Mektup 17 TEMMUZ 2016 / 09:19

İstanbul, bir marka şehir

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Haftaya dengeli bir demle başlıyorum, çünkü bayram boyu misafirliklerin vazgeçilmezi olan çay konusunda yeni iki keşfim var: Siemens Ev Aletleri’nin çay makineleri. Siemens TA60100 ve TA22005 çay makinesinin 1,2 litrelik çay, 1,75 litrelik su kapasitesi ve ekstra büyük çay süzgeçli cam demliği misafir kalabalığına da, çay tüketiminde tek kişilik bir fırtına olan bana da ilaç gibi geldi. Mevsim ne olursa olsun, çayım hep taze ve sıcak olsun isterim bilirsin…
Gelelim netsel gerçeklere ve beraberinde güzel haberlere… Dijital dünyanın önemli isimlerinin katıldığı, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleşen ICANN56 toplantısında Nokta İstanbul’un başarısı konuşulmuş. Nokta İstanbul ekibi de katılımcılara proje süreci ve atılan adımlar konusunda bilgiler vermiş. İnternette alan adı tahsisinin dünya çapında en üst mercii olan ICANN’in Başkanı ve CEO’su Goran Marby, Nokta İstanbul’u hayata geçiren Medya A. Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan ve ekibinin başarısını tebrik etmiş. Tarihi metropolün cazibesini dijital dünyaya taşıyan .ist ve .istanbul uzantılı internet adresleri genel başvuruya açılmasının ardından yoğun taleple karşılaştı, biliyorsun. .ist ve .istanbul alan adı kayıtları böylece 25 binlere ulaşmış ve bu sayı istikrarlı bir artışta. 
Yine keyifli bir haberde sıra… ‘Özel sinema kulübü’ Sinemia, sinema sektörünün gelişim potansiyelleri ve Türkiye’nin sinema alışkanlıklarına yönelik bir araştırma gerçekleştirmiş. Sinemaya gidiş sıklığını baz aldığımızda, Türkiye’de sektörün 5 yıl içerisinde 3 katına ulaşarak Avrupa ortalamasını yakalama potansiyeli olduğunu ve yılda satılan bilet sayısının 180 milyona ulaşabileceği öngörülüyormuş. En sık sinemaya giden il ise Konya. Sinema aşkı da en çok gençlikte ve emeklilikte zirve yapıyormuş. Erkek izleyiciler de kadınlara göre 1,5 kat daha sık sinemaya gidiyormuş. Sinemaya gitme nedenlerimizin başında ise acı ama gerçek, “günlük hayattan uzaklaşmak” geliyor. Tercihimiz yüzde 60 ile yerli filmler. En sevdiğimiz türler komedi, aksiyon ve bilimkurguda rekor kıran filmler de yine yerli yapımlardan çıkıyor. Haftanın sinema günü ise kaçınılmaz olarak Cumartesi.
Malum beni benden alan bir sıcak hüküm sürüyor. İklimSA da bu ortamda klima almak isteyenlere hem tasarruf ettirecek hem performans artıracak önerilerde bulunmuş.  Misal, klima modeli ve kapasitesi, kullanıcı ile birlikte mimari proje üzerinde veya yerinde, kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmeli. Çünkü kullanım alanının büyüklüğü, konumu, yalıtım, cephe, bulunduğu kat, kullanım amacı gibi özellikler klimanın kapasitesini doğrudan etkiliyor. Konforlu bir ortam için oda sıcaklığının soğutma için 25-27 °C, ısıtma için de 20-24 °C aralığında ayarlanması uygun. Klima çalışırken kapı ve pencerelerin kapalı tutulması, mutfak ve banyo havalandırmaların çalıştırılmaması da şart. Bu arada, klima filtrelerinin temiz olduğundan da mutlaka emin olunması gerek. Öyle ki, filtreler iki haftada bir kontrol edilmeli.
Global Telecoms Business dergisi, telekomünikasyon sektöründe çalışan en etkili kadınları değerlendirerek, “50 Women To Watch” listesini oluşturmuş. Turkcell Strateji Direktörü Ayşem Ertopuz da sektörün en başarılı kadınlarından biri seçilerek listeye dahil olmuş, listeye bir Türk şirketinden katılan tek isim olmuş.
Fujitsu’nun Kanal İş Ortakları için sürdürdüğü Global İnovasyon Ödülleri programı da devam ediyor. Bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan ödüller, Fujitsu kanal ortaklarının gerçekleştirdikleri insan odaklı projeleri ödüllendiren bir program ve SELECT Partner programı üyelerinin, teknoloji entegrasyonu, mobilite, büyük veri, güvenlik, bulut, entegre bilişim ve yazılım tanımlı altyapı gibi alanlardaki Fujitsu çözümlerini ödüllendirmeyi amaçlıyormuş.
Böylece gelelim ödüllere… AXA Sigorta, etik ve iş ahlakı anlayışlarıyla öne çıkan şirketlere Etik Değerler Merkezi Derneği (EDMER) tarafından verilen “ETİKA 2015 Türkiye’nin En Etik Şirketleri” ödülüne bu yıl üçüncü kez layık bulunmuş. ETİKA Ödülleri, etik ve iş ahlakı farkındalığı yaratmak, etik bilincini yaygınlaştırmak ve gençlere örnek olacak şirket ve yöneticileri ödüllendirmek amacıyla veriliyor. Avrupa çapında verilen SC Magazine Avrupa Ödülleri’nin “En iyi Şirket Güvenliği Çözümü” kategorisindeki 2016’da da Kaspersky Lab birinciliğe layık bulunmuş.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle haftaya buradayım,
 
 
ETİKETLER : 1080 İstanbul

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics