Mektup 27 MAYIS 2017 / 15:20

Hipertansiyonu lütfen önemseyin!

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Millenicom, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü’müzü kutlamış, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. 2017 Dünya Arı Günü ise bu yıl Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde kutlandı. Arı yetiştiricileri ve paketleyicilerinin yanı sıra uzman isimlerin katıldığı etkinliklerde dünya ve Türkiye arıcılık sektörü hakkında bilgilendirmeler yapılıp, arıların dünya için öneminde dikkat çekilmiş. Çünkü arılar ölürse insanlar da ölür… Türkiye’nin en fazla bal üreten ilçesi Adana Kozan’da faaliyetini sürdüren Anavarza Bal, Dünya Arı Günü’nü şimdiye kadar 20 bin çocuğa ulaşan Anavarza Çocuk Tiyatrosu ile kutlamış.
17 Mayıs aynı zamanda (maalesef) Dünya Hipertansiyon Günü. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Başkanı Prof. Dr. Kerim Güler, Türkiye’de 15 milyon hipertansiyon hastası olduğunu, ama bu hastalığa dair farkındalık seviyesinin düşük olduğunu belirtmiş. Çok fazla tuz tüketildiğinin de altını çizen Prof. Dr. Güler, tedavide yaşam tarzı değişikliklerinin hayati rol oynadığını söylemiş. Hipertansiyon tedavisinde hastaların da büyük bir rolü var. Nasıl mı? Hastalar hipertansiyonu pek önemsemez, tedaviye uymaz. Hatta bu kendilerine söylendiği zaman (bizim de ye yer yaptığımız gibi) “benim tansiyonum asabi”, “başım ağrıyınca ilacı alıyorum”, “ilaçların yan etkisi fazla” gibi bahaneler gırla. İşte bu nedenle Prof. Dr. Güler’in de belirttiği gibi, hipertansiyon tedavisinde başarı şansımız tüm dünya ülkelerine göre çok düşük seviyelerde. Prof. Dr. Kerim Güler, bu hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri veriyor ve her daim aklımızda olsun: Beyin üzerinde oluşan basıncın etkisiyle ortaya çıkan belirtiler baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde kızarıklık, kalp çarpıntısı, kolay yorulma.
Sağlık sonrası sıra sağlıklı alışverişte. BKM Express, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirmiş. Migros müşterileri cep telefonları ile yanlarında cüzdan ve kart taşımaksızın BKM Express ile mobil alışveriş yapabilecek. Kampanyada, Jetkasa’larda Money kartını kullanarak 30 TL ve üzeri alışveriş yapan ve ödemesini BKM Express’le gerçekleştiren kullanıcılara 10 Money hediye edilecekmiş ve kampanyadan her kullanıcı iki kez faydalanabilecekmiş.
Güzel haberlerim bu kadar da değil…Zira Hepsiburada, girişimci kadınları e-ticarete teşvik eden programını başlattı. 2017 sonuna kadar bin yeni kadın girişimciyi programa dahil etmeyi hedefleyen Hepsiburada’nın sunduğu avantajlar paketi sayesinde girişimci kadınlar işlerini e-ticarete taşıyıp büyütecek. Programa katılım adresimiz  www.hepsiburada.com/girisimci-kadinlara-teknoloji-gucu.
C Majör İş’ten Sesler Korosu, 15 Mayıs’ta İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda İstanbul Down Sendromu Derneği yararına konser vermiş. Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, DenizBank CEO’su Hakan Ateş, Atasay Group Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer gibi iş dünyasının önemli isimlerinden oluşan 60 kişilik koroya, Alişan, Özgün, Ege ve Bora Gencer de misafir sanatçı olarak eşlik etmiş.
Bu kadar da değil... Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), engelli personel istihdamına önem veren AKEDAŞ Elektrik Dağıtım’a bu alandaki örnek sorumluluk anlayışı nedeniyle Engelliler Haftası kapsamında ‘Teşekkür Belgesi’ sunmuş. AKEDAŞ Elektrik Dağıtım bünyesinde Elbistan Bölge Müdürlüğü’nde 2, İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nde 2, Mali İşler Müdürlüğü’nde 1, Kahramanmaraş Bölge Müdürlüğü’nde 3, Adıyaman Bölge Müdürlüğü’nde 2 olmak üzere toplam 10 engelli personel görev yapıyor. Engelli personel istihdamındaki yasal düzenlemelere titizlikle uyan AKEDAŞ Elektrik Dağıtım’da engelli personel oranı yüzde 3 seviyesinde.  
Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri tanıtılmış ve Bilkent Otel’deki sergi sonunda 23 proje çeşitli kategorilerde değerlendirilip, ödüller verilmiş. Dijital spor koçundan stok bilgisi ve yemek tarifi verebilen akıllı buzdolabına, işten atılma risklerini azaltıp başarıyı arttırma hedefli dijital iş yaşamı koçundan, şehir içi ulaşım planlayıcısına kadar birçok proje katılımcıların beğenisini kazanmış.
Yine gençlerin oylarıyla Türkiye’nin “En”lerinin seçildiği “Türkiye Gençlik Ödülleri” sahiplerini bulmuş. Otomobil dönüşümünde dünyanın sayılı markalarından birini kuran, başarısı Amerika ve Avrupa’dan tescilli Erbakan Malkoç, ödüllerinin arasına bir yenisini daha ekleyerek “En İyi Girişimci” ödülüne layık bulunmuş. DizaynVip ile otomobil dönüşümü ve tasarım teknolojileri sektörünü geliştiren Malkoç’a helal olsun.
Böylece ödüllerime de geçeyim. Netaş’ın 50’inci yıldönümü kapsamında, üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği Netaş 50. Yıl Üniversiteler arası İnovasyon Yarışması sonuçlanmış. Projesiyle birinci olan Özyeğin Üniversitesi'nden Kadir Onur Akbal ve mansiyon ödülü alan Gebze Teknik Üniversitesi'nden Burak Gündüz Kanada, Wesley Clover firmasında teknik geziye ve staj programına katılmaya hak kazanmış. Kuveyt Türk’ün düzenlediği Hackathon Dijital Bankacılık Yazılım Proje Yarışması da sonuçlanmış. İstanbul’da 13-14 Mayıs arasında gerçekleştirilen ve katılım bankacılığında alanında ilk olan Hackathon’da birinciliğe TalCards grubu adına yarışan Muhammed Aziz Ulak ve Hüseyin Yusuf’un ‘KOBİ ATM’ projesi layık bulunmuş. Hackaton’un ikincilik ödülüne Sentinels, üçüncülüğüne ise Hisse Cepte grubu layık görülmüş. 
5 ülkenin çocukları “Sağlık ve Spor”un önemini çizdi ve 36. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na Türkiye, Kıbrıs, Almanya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 32 bin 206 resim gönderilmiş. Ayrıca bu yarışmaya özel eğitim veren okullarda eğitim gören çocukların yanı sıra sosyal medyadan da ilk kez katılım gerçekleşmiş. Hedef; gelecek yıl daha da geniş bir coğrafyadan daha büyük katılımla yarışmayı gerçekleştirmek.
İstanbul Şehir Üniversitesi, çocuk edebiyatının en önemli yazarlarından ve hepimizin çocukluğunda yeri olan Yalvaç Ural’ın katıldığı bir söyleşiye ev sahipliği yapmış. İstanbul Şehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı tarafından düzenlenen “Dijital Çağda Çocuk Kitaplarına Bakış” adlı etkinliğe katılan Yalvaç Ural, çocuk edebiyatı konusunda katılımcılara tavsiyelerde bulunmuş. Yarının Türkiye’sini oluşturmak için gençlere önemli görevler düştüğünü belirten Ural, gençlerin sürekli kendilerini geliştirmesi gerektiğini vurgulamış. 
İstanbul Aydın Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileri, kent, kentlilik, kent estetiği, kent mimarisi ve peyzajı konularını içeren giysi tasarımlarını ‘Kent İzleri’ adlı defilede sunmuş. Huawei P10 ile çekilmiş yüksek kaliteli selfie’lerin yer aldığı Londra Saatchi Galeri’deki ‘’Selfie’den Kendini İfadeye’’ sergisi de yoğun ilgi ile 2 binin üstünde sanat tutkunu tarafından ziyaret edilmiş. Birçok usta sanatçının seçkin eserlerinin de yer aldığı sergi internet üzerinden 1 milyonu aşkın kişi tarafından takip edilmiş. 
 
Yine yeni bir gündem silsilesinde buluşmak dileğiyle, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics