Mektup 24 ARALIK 2016 / 06:28

Her türlü soruna rağmen…

Patlamaya, kazaya kurban gitmeden geldiğimiz yılın son haftasından merhaba,
 
Yıkılmayız ayaktayız diyerek, teselli adına alışveriş gündemine bakalım. GittiGidiyor, hediye almak isteyenlere rehber olacak, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını ortaya çıkaran bir anket gerçekleştirmiş. Sosyal anket servisi Poltio.com üzerinden yapılan ve 14 bin 531 kişinin katıldığı anketten çıkan sonuçlardan biri kadın ve erkeklerin yılbaşında elektronik hediyelere duyduğu ilgi. Erkekleri en çok mutlu eden hediye kategorileri ve oranları sıralamasında yüzde 24 ile eğlence ikinci olurken, bu kategoriyi yüzde 9 ile moda ve aksesuar, yüzde 7 ile spor ve hobi, yüzde 3 ile kişisel bakım ve yüzde 3 ile ev dekorasyon kategorileri takip etmiş. Kadınlar içinse elektronik kategorisini takip eden diğer kategoriler yüzde 26 ile moda ve aksesuar, yüzde 13 ile kişisel bakım, yüzde 9 ile eğlence, yüzde 7 ile ev dekorasyonu, yüzde 6 ile spor ve hobi kategorileri olmuş. 
Bu arada, otobüs, uçak, deniz otobüsü ve TCDD biletlerini bir arada sunan Biletall da yenilenen web sitesi ile ulaşımda birçok yeniliği bir arada sunuyor. Online bilet sektöründe bir ilk olan ‘Ortak Arama Özelliği’ ile seyahat edilecek nokta ve tarih belirlendikten sonra otobüs, uçak ve tren biletleri aynı ekranda yolcunun karşısına çıkıyor. Yolcular, tüm ulaşım araçlarının hem fiyatını hem yolculuk süresini değerlendirerek karar verip, biletlerini alabiliyor. Öğrenciler için ‘Sen seç ailen ödesin’ ve satın alınmak istenen biletin fiyatı düştüğünde ya da yükseldiğinde uyarı mesajı gönderen ‘Fiyat alarmı’ özellikleri de Biletall’ın yeni uygulamaları arasında.
Madem geziyoruz, devam edelim. Çünkü Türkiye'nin ilk turistik denizaltısı “Nemo Primero” dalışlar için sezona hazır. Antalya kıyılarında Sıçan Adası açıklarında özel dalış rotasında zengin sualtı faunası ile misafirlerini buluşturacak olan 48 kişilik “Nemo Primero” her gün, günde altı dalış yapacakmış. Detaylar www.submarineturkey.com, www.touristfly.com ve www.ihstravel.net sitelerinde.
Gezmeye devam. Çünkü Android işletim sistemli cihazlar için yenilenen mobil uygulamasını piyasaya süren momondo, seyahat tutkunlarının mobil alanda yaptıkları işlem sayısının büyük bir hızla arttığını açıklamış. Öyle ki momondo, mobil uygulaması aracılığıyla yapılan arama ve rezervasyonlarda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 121 artışı bildirmiş. 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle yakalanan bu oranla momondo’yu mobil ortamda kullananların oranı yüzde 60’ı aşmış ve internet sitesini de geride bırakmış. Twitter da uygulamalarından artık direkt olarak canlı yayın yapılabileceğini duyurmuş. Periscope tarafından desteklenen Twitter’da canlı video özelliği, kişilerin bir Tweet ile günlük hayatlarından önemli anlarını izleyicilerle paylaşabilmelerini sağlıyor.
Gurur veren haberlere devam. Sabancı Gönüllüleri Programı bünyesinde İlham Perileri proje ekibi tarafından yürütülen “Görmediğin Olamazsın” projesinin kadın temalı ilk söyleşisi geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilmiş. EnerjiSa’dan Sabancı Gönüllüleri tarafından  kadın gelişimi ve cinsiyet eşitsizliği problemi ile ilgili  farkındalık yaratmak amacı ile başlatılan proje, birçok kadına örnek ve yardımcı olmayı amaçlıyor. İlham perilerinin bir deneyim paylaşım platformu oluşturmak için yola çıktığı bu projede daha fazla kadına ulaşılması ise temel hedef. Etkinlikte Prosis Danışmanlık Kurucu ve Yönetici Ortaklarından Dilek Şen Güven, girişimcilik odaklı bir konuşma yaparken, EnerjiSa CTO’su Gül Erol, sanatçı Gülsen Tuncer, spor eğitmeni ve yaşam koçu Fatma Öztürk Ceylan, Uzakyol Kaptanı Seda Turhan, Uzakyol Baş Mühendisi Derya Yenice Oflu ve Prof. Dr. Ayşe Saktanber de deneyimlerini paylaşmış.  
Uluslararası yardım kuruluşu War Child ile güçlerini birleştiren Wargaming, World of Tanks konsol sürümlerine gelen özel paketin gelirini kuruma bağışlayacakmış. War Child ile ilgili daha fazla bilgi almak ve bağış yapmak için adresimiz www.warchild.org.uk/.
Türkiye’de 160’ıncı yılını kutlayan Siemens de Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından başlatılan İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’ne dahil olarak, ‘İş Yerinde Aile İçi Şiddete Karşı Politika İlkeleri’ni yayınlamış. Siemens Türkiye, proje kapsamında kendi çalışanları arasında şiddete maruz kalanlar için ihtiyaç duydukları tüm desteği vermeyi ve bu konuda farkındalık yaratmayı hedefliyor.
Türkiye'nin en büyük iş platformu MARKA Konferansı da 17’inci yılında yine önemli programa imza atmış. Dünyayı elbirliği ile ağaçlandırmayı hedefleyen Belçikalı sanatçı Naziha Mestaoui’nin, tüm dünyada ses getiren sosyal sorumluluk projesi ‘Bir Yürek Bir Ağaç’ bu vesileyle MARKA 2016’da ilgi görmüş. Video
https://we.tl/6RQaaSMOot linkinde.
Bu sene önemli gelişim gösteren elektrik enerji piyasası, 2017 için de umutlu. Türkiye’nin dünya devleri ile mücadele eden markası Astor Transformatör de sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 40 büyüme hedefliyormuş. Enerji farkındalığı tüm sektörlerde verim demek, dilerim herkes bunu anlar. Moda perakendesinin önde gelen şirketi LCW, Güneşli’deki yeni yönetim binasında Berker by Hager teknolojisi ile aydınlatma, iklimlendirme ve jaluzi kontrolü sağlarken, tasarım ödüllü B.IQ anahtar ile tüm kontrollerin tek tuşla sağlandığı projede iklimlendirme, aydınlatma kontrolü ile enerji tasarrufu da sağlanıyormuş.
Böylece gelelim ödüllere… Aktif Bank, NKolay Dijital Kredi ürünü ile dünyanın en itibarlı finansal ödüllerinden Financial World Innovation Awards’da bu yıl da ödül kazanmış ve NKolay Kredi ürünü, ‘Mevduat ve Kredi Ürünlerinde Inovasyon’ kategorisinde birincilikle ödüllendirilmiş.
Haber ve analizleri ile özellikle birleşme ve satın alma sektöründe güvenilir bir konuma sahip araştırma şirketi The Mergermarket Group, 8 Aralık’ta Londra’da gerçekleştirilen “Mergermarket Avrupa M&A Ödülleri’nde” Baker McKenzie/Esin Avukatlık Ortaklığı’nı “Yılın Hukuk Bürosu” olarak seçmiş.
Bosch ise CES 2017 öncesinde düzenlenen İnovasyon Ödülleri kapsamında sürücü bilgilendirme sistemi ile Araç İçi Ses/Görüntü ve Araç Zekası kategorilerinde ödül kazanırken, küçük motosikletlere ve scooter’lara yönelik ağa bağlı güvenlik çözümü ile Araç Zekası kategorisinde onur ödülünün sahibi olmuş. Bu kadar da değil… Şirket ayrıca, akıllı su ısıtıcısı ürünüyle de Ev Cihazları kategorisinde ödül almaya hak kazanmış.
Türk Ekonomi Bankası (TEB) de HIPPO online platformuyla EFMA & Accenture tarafından düzenlenen Distribution and Marketing Innovation Awards’ta Satışgücü ve Değişim Yönetimi kategorisinde bronz ödüle layık bulunmuş.
Heykeltıraş Tan Mavitan’ın üç boyutlu yazıcıları da kullanarak hayata geçirdiği eserlerinden oluşan “Nam-ı Diğer - Also Known As” isimli kişisel sergisi İstanbul’da ziyarete açılmış. Teknoloji ve sanatın birleşimini yansıtan 20’ye yakın eserin yer aldığı sergi Aralık ayı boyunca ziyarete açık olacak, zaman sınırlı, bilgin olsun. Detay için de  www.armaggangallery.com/ adresini ziyaret edebilirsin.
 
Bu hafta da bu kadar olsun, yeni bir gündemle buluşalım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics