Mektup 30 NİSAN 2016 / 07:14

Her şey tasarruf ve temizlik için

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Bu haftaya kamu spotu gibi başlayacağım. Çünkü madem en yeni teknolojiyi seven bir toplumuz, bari temizlikte de bunu gösterelim. İpana&Oral-B Araştırma merkezinin düzenlediği 3X Genius panelinde Türkiye ve dünyadaki ağız bakım trendleri ve yenilikler ele alınırken, Oral-B’nin yeni şarjlı diş fırçası “ORAL-B GENIUS” tanıtılmış. Akıllı Diş Fırçalama Sistemi ile diş hekiminin tavsiye ettiği gibi dişleri fırçalamayı sağlayan,  kişiselleştirilebilir ağız bakımı sunan diş fırçasında, Konum Algılama Teknolojisi, Üçlü Basınç Kontrol Sistemi ve Profesyonel Süre Ölçer bir arada. Bari teknoloji ve hijyenin bu buluşmasına kayıtsız kalınmasın…
Dişleri fırçaladık, şimdi uyku vakti… Doğtaş, uyku alışkanlıklarını ortaya çıkartmak için Ipsos’la bine yakın kişiyle görüşmeyi içeren araştırma gerçekleştirmiş. Araştırma sonuçlarının gösterdiği gibi, kaliteli uyku insan sağlığı üzerinde çok yönlü olumlu etkiye sahip ve kaliteli uykunun olmazsa olmazı doğru yatak. Bunun için Ar-Ge çalışmalarına önem veren Doğtaş’ın araştırmasında öne çıkan diğer başlıklar şöyle: Her iki kişiden biri yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içinde uyuduğunu belirtiyor. Her 10 kişiden 9’u iyi uykunun sağlık için temel ihtiyaç olduğunu ve uyku kalitesindeki en önemli etkenin yatak olduğunu düşünüyor. Yüzde 52 ile en çok tercih edilen yatış şekli yan yatmak iken, katılımcıların yüzde 33’ü yüz üstü, yüzde 15’i sırt üstü yatarak uyuyor. Bölgeden bölgeye değişen uyku alışkanlıklarında Marmara ve Ege Bölgesi uyumadan önce daha çok müzik dinlerken, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi ise diğer bölgelere göre daha çok kitap okuyor.
Su fakiri olma yolunda ilerleyen Türkiye’nin karşı karşıya olduğu riskler, sadece doğal yaşamı değil, iş dünyası ve ekonomik gelişmeyi de tehdit ediyor. WWF-Türkiye tarafından düzenlenen Su Paneli’nde su kaynaklı riskler, kamu, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ele alınmış, ‘Sapanca Gölü’nde Su Riski ve Ekonomi’ raporu tanıtılmış. Dilerim herkeste farkındalık artar, musluktan ‘tısss’ sesi duyduğumuz günler tekrarlanmaz.
Yine ‘kamu spotu’ gibi bir içerik var elimde, ama yazmazsam olmaz… Kitlekaynak platformu Bounty’nin yaratıcısı Twentify, uygulaması üzerinde sahip olduğu 160 bini aşkın kullanıcısı arasında yapılan sağlık ve spor araştırmasına göre, Türk halkı mecbur kalmadıkça doktora gitmiyor, check-up yaptırmıyor ama yaptırma fikri hep aklında, organ bağışını destekliyor ama bağış yapmıyor, 18-24 yaş aralığındaki genç katılımcılarda spor yapma alışkanlığı yüzde 43.41 iken, yaşın artmasıyla bu yüzde dramatik biçimde düşüşe geçiyor. Araştırmaya göre, yaşı ve maaşı artan kişilerin spor yapma oranı düşüyor. Daha ne olsun…
ESET, “Çocuk ve Teknoloji Evrimi” anket çalışmasında, Amerika, İngiltere, Almanya ve Rusya’daki çocukların dijital ve fiziksel hayata ne zaman ilk adımı attıklarını sorgulamış. Ülkelere göre farklılık gösterse de, çocuklar kendi cep telefonlarına 7 yaşında, sosyal medya hesaplarına 8 yaşında sahip olmaya başlamış. Ebevenyler bu durumdan hiç memnun değil. Bir noktada haklılar, ama yasaklayıcı olmak yerine bilinçlendirmek ve ebeveyn kontrolünü doğru kullanmak öncelik olsa pek harika olur.
Gelelim haftanın çevresel başlıklarına… İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliği ile Siemens Türkiye Rüzgâr Enerjisi Bölümü katkılarıyla hazırlanan“Rüzgar ve Balıkçı” kitap projesi, İzmir’de 50 bin 500 ilköğretim 3. sınıf öğrencisinin farkındalığını geliştirmeye yönelik bir kampanyaya dönüştürülmüş. Temiz ve dışa bağımlı olmayan rüzgâr enerjisi konusunda, eğlenceli bir dille çocuklarda farkındalık yaratmak için gerçekleştirilecek projede gönüllü sınıf öğretmenleri de eğitim alacakmış.
Bu kadar da değil... Kesintisiz güç sistemleri şirketi Teksan, inşaat sektörüne yönelik çözümleri ile Münih‘te düzenlenen yapı inşaat fuarı Bauma 2016’ya katılmış ve elektrik enerjisinin olmadığı inşaat sahalarında sağladığı avantajla öne çıkan, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve akıllı batarya yönetim sistemi ile yakıt tüketimini yüzde 73 düşüren ‘hibrit ışık kulesi’ni tanıtmış.
Küresel kalite ve sertifikalandırma şirketi TÜV Rheinland, 2015 yılında güneş panelleri arasında yaptığı verimlilik değerlendirmesi ile Yingli Solar panellerini en verimli güneş paneli seçmiş. TÜV Rheinland tarafından 5 yıldız verilen Yingli Solar, TÜV Rheinland 2016 Güneş Enerjisi Kongresi’nde “TÜV Rheinland 2015 En Verimli Güneş Enerjisi Paneli” ilan edilmiş. Çevrecilik ödülsüz kalmıyor, bu bilinci pekiştirmek de görevimdir...
İnovasyon ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinliklerini 4-5 Mayıs’ta Ankara’ya taşıyacak. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde TİM ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri organizasyonuyla düzenlenecek etkinlikler Arçelik, TEB, THY, Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik ortaklığında gerçekleşecek. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin belirttiği gibi, dünyayı Ar-Ge, inovasyon ve tasarımla yönetmek mümkün ve bunlar, ihracatçının da olmazsa olmazı.
Bahar coşkusunu evlere taşımayı hedefleyen Koçtaş, Krombera imzası taşıyan reklam filmleri hazırlamış. Erkeklerin, ısrarcı hanımlara karşı zaman kazanmak için söylediği “Bakarız’’ kelimesinin altında yatanlar iç seslerle anlatılıyormuş. İnternette “Mutfak” ve “Banyo” olarak iki farklı versiyonla yerini alan filmleri kaçırmayalım bence.
Sıra ödüllerde… Geçen yıldan bu yana patent başvurusu sayısındaki artışla dikkat çeken Netaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen 5. Türk Patent Ödülleri kapsamında, En İyi Çıkış Yapan 3’üncü firma seçilmiş. Küresel bazda yaratıcı iletişim uzmanları ve reklamcıları bir araya getiren en büyük etkinlik olarak tanımlanan Cannes LIONS Uluslararası Yaratıcılık Festivali, Samsung Electronics'i 2016 yılının en yaratıcı şirketi seçmiş. Creative Marketer of the Year ödülü, pazarlama alanında yaratıcı adımlar atan şirketlere veriliyormuş. Fujitsu ise Arizona Scottsdale’de VMware Partner Liderlik Zirvesi’nde Yılın Stratejik Ortağı alanında Küresel VMware İnovasyon Ödülü’nün sahibi olmakla kalmamış, Yılın Stratejik Ortağı kategorisinde APJ VMware Partner İnovasyon Ödülü ve EMEA Partner İnovasyon Ödülü’nün de sahibi olmuş.
 
Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya buradayım, 
ETİKETLER : 1070

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics