Mektup 29 AĞUSTOS 2016 / 07:20

Her linke tıklamamak gerek

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Bilirim ki benim gibi seyyah bir insansın. İşte sana kişisel rotanı çıkartman için bir ipucu: Kendi şehir rehberini oluşturabileceğin uygulama LifePinner. Hollanda'daki bir mobil uygulama ajansı tarafından geliştirilen ve tüm dünyada aynı anda AppStore'a girecek bu uygulamadan haberdar olmak için, şimdilik sana sosyal medya hesaplarını tavsiye edebiliyorum:  http://lifepinner.com/, www.instagram.com/lifepinner, twitter.com/lifepinner, https://www.facebook.com/LifePinner. Takip de gezmek de bizden olsun :)
Gelelim haftanın sağlık içeriğine. 40 yaşın üzerinde, üstüne bir de hipertansiyon, damar ve şeker hastalığı var ise aman gözlere dikkat. Sinsice ilerleyen ve ‘göz tansiyonu’ olarak bilinen glokom, körlüğe bile neden olabiliyor çünkü. Glokomun gözde ağrı, bulanık görme, kızarıklık, renkli halkalar görme, mide bulantısı ve kusma ile kendini gösteren bir hastalık olduğunu belirten İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Özgür Şanlı, maazallah körlük riskini yaşamadan önce bilinmesi gerekenleri de anlatmış. Her işin başı ise göz kontrolünü ihmal etmemek.
Şimdi biraz süt ve süt ürünlerine yöneliyorum Eker’le. Çünkü Eker süt ürünleri, müşterilerine portal.eker.com üzerinden verdikleri her 50 TL’lik siparişlerle çekiliş hakkı sunuyor. 30 Eylül’e kadar portal.eker.com adresine kayıt olursan, verdiğin her 50 TL’lik alışverişe bir çekiliş hakkı kazanıyorsun. Hediyeleri bir kenara bırakalım da süt ve süt ürünleri tüketmeye devam edelim. Detaylar da Portal.eker.com sitesinde zaten.  
Temmuz ortasından bugünlere, haldır haldır bir gündemle yoğrulduk resmen. Çok şükür elektrikler veya internet bağlantımız kesilmedi, ama radyolar bir kez daha nasıl bir güç olduğunu da gösterdi. Öyle ki, URYAD verilerine göre, haber yayını yapan radyolar rating rekorları kırdılar, milyonlar haber alma ihtiyaçlarını haber yayını yapan radyolardan karşıladı. Teknolojinin sınırları ne kadar genişlerse genişlesin, kitlesel iletişimin atası olan radyo, yerinin baki olduğunu bir kez daha gösterdi.
Yazımız bir şekilde 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimini geldi madem, devam edelim.  Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, siber suçluların, internet kullanıcılarını sahte sitelere yönlendirmek veya virüslü dosyaları indirmelerini sağlamak için ülke gündemini kullandıklarına dikkat çekip uyarıda bulunmuş. Çünkü genelde gündemdeki konularla ilgili merak uyandıran, çarpıcı başlıklar taşıyan, milli duyguları tetiklemeye çalışan ve adresleri bilinmeyen kısaltılmış linklere kuşkuyla yaklaşılması şart.  Zira, siber suçluların, her dönem gündemdeki merak uyandıran konuları kullanarak kurban aradıkları maalesef sadece memleketimize has değil, küresel bir gerçek.
Sıcak gündem üstüne bir de sıcak havada vantilatöre koştuk, değil mi? Conti Genel Müdürü Türker Tarhan da her evde artık mutlaka (en az) bir vantilatörün olduğunu söylemiş. Vatandaş da çoğunluğu son üç ayda olmak üzere yaklaşık 2 milyon vantilatör almış. Çünkü başka yol yoktu.
Serinlettik madem, şimdi de biraz da doyuralım, hem de görsel olarak… Canon Eurasia, son dönemde Instagram ile popülerliği artan yemek fotoğraçılığı konusunda fotoğraf meraklılarına ipuçları vermiş.  Yemek fotoğrafçısı Barış Can Delice’nin muhtelif yemek fotoğrafçılarına yönelik ipuçları net: Doğru kamera seçimi ve 50 mm ve üzeri lens kullanımı şart, temel ayarları unutmayalım, en iyisinin pencere ışığı olduğunu ve ışığın da yandan gelmesi gerektiğini bilelim, beyaz köpük ya da tül ile yansıtmanın yanı sıra, tepeden bakışı ve ahşap zemini tercih edelim, sonra da yiyelimJ 
Yemeği yapıp fotoğraflarını da çektik madem, şimdi sıra müzikte. Pioneer’ın Türkiye distribütörü olan Digicom’un bayileri elektronik DJ müziğini evlere sokmak için harekete geçmiş ve Türkiye’nin ilk “DJ Showroom”u Etiler ve Bağdat Caddesi’nde açılmış. DJ olur muyuz bilmem, ama en iyi müziği en kaliteli biçimde dinleyelim.
Filli Boya’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği, TÜBİTAK- TÜSSİDE ve akademisyenlerin desteği ile maddi olanakları sınırlı çocuklar için hayata geçirdiği “Bilim Kampı” projesinin 3. etabı sona ermiş. Filli Boya, projede maddi olanakları sınırlı çocukların akademik ve psikolojik gelişimine destek verecek bir dizi eğitim ve bilimsel etkinlikle, onların hayata daha donanımlı hazırlanmalarına olanak sağlamayı hedefliyor, budur.
Şimdi sıra haftanın gurur veren haberlerinde, akabinde ödüllerinde… Gartner'in yayınladığı Magic Quadrant x86 Sunucu Sanallaştırma Altyapısı Raporu’nda VMware, üst üste yedinci kez “Liderler Kategorisinde” yer almış. Odeabank da Stevie Awards’ta 4 altın, 1 gümüş ve 8 bronz olmak üzere toplamda 13 ayrı ödüle layık görülmüş ve Türkiye’den yarışmaya katılan tüm firmalar arasında da en fazla ödülün sahibi olmuş. Bu arada, hatırlatmadan olmaz, Odeabank geçtiğimiz yıl da Stevie Awards’ta Bankacılık kategorisinde “Yılın Şirketi” seçilmiş ve toplamda 10 ödül kazanmıştı.  Zorlu Holding de Stevie Awards'ta kurum ve şirketlerin en iyi website uygulamalarının değerlendirildiği Websitesi kategorisinde 3 farklı ödüle birden layık bulunmuş. Bitdefender ise 21 güvenlik ürününün incelendiği AV-Comparatives testinde, en yüksek skorla en beğenilen ürün seçilmiş.  
Bu haftanın finali camın şeffaflığı ile Paşabahçe’den gelsin. Paşabahçe, yaratıcılığını fotoğraf çekimlerine yansıtmayı sevenler için keyifli bir sosyal medya yarışması düzenliyor çünkü. “Hayata Paşabahçe’den Bak” yarışmasında Paşabahçe ürünlerinin altında yer alan damlalar fotoğraf kadrajının odağına yerleşiyor. Yarışma kapsamında Instagram hesaplarından #hayatapasabahcedenbak ve #pasabahce etiketleriyle paylaşılacak fotoğraflar, www.hayatapasabahcedenbak.com sitesinde yer alan haritaya yansıtılacakmış. Bilgine, ilgine…
 
Bu hafta da bu kadar olsun, yeni bir gündemle haftaya yine buluşalım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics