıyor. “Dükkancık” isimli otomat, 7/24 açık kırtasiye dükkanı gibi ve nakit ya da kredi kartıyla ödeme yapılabiliyor.
Bitmek ne kelime, git gide büyüyen trafik derdine değinmezsem olmaz. Temmuz sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı toplam 21 milyon 763 bin 103 adet olmuş. Interpress’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Temmuz ayında trafiğe kayıtlı araç sayısı bir önceki aya göre yüzde 34 artıp 128 bin 88 olmuş. Yılbaşından bu yana da 730 bin 11 aracın trafiğe kaydı yapılmış. Saatleri, randevu ve toplantı davetlerine katılımı İstanbul trafiğine göre ayarlamak kaderimiz.
Neyse, acı gerçekleri bir kenara bırakıp gurur verenlerle devam edeyim. Çünkü Robert Koleji’nden Baran Abalı, Koç Lisesi’nden Nil Selen Aydın ve Üsküdar Amerikan Lisesi’nden Alara Güler, yaptıkları bilimsel araştırmalarla dünya literatürüne girmiş. Gençlerin çalışmaları teknolojinin ilerlemesi için dünyanın en büyük profesyonel organizasyonu olan IEEE index’inde bilimsel makale olarak yayınlanmış. Öğrenciler ayrıca, 5-8 Eylül arasında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bu yıl ikincisi yapılan ve sadece üniversiteli akademisyenlerin katıldığı International Science Symposium’a davet edilmiş. Öğrencilere çok sayıda bilimsel yarışma, sempozyum ve panelden davet yağıyormuş, ki şaşırmam, helal olsun. 
TAV Teknoloji, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’de yapımı süren ve 2019 yılında hizmete girmesi planlanan Midfield Terminali Bilişim Altyapı Projesi ile dünyanın önde gelen kurumsal ve BT mimarlık organizasyonlarından iCMG tarafından iki ödüle birden layık görülmüş. Architecture World Summit 2017 zirvesinde TAV Teknoloji, Midfield Terminal Binası’nın tüm bilişim ve iletişim altyapısına uyguladığı merkezileştirmiş yüksek verimlilikli operasyon modeli ile "Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi" kategorisinde “Mimari Mükemmellik” ödülünü almış. TAV Teknoloji Genel Müdürü ve TAV Havalimanları Holding CIO’su Binnur Güleryüz Onaran ise Kurumsal & BT Mimarlık (Enterprise & IT Architecture) konularında elde ettiği başarılar, liderlik özellikleri, çözümlerinin iş süreçlerine katkıları ile En iyi Global Business CIO ödülünü kazanmış.
Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden birini alan Arçelik, Avrupa’nın en köklü ve saygın sürdürülebilirlik fonlarından ‘ÖkoWorld ÖkoVision Classic’in küresel ölçekte yatırım yaptığı 350 şirket arasında, Sürdürülebilirlik Liderliği Ödülü’ne layık görülen en iyi 9 şirketten biri olmuş. Devlet destekli markalaşma programı Turquality’de yer alan, İnci Holding ve GS Yuasa iştiraki İnci GS Yuasa’nın markası İnci Akü, her yıl Rusya’da otomotiv sektörünün tüketici dostu ve yenilikçi markalarının seçildiği ‘Autocomponent’ ödülleri ‘akü’ kategorisinde ilk üçe girerek ödül kazanmış. 
Akıllı şehirler pazarının önemli aktörlerinden Ekin Teknoloji de ABD’den iki ödülle dönmüş. Ekin Teknoloji, sektörünün en yenilikçi ürün ve şirketlerine verilen Golden Bridge Ödülleri’nde Enformasyon Teknolojileri alanında, ‘Yılın En Yenilikçi Şirketi’ kategorisinde ‘Altın Ödül’ alırken, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen mobil devriye sistemi Ekin Patrol da ‘Yenilikçi Bilgi Teknolojileri Hizmetleri’ alanında ‘Gümüş Ödül’ün sahibi olmuş.
Gurur veren haberlerimin sonu yok. Türk Telekom’un, sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi kapsamında hazırladığı, Türkiye’nin görme engellilere yönelik ilk betimlemeli resim sergisi Tablolar Konuşuyor, 11 Eylül’de kapılarını açtı. Ünlü isimler tarafından sesli betimleme yöntemiyle seslendirilen 20 ünlü tablo sergileniyor burada. Böylece Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne sağladığı katkıdan ötürü tüm dünyaya örnek gösterilen Telefon Kütüphanesi projesi bir adım ileri taşınıyor. 17 Eylül’e kadar Uniq İstanbul’da ücretsiz ziyaret edilebilen sergi, Türkiye’nin farklı illerinde de sanatseverle buluşturulacak. Takibimizde olsun. Görme engelliler, bu eserlere Telefon Kütüphanesi kapsamında sabit telefonlar ve projenin mobil uygulaması üzerinden de ulaşabilecek.
Bu haftaya noktayı, bizim dönemimiz için önemi büyük olan pullarla koyuyorum. Zira PTT A.Ş.; 2017 yılı Pul Emisyon Programı’nda yer alan "Doğal Koruma Alanları ve Millî Parklar" konulu Anma Pulunu (114x70 mm boyutunda) 3,70 TL bedelle, bu pula ait ilk gün zarfını (140x210 mm boyutunda) 4,75 TL bedelle, PTT işyerlerinde, PTT’nin www.filateli.gov.tr sitesinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunmuş.
 
Bu hafta da bu kadar, yine bu sayfada buluşmak dileğiyle, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics