Mektup 15 MART 2011 / 00:04

İşe alımlar hızlanacak!

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’de istihdam piyasası Nisan-Haziran döneminde istihdam alanında aktif olan dünya piyasaları arasında yerini alacak. Araştırmaya katılan Türk şirketleri, yılın ikinci çeyreğine yönelik ‘canlı bir işe alım hızı’ tahmininde bulundu. Türkiye’nin Net İstihdam Görünümü’nün de yüzde + 34 gibi yüksek bir rakamda olduğunun görüldüğü araştırma, bin 1 işverenle görüşülerek yapıldı. İşverenlerin yüzde 38’i çalışan sayısının artmasını beklerken, sadece yüzde 4’ü istihdamda azalma bekleyişi içinde. Yüzde 56’lık bir bölüm de değişiklik olmayacağı yönünde görüş bildirdi. Türkiye’nin araştırmaya 2011’in ilk çeyreğinde katıldığı bilgisini veren Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, “Araştırmanın işverenlerin karar alma aşamalarını etkileme ve iş arayanların iş fırsatlarını değerlendirirken, önceliklerini belirleme gibi süreçlerde çok önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

Kayıt dışının dev etkisi
İlaç sektörünün Net İstihdam Görünümü’nün çeyrek dönemler içindeki gerilemesine dikkat çeken Coş, bu zayıflamanın, sektörün yasal mevzuatında yapılan değişikliklerden kaynaklandığı yorumunu yaptı. Coş, kayıt dışı istihdamı tespit etmeye yönelik çalışmaların da hükümeti zorlamaya devam ettiğini vurguladı. Coş, “Resmi tahminler, kayıt dışı çalışan sayısının 10 milyona yaklaşmış olabileceğini ortaya koyuyor” dedi.
Araştırmaya göre, çeyrek dönemler arasında kıyaslama yapıldığında 11 sanayi sektörünün 7’sinde ve 5 bölgenin 4’ünde işe alım beklentilerinin de güçlendiği görülüyor. En canlı işe alım faaliyeti ise yüzde +51 oranındaki Net İstihdam Görünümü ile ‘İnşaat’ sektöründe bekleniyor. Yükselen diğer işe alım öngörüleri yüzde +44 oranındaki Net İstihdam Görünümü ile hem ‘Üretim’ hem de yüzde +41 ile ‘Madencilik’ sektöründe kendini gösteriyor. Net İstihdam Görünümü oranının yüzde +38 olduğu ‘Finans ve Kurumsal Hizmetler’ sektöründe, yüzde +34 ile ‘Restoranlar ve Oteller’ sektöründe, yüzde +31 ile de ‘Kamu ve Sosyal’ sektörlerinde istihdamda canlanma bekleniyor.
Egeli işverenler yüzde +43 oranında Net İstihdam Görünümü ile yüksek işe alım beklentileri sergilerken, onları yüzde +37’lik Net İstihdam Görünümü ile Akdeniz bölgesi işverenleri izliyor. Ebru Coş, Ege ve Akdeniz bölgesi işverenlerinin bu beklentilerinin; ‘Restoranlar ve Oteller’ sektöründe sezon hazırlıklarının başlamasının etkisiyle normal olduğunu ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:811

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics